Англійська мова для юристів: поради, словник та корисні посилання


Про важливість англійської мови сьогодні знають всі: хтось не раз стикався з ситуаціями, в яких користувався цією іноземною мовою, хтось, можливо, змушений був упустити цікаві можливості через недостатній рівень володіння нею.

Міністерство юстиції проводило аналітичне дослідження «Знання та навички випускників юридичних факультетів та закладів вищої освіти через призму відповідності потребам ринку праці», в якому 100% респондентів вказали на необхідність іноземної мови в юридичному бізнесі. При цьому 68,9% вказують на необхідність володіння англійською мовою. Для юридичного бізнесу є бажаним рівень володіння іноземною мовою,  що дає можливість вести переговори, складати правові документи та здійснювати їх переклад.

Lойер вже чимало писав і про значення англійської мови для юристів, і робив добірки матеріалів для її вивчення. Проте у цьому матеріалі, ми вирішили систематизувати усю корисну інформацію, структурувати її, щоб полегшити пошук для тих, хто ніяк не міг розпочати її вивчення.

1. Навіщо юристам вчити англійську

Це перше питання, яке ви повинні поставити самі собі. Навіщо вам англійська. Ми маємо кілька варіантів, а ви оберіть той, що підходить вам:

  1. Державні службовці зобов’язані володіти іноземною мовою відповідно до закону

Так, в статті 20 Закону «Про державну службу» передбачено, що особа, яка претендує на зайняття посади державної служби категорії «А», окрім відповідності іншим вимогам, повинна володіти мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи.

А в прикінцевих положеннях зазначено, що Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року, крім пункту 1 частини другої статті 20 цього Закону в частині володіння іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи, який набирає чинності через два роки після набрання чинності цим Законом.

  1. Робота з документами іноземною мовою

Це особливо актуально для юристів, які спеціалізуються на господарському та міжнародному праві, консалтингових та корпоративних юристів. Зрештою, сфера діяльності юристів дуже широка, вона охоплює всі сторони суспільного життя, тому для тих, хто прагне розширити сферу своєї практики і працювати з іноземними клієнтами, а відповідно отримувати вищі гонорари, краще все ж вивчити англійську.

  1. Для ведення переговорів

Звісно, це також стосується роботи з іноземними компаніями. Проте навички спілкування — вільного володіння професійними термінами — вимагають особливої майстерності. Якщо робота з документами дозволяє затратити на неї більше часу — можна підглянути слово, яке вам не знайоме, скористатись перекладачем, перечитати двічі, то при живому спілкуванні, мислити потрібно швидко, а висловлюватись чітко та зрозуміло, що однозначно потребує значної підготовки та тривалого навчання.

  1. Додатковий дохід завдяки перекладу юридичних текстів іноземною мовою

У фахівця, який знає свою справу та володіє іноземною мовою, завжди буде можливість додаткового заробітку завдяки перекладам спеціальних юридичних текстів.

  1. Участь в міжнародних конференціях

Як українські, так і міжнародні заходи, як то конференції, форуми, круглі столи чи семінари — це завжди можливість поділитись досвідом, здобути нові знання, знайти нових клієнтів чи налагодити зв’язки з колегами. Відповідно, якщо ви маєте змогу взяти участь в міжнародних заходах, то це дає вам більше можливостей для особистого розвитку та росту вашої компанії.

2. Як юристам вивчити англійську

Секрети більш ефективного та успішного вивчення англійської мови юристами приблизно такі ж, як і у представників інших професій. Те, що відрізняється, це мета та методи, які випливають із шаленого робочого ритму правників.

  1. Знайдіть мету

Насамперед, визначте чітку мету та рівень знання мови, який вам потрібен для її досягнення. Це може бути позиція в компанії, яку ви хочете отримати чи, скажімо, ви бажаєте брати участь в міжнародних конференціях, або маєте на меті працювати з іноземними клієнтами. Якщо ж англійська вам потрібна для подорожей, то рівня pre-intermediate для початку вам цілком вистачить.

  1. Спочатку вивчіть загальну англійську

Не потрібно починати одразу із професійної англійської, яка насичена термінами та поняттями. Навіть якщо це саме те, чого він вас вимагають. Починати потрібно з початку, як би банально це не звучало.

  1. Курси

Для того, щоб обрати найбільш ефективний метод навчання, підібрати потрібні матеріали, підручники та довідники, краще записатись на курси або знайти репетитора — так ваше навчання буде більш організованим. А професіонал визначить ваш рівень володіння мовою, встановить темп навчання та підбере необхідні підручники.

  1. Заняття онлайн по Скайпу

Якщо ж поблизу вашого дому чи офісу немає таких курсів і вам не хочеться витрачати зайву годину, а то й дві, щоб до них дістатись, зможете знайти онлайн заняття по Скайпу, які надають професійні викладачі або носії мови.

  1. Нотатки та аудіоматеріали

Якщо вам все ще складно виділити кілька годин на тиждень для вивчення мови, ми переконані, що у вас завжди знайдеться вільний час, який ви витрачаєте в заторах, на пробіжці, чекаючи в черзі чи в аеропорту, в літаку чи за переглядом телевізора. В цей час ви можете включити подкаст чи новини англійською, зрештою навіть фільм чи відео з конференції TED, завчити кілька нових слів, або переглянути (хоча б) кілька граматичних правил.

3. Тематичні словники

Якщо ваш півень володіння англійською мовою вже доволі високий, можна переходити до вивчення спеціальних термінів та понять. А у цьому вам допоможуть тематичні словники, які ми для вас підібрали:

  1. Ключові юридичні терміни англійською: словник
  2. Види права англійською мовою: словник
  3. Юридичні документи англійською: словник
  4. Злочини англійською: класифікація та переклад
  5. Персоналії в залі суду: переклад з англійської
  6. Список поширених англійських слів в сфері Сімейного права
  7. Tort law legal English: словник термінів адміністративно-деліктного права
  8. Англійська для юристів: назви злочинів англійською

4. Сайти для вивчення англійської

Є надзвичайно багато сайтів для вивчення англійської, і кожен з них пропонує свою систему навчання: граматичні та лексичні правила, вправи, тексти для читання, короткі відео для сприйняття мови на слух.

Корисну добірку сайтів, подкастів та електронних словників для вивчення англійської, ви знайдете за посиланням.

5. Підручники для вивчення англійської мови для юристів

Хоча навчання з підручником може здатись нудним та застарілим методом, проте це працює. По-перше, це систематизує навчання, по-друге, допомагає закріпити отримані знання, виконанням завдань, так би мовити «набити руку», щоб використання мови було більш вільними, довести формування складних граматичних конструкцій та використання лексики до автоматизму.

Підручники, які ви можете також завантажити безкоштовно, доступні за посиланням.

Фото: suddya.com.ua

Іванна Мельничук