Фільм, заради якого змінили закон


У більшості країн світу законодавство змінюється за складною, громіздкою та тривалою процедурою. Але історія знає випадки, коли навіть у таких правилах знаходяться винятки.

Як правило, для внесення змін до таких актів законодавства повинні знайтися вагомі причини. Серед них приведення у відповідність з міжнародними актами, зміна економічної та політичної ситуації й, звичайно, основна рушійна сила всіх змін, що відбуваються — прогрес.

Та кінець-кінцем завжди знаходяться винятки. Ми вирішили розповісти про дійсно фантастичний випадок, коли закон змінили фільмом — першою стрічкою про хлопчика-чарівника Гаррі Поттера за романом Джоан Роулінг.

Гарри Поттер и философский камень: 15 фактов, которые вы не знали

Бо так було в книжці

«Гаррі Поттер» — одна з найуспішніших кінофраншиз світу, улюблений спосіб мілленіалів втекти у фантастичну реальність та обов’язковий етап дорослішання підлітків. Ті, хто одного разу піддався чарам чарівника зі шрамом у вигляді блискавки на лобі, як правило, назавжди залишаються його прихильниками.

Перший роман про Гаррі Поттера — «Гаррі Поттер і філософський камінь» — вийшов аж в 1997 році, а екранізація першої частини франшизи про пригоди хлопчика, який вижив, у 2001.

Проте мало хто знає, що тоді в кінотеатри міг потрапити зовсім інший фільм з іншими акторами. На щастя, за рік до прем’єри у Великобританії внесли зміни до Закону про використання дитячої праці. Зробили це заради акторського складу.

В кінці травня 2000 року на офіційному сайті майбутнього фільму розмістили повідомлення про проведення кастингу на три головні ролі. Як кандидатів розглядали дітей у віці від 9 до 11 років.

Прагнучи до автентичності, тодішній режисер Кріс Коламбус вирішив працювати тільки з британськими акторами на території Британії.

Кастинг на ролі Гаррі, Рона та Герміони проводили кілька місяців. Коламбус хотів, щоб виконавці потрапляли в персонажів зовнішністю та харизмою, а головне — віком. Він навіть не надавав значення досвіду та майстерності, вирішивши навчати дітей прямо на майданчику.

У фильмов о Гарри Поттере появится продолжение - Газета.Ru

Всім дітям-акторам, які пройшли цей кастинг, на той момент виповнилося від 10 до 12 років. А законодавством Великобританії передбачало, що працювати на знімальному майданчику вони не могли.

До прикладу, головні герої кінофраншизи:

  • У ролі Гаррі Поттера знімався актор Деніел Редкліфф (нар. 23 липня 1989 г.). На момент кастингу йому виповнилося 11 років.
  • Герміону Грейнджер зіграла актриса Емма Уотсон (нар. 15 квітня 1990 року). Вона взяла участь у зйомках у віці 10 років.
  • На роль Рона Візлі затвердили актора Руперта Грінта (нар. 24 серпня 1988 г.). Він знімався у віці 12 років.

Через це в серпні 2000 року за клопотанням дирекції фільму переглянули деякі законодавчі акти Великобританії, що стосуються праці дітей, зайнятих на кінозніманнях.

Зокрема, внесли зміни до переліку робіт, які можуть виконувати діти у віці до 14 років. А також змінили кількість робочих годин, які вони могли б проводити на зйомках. Іншими словами, дітям дозволили працювати на знімальному майданчику певну кількість годин на тиждень.

Крім цього, кіностудія повинна гарантувати, що діти-актори отримають належну освіту в період роботи на знімальному майданчику.

Тому прямо на місці зйомок організували роботу школи. Таке рішення врятувало фільм. Адже, наприклад, актриса Емма Уотсон, яка зіграла Герміону Грейнджер, кілька разів збиралася відмовитися від зйомок, щоб зосередитися на навчанні. Нові правила дали їй можливість залишитися.

Таким чином, кіносага про Гаррі Поттера відкрила для юних талантів величезні можливості реалізовувати себе. Сам проєкт став мегауспішним і за 10 років свого існування окупився в рази.

А вже у наш час британські діти, які не досягли 14 років, мають право виконувати лише такі роботи, як:

  • участь в спортивних змаганнях, рекламі, модельному бізнесі, спектаклях, фільмах, шоу на телебаченні та т.п. При цьому роботодавець повинен отримати дозвіл на це в органів місцевої влади;
  • проста робота у сусідів, батьків або родичів;
  • нагляд за дитиною.

Яка ситуація в Україні

А от якщо франшизу раптом вирішили фільмувати на теренах нашої країни, то знімальна команда теж наткнулася б на ряд законодавчих заборон.

За загальним правилом в Україні заборонено прийняття на роботу осіб молодше 16 років. Однак діти мають право зніматися в кіно й на телебаченні від самого народження, але з дозволу батьків — це є головним правилом.

Договір із малолітнім (до 14 років) обов’язково підписується двома батьками (усиновлювачами, опікунами), а от старші діти можуть підписувати угоди про співпрацю з продакшнами / телеканалами самостійно, але з письмового дозволу батьків.

Також заборонений показ аудіовізуальних творів за участю дітей та з елементами психологічного й фізичного насильства, зокрема із застосуванням різної зброї в кадрі.

Крім того, суворо заборонено втягувати неповнолітніх у діяльність із виробництва та обігу продукції сексуального чи еротичного характеру, порнографічних матеріалів, використання образів дітей у будь-якій формі в продукції такого змісту.

До того ж режисери не мають права залучати дітей до зйомок уночі й повинні дотримуватися норми перебування дитини на знімальному майданчику — не більше 24 годин на тиждень.

Гонорар же дітей до 16 років отримуватиме один з батьків, а після — неповнолітній зможе самостійно.

Джерело: uznayvse.com, talentscollection.com, ilex.by, detector.media

Фото: esquire, wday.com, harpersbazaar