Правила успішного публічного виступу: версія глави TED


Очевидно, що про публічні виступи написано чимало слушних книг. Але хто, як не керівник найбільш відомої платформи публічних виступів дасть дійсно слушні поради. Сьогодні ми поділимося основними тезисами з книги Кріса Андерсона «TED Talks: The Official TED Guide to Public Speaking».

У 2001 році власник великого IT-видавництва британець Кріс Андерсон змінив сферу діяльності. Його фонд придбав конференцію TED, а сам він став її головним куратором. За наступні кілька років TED розрісся до статусу впливової інституції, а знамениті короткі лекції — TED Talks — стали новим стандартом публічних виступів. Ми пропонуємо вашій увазі книгу Кріса Андерсона «TED Talks: The Official TED Guide to Public Speaking» (Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів).

Від книги куратора TED чекаєш, що вона буде, з одного боку, такою собі збіркою кращих TED-виступів, з іншого — очікуєш, що вона сама по собі буде літературним аналог TED-спічу.

Насправді книга є рівно тим, що написано на обкладинці, — це добре написане керівництво з публічних виступів. Створила його людина, яка знає про що говорить, і його експертизу легко перевірити прямо під час читання. Для цього треба всього лише завантажити той TED-виступ, про який йде мова в тій чи іншій частині тексту, та подивитися вражаючу статистику його популярності.

У ній розкрито лаштунки багатьох знаменитих промов TED та докладно розказано, за допомогою яких роздумів й інструментів той чи інший виступаючий змогли вразити публіку.

«Книжка Андерсона — не просто поради та прийоми для вдалого виступу. TED зміг кількісно обрахувати силу й важливість обміну думками», — FORBES

Ключові ідеї книги

  • Спілкування людей — це справжнє диво постійно на наших очах. Ми спілкуємося несвідомо і навіть не замислюємося про це. Вища його форма — публічний виступ. Не існує універсального рецепта успішного виступу. Будь-яка спроба знайти ідеальну формулу наперед приречена на провал — слухачі моментально розпізнають таку маніпуляцію.
  • Використовуйте у своїй промові тільки ті знання та засоби, до яких мають доступ ваші слухачі. Якщо ви будете говорити на мові, яка зрозуміла тільки вам, то вас чекає провал. Тільки на загальній основі можна вбудувати вашу ідею у розум інших людей.
  • Фізик живе та дихає елементарними частинками. Йому здається, що всі навколо розуміють, що таке кварки. Але це не так.
  • Гарний виступ — це подорож, в яку оратор та слухачі відправляються разом. Ми любимо відправлятися у нові місця зі мудрим провідником, який може познайомити нас з тим, про існування чого ми й не здогадувалися.
  • Натхнення не можна зімітувати.
  • Вплив слайдів можна посилити засобом, яким оратори користуються дуже рідко, — мовчанням.
  • Більше третини найбільш популярних виступів TED обійшлися без слайдів. Якщо основна перевага виступу — це особистий зв’язок оратора зі слухачами, слайди можуть навіть зашкодити.
  • Не можна вважати, що ви вивчили текст виступу, поки ви не зможете паралельно займатися іншою розумовою діяльністю. Якщо ви зможете повторювати свій текст, займаючись справою з високою когнітивним навантаженням, значить, що і на сцені ви прекрасно впораєтеся.
  • Важливо вміти повторювати свою промову на подвійній швидкості. Коли ви навчитеся це робити, говорити зі звичайною швидкістю стане дуже легко, і ви зможете повністю зосередитися на змісті.
  • Непогана ідея спочатку записувати свій виступ на диктофон, потім розшифрувати його та використовувати запис як первинну чернетку.
  • Репетирувати важко, це справжній стрес. Але якщо виступ для вас важливий, то ви просто зобов’язані попередньо підготуватися. Це ваш обов’язок перед самим собою та перед слухачами. Завдяки репетиціям стрес починає поступатися місцем впевненості, а потім і радісному збудженню.
  • Навіть Білл Гейтс, один з найбільш зайнятих людей світу, доклав багато зусиль, щоб вивчити та прорепетирувати свій виступ в TED. Колись його вважали поганим оратором. Серйозна підготовка дозволила йому прекрасно виступати з питань медичного обслуговування, енергетики та освіти. Якщо Білл Гейтс, Сьюзен Кейн, Трейсі Шевальє і Салман Хан знаходять час для репетиції серйозних виступів, значить, вам теж слід це робити.

Більше TED’а

TED-філософія переконана, що після перегляду певної кількості виступів у вашій свідомості «з’єднаються точки» і ви зможете самі генерувати ідеї не гірше тих, що лунають з TED-сцени. Щоб наблизити цей момент, пропонуємо вам підбірки кращих промов:

  1. Вихідні з TED Talks: підбірка лекцій для юристів
  2. 10 TED виступів, які змінять ваше ставлення до роботи
  3. Добірка 14 відео TED про віруси та імунну систему

Джерело: zeh.media