В Україні пропонують узаконити козацтво


На сайті Верхвоної Ради України зареєстровано проект Закону “Про козацтво та козацькі організації в Україні” № 8115 від 13.03.2018.

Закон спрямований на забезпечення реалізації потенціалу козацької ідеї для консолідації українського суспільства, підвищення ролі членів козацьких організацій (українських козаків) та їх об’єднань у відновленні історичних традицій Українського народу, культурної спадщини, спортивно-масовій роботі, військово-патріотичного та духовного виховання дітей і молоді, залучення козаків до служби у складі Збройних Сил України по захисту Вітчизни та участі в АТО, правоохоронних органах, охороні державного кордону, громадського порядку, наданні допомоги в ліквідації наслідків стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій, державній лісовій охороні та рибінспекції.

Зокрема, в Пояснювальній записці до закону йде мова про те, що завдяки впливові козацтва на українську культуру, збереженню козацьких традицій українці і в подальшому, у часи бездержавності, зберегли прагнення до волі і незалежності, а образ козака став уособленням ідеалу чоловіка-воїна, захисника вітчизни. Це значною мірою сприяло відновленню української державності у XX столітті, під час Української революції 1917 – 1921 років.

Протягом усього часу до здобуття Україною незалежності у 1991 році Український народ зберігав козацькі традиції. Після проголошення незалежності України козацький рух охопив широкі кола громадян. Сьогодні козацькі організації та їх об’єднання роблять вагомий внесок у зміцнення державності, відродження та розвиток історичних, патріотичних, господарських та культурних традицій Українського народу.

Загальна характеристика і основні положення проекту акту

Основні положення законопроекту передбачають:

  • принципи та порядок створення козацьких організацій та їх об’єднань, основні засади їх діяльності;
  • вимоги до членства в козацьких організаціях та їх об’єднаннях;
  • встановлення порядку співпраці центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з козацькими організаціями та їх об’єднаннями;
  • запровадження козацької служби.
  • особливості діяльності козацьких організацій та їх об’єднань у частині створення козацьких громадських формувань для охорони громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров’я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.

Залучення козацьких організацій для несення козацької служби у складі громадських формувань, метою діяльності яких є сприяння діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, передбачає надання державою певних гарантій для захисту життя, здоров’я, честі, гідності, а також майна членів козацьких громадських формувань.

Із проектом закону можна ознайомитися за посиланням.