Важливі законодавчі зміни, що набули чинності 1 липня


Низка нормативно-правових актів чи їх окремих положень набула чинності 1 липня 2019 року. Окремі з них стосуються безпосередньо юристів та адвокатів, деякі мають відношення до бізнесу, а ще кілька стосуються побутових питань кожного українця.

1. Набула чинності нова редакція Порядку підвищення кваліфікації адвокатів

Відтепер анонси всіх сертифікованих Експертною радою НААУ заходів з підвищення кваліфікації адвокатів розміщуються на одному веб-ресурсі — Центру акредитації Вищої школи адвокатури. Про це повідомила прес-служба НААУ.

2. Банки оцінюють кредитні ризики по-новому

З 1 липня в тестовому режимі та обов’язково з 1 грудня 2019 року банки використовують інформацію з Кредитного реєстру НБУ при розрахунку розміру кредитного ризику.

Банк буде класифікувати за найгіршим класом боржника-фізичну особу, щодо якої в Кредитному реєстрі є інформація про дефолт в інших банках. Банк буде знижувати також клас боржника-юридичної особи, якщо в Кредитному реєстрі є інформація про дефолт або високу вірогідність дефолту в інших банках.

Відповідні зміни передбачені постановою НБУ від 16 травня 2019 № 70.

3. Оновлено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві

У Порядок внесено ряд змін:

  • строк давності для розслідування нещасних випадків на виробництві і профзахворювань відтепер становить три роки з дня їх настання. У разі встановлення факту нещасного випадку рішенням суду, розслідування будуть проводити незалежно від дати його настання;
  • продовжено строки проведення розслідування нещасного випадку та/або гострого профзахворювання (отруєння) до 5 робочих днів (зараз 3 дні), а спеціального розслідування — до 15 робочих днів (зараз 10 днів);
  • зменшено кількість документів, які потрібно оформляти за результатами роботи комісії з розслідування — акт за формою Н-1/П (якщо нещасний випадок пов’язаний із виробництвом) або Н-1/НП (якщо не пов’язаний). Акт за формою Н-5 скасовано.
  • рішення про визнання нещасного випадку та/або гострого профзахворювання (отруєння) пов’язаними чи не пов’язаними з виробництвом приймає комісія.
  • дія Порядку поширюється, серед іншого, на осіб, які працюють на умовах цивільно-правового договору або на інших підставах, передбачених законом, фізичних осіб-підприємців тощо.

Зміни затверджено Постановою КМУ від 17.04.2019 р. № 337.

4.  Змінилися правила купівлі електроенергії за “зеленим” тарифом

1 липня набрали чинності:

  • Порядок купівлі електроенергії за “зеленим” тарифом;
  • Методика формування кошторису гарантованого покупця;
  • Типовий договір купівлі-продажу електроенергії за “зеленим” тарифом між гарантованим покупцем і підприємством, що виробляє електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії.

Усі зміни затверджені Постановою НКРЕКП від 26 квітня 2019 року № 641.

Змінами передбачено список документів, які підприємство повинне надати покупцеві для укладенні договору купівлі-продажу електроенергії за “зеленим” тарифом; додаткові документи, якщо кандидат у виробники за “зеленим” тарифом не є учасником ринку і йому не встановлено “зелений” тариф; а також розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення долі виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії та ін.

5. Зросла вартість оформлення біометричного паспорту

Нові суми адміністративного збору складають:

При оформленні ID-картки (до 20 робочих днів) – 345 грн (126 грн вартість адмінпослуги та 219 грн вартість бланка), раніше 279 грн.

При оформленні ID-картки (до 10 робочих днів) – 471 грн (252 грн вартість адмінпослуги та 219 грн вартість бланка), раніше 366 грн.

При оформленні закордонного паспорта (до 20 робочих днів) – 682 грн (352 грн вартість адмінпослуги та 330 грн вартість бланка), раніше 557,32 грн.

При оформленні закордонного паспорта (до 7 робочих днів та до 3 робочих днів у разі наявності підстав) – 1034 грн (704 грн вартість адмінпослуги та 330 грн вартість бланка), раніше 810,32 грн.

6. Набрав чинності ряд змін до Податкового кодексу України

По-перше, розширено коло платників, які зобов’язані складати акцизні накладні.

Платники податку будуть зобов’язані скласти в електронній формі акцизну накладну:

  • при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок;
  • при ввезені пального або спирту етилового на умовах, визначених статтею 229 Податкового кодексу України (ПКУ);
  • при реалізації пального або спирту етилового.

Детальніше про це розповіли у ГУ ДФС у м. Києві.

По-друге, у ГУ ДФС у м. Києві також вказали на запровадження Системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Платники акцизного податку з палива повинні зареєструвати усі свої акцизні склади. На акцизних складах мають бути встановлені витратоміри-лічильники та рівнеміри.

По-третє, знижено неоподатковувану вартість товарів у міжнародних поштових відправленнях до 100 євро.

Так, якщо вартість посилки перевищить еквівалент 100 євро, потрібно буде сплатити 20% ПДВ.

Крім того, такі посилки оподаткують 10% митом від суми, що перевищує еквівалент у 150 євро.

Викладені вище зміни передбачені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

7. Проведено п’ятий перерахунок пенсій

З 1 липня збільшуються виплати для тих пенсіонерів, які мають значний стаж роботи, проте досі отримували невеликі пенсії. Йдеться про жінок, які відпрацювали понад 30 років, і чоловіків, чий трудовий стаж перевищує 35 років. Це вже п’ятий перерахунок. І він торкнувся також чорнобильців. Про це зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

8. Підвищено прожитковий мінімум і пов’язані з ним виплати

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в Україні з 1 липня підвищився на 86 гривень. Таким чином, станом на 1 липня 2019 року рівень прожиткового мінімуму для різних категорій населення становить:

  • для дітей до 6 років: 1699 грн (був 1626 грн);
  • для дітей від 6 до 18 років: 2118 грн (був 2027 грн);
  • для працездатних українців: 2007 грн (був 1921 грн);
  • для осіб, які втратили працездатність 1564 грн (був 1497 грн).