Законодавці пропонують запровадити «хімічну кастрацію» за статеві злочини


У ВРУ зареєстровано проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо впровадження Єдиного реєстру осіб засуджених за злочини проти статевої свободи та недоторканності малолітньої чи малолітнього та посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та недоторканності малолітньої чи малолітнього) №6607 від 21.06.2017.

Як вказано в Пояснювальній записці до законопроекту, збільшення злочинів, вчинених на сексуальній основі проти малолітніх в Україні, як і у всьому світі набуває загрозливого розповсюдження.

Досвід іноземних країн знає різні способи та заходи протидії таким злочинам. Одним із найпоширеніших є так звана «хімічна кастрація», яка полягає у застосуванні до особи певного медичного препарату, що пригнічує сексуальний потяг (лібідо) та сексуальну активність.

Щонайменше 48 штатів у США (Каліфорнія, Флорида, Джорджія, Айова, Луїзіана, Монтана, Орегон, Техас, Вісконсін та інш.) у різний час застосовували такий спосіб.

Медикаментозна профілактика статевих злочинів застосовується в багатьох європейських державах (Великобританія, Франція, Німеччина, Данія, Швеція, Польща, Норвегія, Естонія) та в інших країнах таких як Канада, Ізраїль.

За даними Великої Британії дія урядової програми щодо надання засудженим особам (педофілам) препаратів, які пригнічують лібідо та сексуальну активність скоротила рецидиви статевих злочинів з 40% до 5%, а у Німеччині з 80 % до 3%.

На жаль, хімічна кастрація не є безумовним засобом в боротьбі з цим ганебним явищем.

Тому, в даному законопроекті поряд із заходами медичного характеру у вигляді добровільної хімічної кастрації пропонується створення Єдиного реєстру злочинців засуджених за злочини проти статевої свободи та недоторканності малолітньої чи малолітнього.

Передбачається, що держателем даного реєстру має бути Міністерство внутрішніх справ України.

Даний реєстр – це електронна база даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних про осіб, які вчинили злочини проти статевої свободи та недоторканості малолітньої особи.

Користувачами реєстру є керівники прокуратур та органів досудового розслідування, прокурори, слідчі та інші уповноважені особи органів внутрішніх справ та Державного бюро розслідувань.

Право на отримання інформації щодо факту перебування конкретної особи в Єдиному реєстрі злочинців засуджених за злочини проти статевої свободи та недоторканості малолітньої особи у зв’язку із прийняттям її на роботу матимуть керівники дошкільних навчальних закладів, середніх навчальних закладів, позашкільних навчальних закладів, закладів охорони здоров’я або іншої установи та організації, зобов’язаної здійснювати нагляд за малолітніми особами або надавати послуги медичного, навчального та соціального характеру. Наприклад, керівники дитячих таборів, санаторіїв тощо.

Крім того, пропонується посилення кримінального покарання за такі злочини.

Враховуючи положення статті 34 Конвенції про права дитини, яка ратифікована Україною, держави-учасниці зобов’язані захищати дитину від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень.

Ті самі положення прописані в статті 1 Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, що ратифікована Україною від 20.06.2012 р. 3 цією метою держави-учасниці, зокрема і Україна, повинні вживати на національному, двосторонньому та багатосторонньому рівнях всіх необхідних заходів. Тобто законодавче вирішення проблеми забезпечення безпеки дітей, їх захисту від злочинних посягань проти статевої свободи та недоторканості є вкрай важливим.