Спіймай мене, якщо зможеш або Ким насправді був злочинець Френк Абігнейл


«Спіймай мене, якщо зможеш» (Catch Me If You Can) — кримінальний детектив, написаний Френком Абігнейлом. Книга була екранізована Стівеном Спілбергом в однойменному фільмі з Леонардо ді Капріо в головній ролі. Цікаво, що ця книга є автобіографією.

Геніальний шахрай існував насправді. І ті, хто читав книгу чи бачив стрічку, думаю, погодяться, що історія цього авантюриста настільки цікава та незвичайна, що про неї просто неможливо не розповісти.

Перша афера Френка Абігнейла

Френк народився 27 квітня 1948 року в Бронксвіллі (Нью-Йорк, США) в сім’ї підприємця Френка Абігнейла-старшого. У сім’ї було четверо дітей, Френк-молодший був третім.

Абігнейл-старший був доволі ерудованою людиною, цікавився політикою, на що звернув увагу й син. Він, наче губка, жадібно вбирав будь-яку інформацію і демонстрував доволі розвинуті розумові здібності.

Коли Френку виповнилося 16, його батьки розлучилися. За рішенням суду, він залишився під опікою батька. Проте останній не дуже цього прагнув. Юний Абігнейл з того часу став сам по собі. І він швидко знайшов спосіб, як зробити своє життя цікавішим та… багатшим.

І ось він придумує свою першу аферу.

Він випросив у батька кредитну картку, щоб заправити автомобіль, який той йому подарував. Френк домовився з працівниками бензоколонок: купуючи паливо, працівники знімали з картки суму більшу, ніж було потрібно. Різницю від реальної ціни вони ділили з Френком. А чеки, які приходили по пошті додому, Френк просто знищував. Борг місяцями накопичувався. А коли обман було розкрито, батькові довелося заплатити банку 3 400 доларів.

Ця авантюра захопила Френка, і він наважується на більш серйозні злочини. Зокрема й підробку чеків власного рахунку. Звісно, суми чеків були вищими, ніж сума рахунку.

Численні особистості Френка Абігнейла

Він постійно змінював образ. Він швидко зметикував, що варто людині перевтілитися в іншу особистість, як перед нею відкриваються десятки до цього закритих дверей. Френк був справжнім актором!

Не вміючи керувати літаком, він працював пілотом у Pan American — найбільшій авіакомпанії США. Абігнейл побував в 26 країнах світу, витратив купу грошей компанії, проживаючи в дорогих готелях, і при цьому жодного разу не сидів за штурвалом. Йому вдавалося уникати цього обов’язку, завдяки забороні на пілотування при наявності алкоголю в крові.

Окрім цього, він успішно відчитав семестр лекцій з соціології в приватному університеті Бригама Янга. Для цього він підробив науковий ступінь.

Згодом наш герой перетворився в Френка Коннерса — лікаря-педіатра. Познайомившись в готелі зі справжнім доктором, Абігнейл-Коннерс успішно працевлаштувався в лікарню штату Джорджія.

Проте Абігнейл вирішив не зупинятись, та проявив неабиякі амбіції — вирішив стати юристом і здати іспит в адвокатуру. Підробивши диплом Колумбійського університету, Френк вісім місяців старанно готувався до іспитів і після декількох невдач здав їх і отримав посаду помічника прокурора. Незабаром місце довелося покинути, бо серед співробітників поширились підозри в тому, що Френк не той, за кого себе видає.

З кожним новим перевтіленням Френку вдавалося отримувати все більше вигоди. При цьому він постійно здійснював махінації з підробленими банківськими чеками і вміло переховувався від правосуддя.

Тюремне ув’язнення

Мабуть, якби ця історія була вигаданою, то аферистові вдалося б вийти сухим з ​​води, проте в реальному житті везіння рано чи пізно закінчується. Френка Абігнейла спіймали. На момент затримання, його екстрадиції вимагали 12 країн, в яких він скоїв злочини. Аферист був спійманий у Франції, в 1969 році.

Френк побував у французькій і шведської в’язницях, після чого повернувся на батьківщину, де його засудили до 12 років ув’язнення.

Проте Френк Абігнейл був занадто розумний для того, щоб сидіти в тюрмі довго. ФБР запропонувало йому співпрацю в обмін на свободу. Абігнейл погодився і вийшов з в’язниці через 4 роки.

Сьогодні Френк Абігнейл — мільйонер

Френка залучили до роботи в якості експерта з виявлення підроблених фінансових документів. Зараз він читає лекції в Академії ФБР, консультує великі корпорації, держустанови і приватних осіб.

Заробити капітал йому знову-таки допомогли афери, за винятком, що на цей раз він їх викривав. Систему захисту Абігнейла використовують тисячі компаній по всьому світу, і поліція більше за ним не ганяється. Абігнейлу сьогодні 70 років, він одружений, у нього троє дітей.

А ще Абігнейл створив спеціальний папір Frank W Signature Watermark Safety Paper. Він призначений для виготовлення чеків, пропусків, квитків та інших документів, які шахраї часто підробляють. При його виготовленні використовуються наступні ступені захисту: двоколірні водяні знаки у вигляді підпису самого Абігнейла, речовина для фіксації тонера, різнокольорові волокна і чутливість паперу до хімічного впливу. Папір вільно не продається, ексклюзивні права на її виробництво і продаж належать Standard Register.

Окрім автобіографії, перу Абігнейла належать ще кілька повнорозмірних керівництв з шахрайства і протидії шахраям в сучасному світі.