Подання позову в підсистемі «Електронний суд»: моя історія

Як суди реагують на позови, що подаються в підсистемі «Електронний суд»: відкривають провадження по справі чи залишають позов без руху? Чим аргументують ухвали про залишення таких позовів без руху, та що з цим робити адвокату? Розкажу про свою практику подання позовів в електронній формі та з якими перепонами я стикнулася. 

Перший позов в електронній формі я подала до Шевченківського районного суду міста Києва ще у 2018 році. На той час «Електронний суд» тільки починав функціонувати в тестовому режимі. Тому, скажу відверто, були думки, що за принципом «Перший млинець нанівець» позов не пройде: чи система дасть збій, чи спрацює людський фактор. Однак я була вражена.

Слід констатувати, що «тест-драйв» «Електронного суду» для мене пройшов успішно: суд відкрив провадження по справі, призначив її до розгляду, та зрештою задовольнив позовні вимоги.

Надалі практика подання документів у підсистемі «Електронний суд» мене тільки тішила. Шевченківський, Дарницький, Дніпровський районні суди міста Києва провадження по справі за позовом, поданим у підсистемі «Електронний суд» відкривають та призначають справи до розгляду без жодних «але».

Однак, як у житті, так і в юриспруденції, коли все занадто добре, неодмінно варто очікувати певних труднощів. Так би мовити, для збереження балансу сил.

2020 рік. Подаю позов в електронній формі в підсистемі «Електронний суд» до Ірпінського міського суду Київської області. Неочікувано, але позитивна практика подання документів в електронній формі похитнулася. В особистому кабінеті підсистеми «Електронний суд» надійшла ухвала суду про залишення позову без руху. Відкрила. Прочитала. Перечитала ще раз.

Чим суд мотивував ухвалу про залишення позову без розгляду?

В ухвалі суду вказується, що в порушення вимог ч. 3 ст. 175, ч. 1 ст. 177, ст. 95 Цивільного процесуального кодексу України, позивач :

  • не завірив копії доказів доданих до позовної заяви, відповідно до ст. 95 Цивільного процесуального кодексу України;
  • не подав копію позовної заяви з додатками для відповідача;
  • не підписав позовну заяву.

Сказати, що мотивувальна частина ухвали мене здивувала — це не сказати нічого. «Навіщо заперечувати очевидні речі» — перше, що спало мені на думку. Однак маємо, що маємо. Відкинула емоції, знову ж таки сформувала в електронній формі заяву та аналогічно подала її до суду в підсистемі «Електронний суд».

Як я аргументувала заяву до суду

Враховуючи ситуацію що виникла, у заяві до суду я досить детально розписала та пояснила, як саме був сформований та поданий до суду позов в електронній формі в підсистемі «Електронний суд», як працює ця підсистема та чим це регулюється.

У заяві я зазначила про таке:

  • Позовна заява подана мною, адвокатом, як представником позивача на підставі ордеру про надання правничої (правової) допомоги до Ірпінського міського суду Київської області в електронній формі через електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд». Про зазначене безпосередньо свідчить напис на кожній сторінці позовної заяви: «Документ сформований у системі «Електронний суд» (дата)». Ордер про надання правничої (правової) допомоги у форматі «PDF» поданий разом із позовною заявою, про що зазначено на сторінці 5 позовної заяви в графі «Додатки».
  • Докази разом із позовною заявою подані до суду також в електронній формі, у допустимому форматі «PDF документ» та «зображення», про що зазначено на сторінці 5 позовної заяви в графі «Додатки». Оригінали документів, що в копіях подані разом із позовною заявою, будуть надані суду для огляду в судовому засіданні.
  • Сформована позовна заява разом із доданими до неї доказами підписана мною, адвокатом, як представником позивача на підставі ордера про надання правничої (правової) допомоги, власним електронним цифровим підписом, про що свідчить напис у кінці позовної заяви на сторінці 5 — «(дата), ПІБ».
  • Подання документів у підсистемі «Електронний суд» без використання власного електронного цифрового підпису неможливо. Для реєстрації та входу в особистий кабінет підсистеми «Електронний суд» потрібен електронний цифровий підпис особи, відповідно відсутність електронного цифрового підпису в цілому унеможливлює користування підсистемою «Електронний суд».
  • Оскільки позов сформовано та подано до суду в електронній формі, копія позовної заяви та доданих до неї документів для інших учасників справи не подається. У такому разі копії відповідних документів іншим учасникам справи направляє суд.

Крім того, вказала якими нормами регламентується право подання документів до суду в електронній формі в підсистемі «Електронний суд»:

  • Частиною 8 статті 43 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
  • Згідно із ч. 7, 8 статті 43 Цивільного процесуального кодексу України, учасник справи звільняється від обов’язку надсилати іншим учасникам справи або подавати до суду копії документів відповідно до кількості учасників справи, якщо він подає документи до суду в електронній формі. У такому разі копії відповідних документів іншим учасникам справи направляє суд. Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
  • Відповідно до розділу XI «Підсистема електронного суду» рішення Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 (в редакції від 17.07.2020 року) обмін електронними документами між судом, ОСП, фізичними особами та учасниками судового процесу забезпечується засобами підсистеми електронного суду (п. 1 розділу XI). Учасники судового процесу за допомогою зареєстрованого електронного кабінету можуть надсилати копії електронних документів іншим учасникам судової справи, крім випадків, коли інший учасник не має зареєстрованого електронного кабінету, подавати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду й можуть бути предметом судового розгляду, а також отримувати судові рішення та інші електронні документи (п. 2 розділу XI). Документи подаються за допомогою електронного кабінету у форматі ЕД та ЕКПД. Суди та ОСП приймають подані ЕД як оригінали документів, а ЕКПД, як завірені копії оригіналів документів та можуть вимагати надання їх оригіналів для перевірки (п. 6 розділу XI). Особа може сплатити судовий збір та інші платежі в режимі онлайн засобами електронного кабінету під час формування відповідного документа. У такому випадку інформація про платіж автоматично додається до документа, що відправляється (п. 8 розділу XI).

Також в заяві зазначила про висновок, якого дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду при розгляді справи № 160/1841/19, а саме:

«Відсутність факту початку повноцінного функціонування ЄСІТС не може бути перешкодою для роботи її підсистеми «Електронний суд» та відповідно права особи на подання процесуальних документів через цю підсистему в електронній формі».

Та навела аргументи Верховного суду, викладені в постанові від 06.08.2020 року по справі № 160/1841/19, зокрема: 

«Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що надсилання процесуальних документів в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд», розміщеному за посиланням, відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису.

Таким чином, колегія суддів Верховного Суду доходить висновку, що з 22 грудня 2018 року отримані всіма місцевими та апеляційними адміністративними судами заяви та інші процесуальні документи через підсистему «Електронний суд» мають реєструватися та розглядатися в установленому порядку.

Зокрема, відповідно до пункту 14 розділу XI Положення № 30 всі електронні документи, що надходять до суду, автоматично розмішуються у відповідному реєстрі електронної кореспонденції автоматизованої системи документообігу суду. Їхня реєстрація здійснюється за загальними правилами реєстрації вхідної кореспонденції, визначеними відповідними інструкціями з діловодства.

Отже, відповідно до пункту 1 Розділу ХІ Положення № 30 з 22 грудня 2018 року у всіх місцевих та апеляційних судах обмін електронними документами між судом, фізичними особами та учасниками судового процесу забезпечується засобами підсистеми «Електронний суд». Учасники судового процесу за допомогою зареєстрованого Електронного кабінету можуть надсилати копії електронних документів іншим учасникам судової справи, крім випадків, коли інший учасник не має зареєстрованого електронного кабінету, подавати позовні заяви та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду й можуть бути предметом судового розгляду, а також отримувати судові рішення та інші електронні документи (пункт 2 Положення № 30).»

Таким чином, у своїй заяві до суду я вказала про те, що позовна заява, яку я подала в електронній формі в підсистемі «Електронний суд»,  відповідає вимогам статей 175, 177 ЦПК. Відтак підстав, передбачених статтею 185 ЦПК України для залишення цього позову без руху немає. Також я просила суд відкрити провадження по справі й призначити її до розгляду.

Чи відкрив суд провадження по справі?

Так, фактично суд погодився з моїми аргументами та постановив ухвалу про відкриття провадження по справі.

Варто зазначити, що процесуальні заяви по цій справі я направляла до суду виключно в електронній формі в підсистемі «Електронний суд» й надалі жодних питань з цього приводу не виникало.

Але в моїй практиці, коли суд залишив подану в електронній
формі позовну заяву без розгляду, нажаль, це не єдиний випадок.

Аналогічна ситуація виникла декілька тижнів тому в районному суді Київської області. В ухвалі про залишення позову без руху суд зазначив, що подана позовна заява не відповідає вимогам, оскільки подана не в паперовій формі. Однак за моєю заявою все ж таки суд відкрив провадження по справі та призначив її до розгляду.

Підсумовуючи, хочу наголосити, що формування позитивної практики в поданні документів до суду в електронній формі в підсистемі «Електронний суд» — залежить у тому числі й від нас, адвокатів.

Тому, якщо ви ще не подаєте документи до суду в підсистемі «Електронний суд»  — варто розпочати.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».