Вступили в силу нові правила споживчого кредитування


З 10 червня вступив в силу закон № 1734-VIII «Про споживче кредитування», прийнятий парламентом в листопаді 2016 року.

Як повідомляється, деякі норми споживчого кредитування діяли і раніше, а закон узагальнив і закріпив старі правила.

Йдеться про норми згідно з якими:

  • фізичні особи не можуть отримувати позики в іноземній валюті;
  • кредиторам заборонено відмовляти позичальникам в достроковому погашенні кредиту або вимагати додаткових платежів;
  • відмова від кредиту автоматично вважається і відмовою від договорів на супутні послуги.

Ряд змін, зазначених у новому законі, стосується всіх кредитів без винятків, в тому числі виданих до набрання чинності закону.

Завдяки таким змінам будуть виключені ситуації, коли позичальник погашає нараховану пеню, а його основний борг при цьому не зменшується.

Ще закон обмежив максимальну пеню за невиконання зобов’язань по кредиту: тепер вона не може бути вище подвійної ставки НБУ, тобто 25% (з 25 травня 2017 р ставка — 12,5%).

Загальну суму нарахованих за кредитом штрафних санкцій також обмежили — вона не повинна перевищувати 15% простроченого платежу. Це виключить ситуації, коли борг позичальника роздувається до непомірних розмірів.

Також встановлюється заборона реклами споживчих кредитів з використанням інформації про те, що кредит безвідсотковий або може бути надано без підтвердження кредитоспроможності позичальника.

До того ж, деталізований перелік інформації, яку банк зобов’язаний надати позичальнику до укладення договору.

Відтепер банки і фінансові компанії зобов’язані письмово видавати позичальникам безкоштовно на першу вимогу раз на місяць інформацію про розмір заборгованості, поверненої суми кредиту та інші деталі позики.

Крім того, закон передбачає можливість оформляти договір в електронному вигляді з накладанням електронного підпису сторін.