Що потрібно знати про громадянство Великобританії


Великобританія — одна з країн, в якій хочуть жити заможні люди. Адже в ній високий рівень життя, стабільна економіка та рівність перед законом. Але чи просто досягти омріяної мети для іноземців — далі.

Попри те, що британці вирішили піти на досить великий ризик та вийти з Євросоюзу, щоб отримати більше самостійності, багато людей мріють отримати громадянство цієї країни. А як і у випадку з будь-якою розвиненою західною країною — отримати громадянство Великобританії непросто. Ми спробуємо розповісти про те, що потрібно знати про громадянство цієї країни.

Отримати громадянство стає все складніше

Великобританія взяла курс на туризм і робить все, щоб туристи приїжджали та витрачали свої гроші в цій країні. А ось до людей, які претендують на постійне проживання, вимоги стають все жорсткішими.

За більшістю віз, які видаються британським аналогом МЗС (Foreign and Commonwealth Office), введена система балів, яка відсіює сумнівних кандидатів. Вам можуть не просто дати технічну відмову, а навіть заборонити в’їзд в країну, і все через надання помилкової інформації, яку вважатимуть підробкою.

За статистикою Великобританія, відсіває більш як 40% заявок з різних причин. Найчастіше це відбувається через те, що заявник не консультується перед подачею документів з фахівцями та/або надає неповний пакет документів, робить в них помилки. Також основними причинами відмови стають наявність судимості та тривале перебування за межами Великобританії на момент подачі заяви (стосується тільки заявок на постійне місце проживання та громадянство).

Великобританія не забороняє подвійне громадянство

Цікаво, що законодавство Великобританії дозволяє мати подвійне громадянство. Це означає, що ви також зможете отримати громадянство будь-якої іншої країни. Отримавши як друге — британське, ви зможете відвідувати без віз 147 країн світу.

До Brexit громадяни Великобританії могли перебувати та працювати на території Євросоюзу протягом необмеженого часу, але після процедури виходу з ЄС таке право не гарантується.

Так, до прикладу, багато юристів та адвокатів Британії вже намагаються отримати громадянство сусідньої Бельгії, щоб без перешкод практикувати й на теренах Європи.

Отримати громадянство Великобританії найпростіше по візі нареченого або нареченої

Цей варіант отримання громадянства Великобританії мало чим відрізняється від таких же варіантів у її колишніх колоніях та домініонах (Канаді, Австралії й так далі). Тут є два варіанти отримання візи: Family of a settled person та EEA family Permit.

Перший застосовується тоді, коли шлюб зареєстрований на території Великобританії та обоє з подружжя збираються жити на території країни.

Другий варіант застосовується тоді, коли громадянин Євросоюзу живе у Великобританії, а його партнер — за межами ЄС. Сімейні візи — один з найпростіших способів переїхати жити в цю країну, але стосунки з партнером повинні бути реальними та шлюб не може бути фіктивним. Імміграційна служба суворо стежить за тим, щоб не було ознак фіктивного шлюбу.

Отже, процедура отримання громадянства на підставі шлюбу для Family of a settled person приблизно виглядатиме так: 

 1. Отримати візу на 6 місяців для реєстрації законного шлюбу на території Великобританії.
 2. Після реєстрації шлюбу отримати право продовжити візу на два роки вже у статусі чоловіка чи дружини. При цьому не потрібно виїжджати з країни.
 3. Через два роки подавати заявку на постійне місце проживання, а потім — на натуралізацію та громадянство Великобританії.

Інвестування та ведення бізнесу — найпростіший спосіб отримати громадянство Великобританії для забезпечених заявників

Великобританія завжди підтримувала інвесторів. Після Brexit, коли деякі європейські інвестори почали залишати країну, Великобританія стала ще лояльніше до інвесторів. Хоча з 2019 року не діють такі програми, як «Підприємець» (Entrepreneur) та «Випускник-Підприємець» (Graduate Entrepreneur), однак замість них уряд запровадив нові.

Основний нахил робиться на інноваційний бізнес, нові технології та стартапи. Нині існує декілька варіантів отримання візи з економічної міграції:

 • Investor. Найпростіший спосіб отримати посвідку на постійне проживання, а потім й громадянство;
 • Start up. Хоч і не постійне місце проживання, але дозволяє відкрити довгострокову візу.;
 • Innovator. Для інноваційних проєктів. Дозволяє отримати постійне місце проживання через 3 роки. 

Інвестиційна імміграція (програма «Investor») вимагає від інвесторів вкладу у британську економіку від двох мільйонів фунтів стерлінгів. Раніше ця сума становила один мільйон.

Якщо говорити про інвестиційну компанію «UK active and trading companies», то інвестор купує британські цінні папери та отримує пільги, у вигляді зменшення терміну, необхідного для отримання громадянства (для ПМЖ і тільки за умови accelerated visa route). Чим більша сума, тим швидше можна подаватися.

Якщо в інших випадках (навчання, робота) повинно пройти не менше 6 років для подачі документів на ПМЖ, то для інвесторів цей строк скорочується до 2-5 років, в залежності від інвестицій. Особливість програми «Investor» в тому, що інвестор вкладає свої кошти в пасивні інвестиції (британські цінні папери, як правило, низькоризикові та консервативні).

На відміну від інших типів бізнес-віз, тут до інвестора пред’являються дуже м’які вимоги: йому не потрібно створювати бізнес, робочі місця, показувати ефективність бізнесу і так далі. Інвестору достатньо вкласти особисті кошти в фінансові папери Великобританії. Однак він повинен готуватися пояснити походження своїх коштів та показати сплачені податки.

Натуралізація — головний біль будь-якого іммігранта

Щоб стати повноправним громадянином Великобританії, є тільки два способи: реєстрація та натуралізація. Перший підходить для дітей до 18 років, другий — для всіх інших.

Щоб пройти процес натуралізації й отримати громадянство Великобританії, то закон про британське громадянство від 1981 року з наступними доповненнями та змінами (The British Nationality Act 1981) від 1983 року говорить про наступні параметри:

 • Вік — від 18 та старше;
 • Бути у здоровому глузді;
 • Усвідомлювати свої дії, обов’язки та відповідальність;
 • Мати намір проживати та підтримувати зв’язок з Великобританією;
 • Високий рівень знання англійської мови;

Для цього необхідно скласти тест Life in the UK та показати знання не нижче B1 по CEFR. Цей пункт не поширюється на неповнолітніх дітей, включених в заяву про натуралізацію, а також на інвалідів і громадян старше 65 років. Тест можна не здавати, якщо ви навчалися в британському університеті або в університеті, де навчання велося англійською мовою, а також якщо ви — громадянин країни, де англійська мова є державною.

 • Доброчесність;

Мова, по більшій мірі, про судимості. Якщо така є — доведеться очікувати від двох років та більше до її погашення. 

Також визнають недоброчесними заявників, які в’їхали до Великобританії незаконно або знаходиться в країні за простроченою візою.

 • Час перебування;

За п’ять років проживання у Великобританії відсутність у країні не повинна перевищувати 450 днів та 90 днів за останні 12 місяців перед подачею заяви на натуралізацію.

 • Рекомендації.

До заяви потрібно прикріплювати рекомендації від двох осіб, які знають заявника не менше трьох років.

Замість висновків

Отримання громадянства Великобританії — це вже кінцевий етап імміграції, після того, як ви пробули мінімальний час на візовому режимі (робоча віза, студентська віза, «Інвестор», «Стартап», «інноватор», подружня віза та інші випадки). Підстава подати на громадянство Великобританії виникає після того, як ви отримали статус постійного місця проживання цієї країни.

Будь-яке грубе відхилення від вищеописаних пунктів для громадянства — і заявнику відмовлять в натуралізації. Може дійти до того, що заявнику анулюють його поточний статус (ПМЖ) або навіть депортують його з країни. Це також може вплинути на загальну імміграційну історію по всьому світу та на заявки в інші країни, позаяк багато західних країн обмінюються між собою інформацією про грубих візових порушників.

Джерело: imperiallegal.com, brodude.com, legalcentre.org

Фото: Pexels