МОЗ уточнило процедуру відсторонення від роботи невакцинованих працівників, для яких щеплення обов’язкове


З 8 листопада набуває чинності наказ Міністерства охорони здоров’я про обов’язкову вакцинацію для працівників певних сфер та відсторонення від роботи тих, хто не зробив щеплення.

Кого відсторонити не зможуть та як знову повернутися на роботу ㅡ розповів головний санлікар.

На пресконференції МОЗ головний санітарний лікар України Ігор Кузін розповів, що наразі на затвердженні центральних органів виконавчої влади перебуває форма довідки №028.

У цій довідці вказуватимуть медичний висновок про протипоказання до вакцинації проти COVID-19. Їх перелік у МОЗ затвердили раніше.

Працівники, які мають протипоказання до щеплення не можуть відсторонюватися від роботи, якщо не зроблять його. Водночас працедавці мають законне право вимагати таку довідку від співробітника: там не вказуватиметься конкретний діагноз людини, тож не розголошуватиметься приватна інформація.

Якщо протипоказання до вакцинації у людини тимчасове, довідка матиме обмежений термін дії ㅡ від трьох або більше місяців. При цьому, у МОЗ наголошували: якщо є протипоказання до щеплення одним препаратом, то можна вакцинуватися іншими.

Також працедавці не зможуть відсторонити від роботи людей, які отримали лише першу дозу вакцини, оскільки у цій ситуації не йдеться про ухилення чи відмову від вакцинації.

Окрім того, люди, які перехворіли на COVID-19, можуть отримати відповідні сертифікати та скористатися ними. Наразі у Мінцифри завершують роботу над такими сертифікатами у «Дії».

Відсторонення триватиме до моменту усунення його причини. Тобто повернутися до виконання своїх професійних обов’язків можна уже після щеплення першою дозою вакцини проти COVID-19.

Виконувач обов’язків Голови Державної служби з питань праці Ігор Дегнера розповів, що роботодавець не має права звільняти працівника, який відмовився чи ухиляється від проходження обов’язкового профілактичного щеплення. Якщо таке стається, працівник має право поскаржитися Держслужби з питань праці.

Водночас працедавець має право відсторонити працівника без збереження зарплати, який відмовляється або ухиляється від вакцинації ㅡ це зазначено у ст. 12 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб».

До 8 листопада роботодавці мають попередити працівників про можливі наслідки, якщо не зробити профілактичне щеплення.

Наразі йдеться про:
  • працівників закладів професійної (професійно-технічної освіти), фахової передвищої, загальної середньої освіти, дошкільної освіти, позашкільних навчальних закладів;
  • працівників центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних підрозділів;
  • працівників місцевих державних адміністрацій.

Однак у перелік професій також хочуть додати працівників, що надають соціальні послуги, співробітників закладів захисту прав дітей та реабілітаційних закладів, а також установ, що включені до переліку об’єктів критичної інфраструктури.

Джерело: Hromadske

Джерело: Pexels