Опендатабот: 100 000 грн за доступ до електронного суду


Анонсований президентом Зеленським «суд в смартфоні» не має належного фінансування від держави та за розвиток його інфраструктури пропонують заплатити великому бізнесу.

Про це повідомляє Опендатабот.

Електронний суд в Україні залишається на етапі створення. Цей процес триває вже 10 років, але можливість для громадянина розглядати судову справу онлайн ще не стала загальнодоступною. Особистий кабінет позивача в електронному вигляді донині знаходиться в статусі тестування.

В стратегії поетапного створення електронного суду України немає завдання зробити у 2021 році електронний суд доступним для всіх громадян. Поки мова йде лише про доступ до суду тільки підприємств.

Наприкінці 2020 року було обрано дискримінаційний підхід до підключення до системи: кожна організація, яка хоче підключитися до АРІ електронного суду, повинна сплатити внесок 100 тисяч гривень і платити надалі щомісячну абонентську плату від 5 до 10 тисяч гривень.

При цьому є обмеження — згідно з договором за один внесок відкривається доступ тільки до однієї юридичної особи за кодом з єдиного державного реєстру.

Така ціна та умови унеможливлюють роботу величезного IT сектора, де фахівці вже зараз готові будувати комерційні сервіси для автоматизації юридичних відділів своїх клієнтів. Це також заважає великим компаніям, що мають декілька юридичних осіб.

«В Україні створюється закритий клуб особливо великих гравців, які мають в своєму портфелі тисячі судових справ. Здебільшого, це найбільші банки країни. Робота з електронним судом по одній юридичній особі і чималий початковий внесок не є для них обмеженням. Але при такій закритій системі держава втрачає шанс швидко отримати суд в смартфоні, про який говорив президент: зараз враховуються інтереси лише великого фінансового сектора. Необхідно прибрати прив’язку до конкретного коду позивача, щоб комерційні IT сервіси та корпорації могли подавати позови за тих, хто підпише їх по електронного підпису (КЕП), без укладання договору з ДСА», — коментує Олексій Іванкін, СЕО Опендатабота.

Детальніше про це можна послухати в нашому подкасті.

Джерело: opendatabot.ua

Фото: Pexels