Штрафи, зафіксовані в автоматичному режимі: як платити чи взагалі не платити?

Що робити зі штрафами, зафіксованими в автоматичному режимі: алгоритм дій, який допоможе запобігти неприємностям. 

Після впровадження штрафів, зафіксованих в автоматичному режимі, всі ми чули схему:  «можна не платити, постанова не відповідає вимогам, отже —   штраф не можна примусово стягнути».

Але віднедавна виконавчі служби почали масово приймати постанови та відкривати виконавчі провадження. І великим сюрпризом для водіїв, які не отримували постанову про адміністративне правопорушення поштою, стає заблокований картковий рахунок (навіть зарплатний чи пенсійний, бо їх виконавці не розрізняють), перетворення штрафу з 255 грн у 750 грн, а також неможливість здійснення будь-яких правочинів щодо майна у нотаріуса.

Постанова про порушення

За чинним законодавством, постанова друкується на паперовому бланку зі спеціальними елементами захисту та протягом трьох днів надсилається відповідальній особі рекомендованим листом з повідомленням на адресу місця реєстрації (проживання) фізичної особи (місцезнаходження юридичної особи) або вручається особі, яка ввезла транспортний засіб (іноземна реєстрація) на територію України, відповідними підрозділами Державної прикордонної служби України. Постанова набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.

Постанова не прийшла

Але зазвичай правопорушникам така постанова не приходить. Тому першим обов’язковим ресурсом для водія є Сервіс перевірки адміністративних правопорушень в галузі безпеки дорожнього руху зафіксованих в автоматичному режимі. 

На цьому ресурсі можна переглянути всі штрафи, які були зафіксовані саме в автоматичному режимі. Ресурс відображає фото та відео, час та місце порушення. Також тут можна сплатити штраф або повідомити поліцію, що за кермом перебувала інша особа.

Окрім цього, на сьогодні існують і деякі інші ресурси, де можна сплатити штраф. Зокрема це:

Виконавче провадження

Якщо ви побачили суворий  та лячний червоний текст: «Передано до ДВС». Одразу перевіряйте чи відкрите виконавче провадження.

Це можна зробити на ресурсі Єдиний реєстр боржників (надалі — ЄРБ) та Автоматизована система виконавчого провадження (надалі —  АСВП), де  можна переглянути виконавчі провадження та дізнатись статус по них.

Але інформація щодо якої саме постанови відкрите виконавче провадження дається не так просто. Для цього необхідно буде зв’язатись з державним виконавцем, інформація про якого відображена в ЄРБ та отримати ідентифікатор доступу (зазвичай вона відображається у лівому верхньому куті постанови про відкриття виконавчого провадження).

Отримавши ідентифікатор доступу, заходьте в АСВП та натискайте вкладку «Доступ до сторін виконавчого провадження». Введіть відповідні дані. Увійшовши до системи, ви побачите закріплені файли, одним із них буде постанова, на підставі якої відкрили виконавче провадження.

Після того як сплатили борг, зв’язуйтесь з вашим державним виконавцем. Зняття всіх арештів та закриття провадження зазвичай займає 2-3 робочі дні.

Сплата виконавчого збору

Закон України «Про виконавче провадження» визначає, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Якщо рішення про стягнення коштів було виконано боржником частково до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, виконавчий збір стягується із суми, яку не було сплачено боржником до відкриття виконавчого провадження.

Тобто, якщо сплатили штраф до відкриття виконавчого провадження, то ви звільняєтесь від сплати виконавчого збору (10% від суми штрафу, тобто 51 грн).

Але витрати виконавчого провадження все одно несе боржник, бо це питання не врегульовано законодавством.

Отже, не затягуйте сплату штрафу до примусового виконання. Перевіряйте наявні штрафи та завантажуйте застосунки, які автоматично можуть повідомляти вас про нові штрафи (наприклад «Штрафи ПДР», або під’єднайте Telegram-бота з допомогою якого так само можна оформити підписку на транспортний засіб та сплатити штраф з використанням банківської картки.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».