Електронне правосуддя: Україна і світовий досвід впровадження


Бажання встигати більше, «жити швидше» вже повністю пронизало сучасний світ. Тож не дивно, що і отримання різних сервісів в електронному вигляді і від держави давно стало затребуваним в світі. З’явилися «електронні уряди», «електронні суди» і т.д. Україна також активно включилася в ці процеси.

Широко розрекламований «електронний суд» досить дорогий для держави проект. Але вигода від його впровадження абсолютно очевидна. Потенційна можливість працювати віддалено дуже економить час для юристів, підприємців та ін.

У різних країнах по-різному відбувається «електронізації» судочинства

Так, суд міста Чженчжоу провінції Хенань (Китай) вперше провів судовий процес з використанням популярного в країні інтернет-мессенджера WeChat. Суддя і адвокати зв’язувалися через додаток з різних точок країни і записували голосові повідомлення для матеріалів справи. За допомогою цього месенджера китайська влада збирається прискорити розгляд адміністративних справ і знизити завантаженість судів — перший «віддалений» процес замість традиційного робочого дня забрав у суду всього півгодини.

Влітку 2013 року уряд Великої Британії представив програму реформування системи кримінального правосуддя під назвою «Swift and Sure Justice» («Правосуддя швидке і невідворотне»), в основі якого — максимальна діджиталізація судового процесу, або віддалене засідання суду в режимі телеконференції. Перший «віртуальний суд» пройшов в мировому суді Бірмінгема — найбільш завантаженому в країні, і був визнаний вдалим.

Такі зміни є частиною планів з модернізації судів, на яку було виділено 1 млрд фунтів стерлінгів. Зокрема, реформа дозволить потерпілим і свідкам брати участь в судових засіданнях, в тому числі в перехресних допитах, за допомогою відеозв’язку. Таким чином, їм вдасться уникнути психологічних травм, викликаних особистою зустріччю зі злочинцем. Крім того, на думку експертів, дистанційна участь дозволить потерпілим краще згадати обставини розглянутих подій. Перш за все ця ініціатива стосується жертв сексуальних злочинів. Однак новий підхід може застосовуватися і при розгляді менш важких правопорушень. Зокрема, обвинувачений повинен буде зареєструватися в розробленій онлайн-системі, за допомогою якої він зможе вивчити всі матеріали справи, включаючи обвинувальний висновок. Якщо фігурант визнає себе винним, він повинен вибрати відповідну опцію в програмі, після чого сплатити штраф.

Більш того, британські судді зможуть виносити вироки по Skype і Facetime, тобто приймати в онлайн-режимі рішення про взяття підсудного під варту, а також виносити вироки про позбавлення волі. Завдяки системі «живого зв’язку» судді зможуть виносити рішення на попередніх слуханнях, коли обвинувачені, адвокати і прокурори зобов’язані бути присутніми в залі засідань. Зокрема, мова йде про призначення застави за звільнення. На думку представників судової системи Британії, такі нововведення дозволять заощадити час і гроші, витрачені на дорогу до суду і перевіз обвинувачених в спеціально обладнаному транспорті. На думку розробників ініціативи, такі зміни також позбавлять неповнолітніх свідків і потерпілих, які отримали психологічні травми, від знаходження в залі суду разом зі злочинцями. Очікується, що першим судовим процесом, в рамках якого буде випробувана нова система, стане справа 86-річного Рольфа Харріса, якого звинувачують у скоєнні злочинів сексуального характеру.

Просувається ідея електронного суду і в системі цивільного правосуддя Великої Британії державною Радою з цивільного судочинства (Civil Justice Council).

Так, в Лондоні триває робота над створенням єдиної системи онлайн-судів. Оnline dispute resolution system призначена для вирішення найпоширеніших цивільних позовів до 25 000 фунтів. З її допомогою можна отримати онлайн-роз’яснення, до якої категорії відноситься справа, а після цього система направляє відразу до судді, який вирішує спори онлайн. Розробники системи впевнені, що вона дозволить громадянам економити і вирішувати свої справи без залучення юриста.

Оnline dispute resolution system дозволяє знайти альтернативні, позасудові способи вирішення спору для сторін набагато частіше, ніж при звичайному порядку. На трьох стадіях розгляду онлайн-спору сторони в будь-який момент можуть вдатися до процедури примирення, про що комп’ютер буде їм невпинно нагадувати. У тому числі нагадувати про це їм будуть підвищені судові мита, каже Бріггс — дешевше не сваритися. Розробники реформи планують наймати студентів-юристів, які при необхідності зможуть по телефону або при особистій присутності здійснювати технічну підтримку для громадян, які не вміють користуватися інтернетом.

В той же час Британська асоціація юристів, що спеціалізуються на цивільних справах (The Association of Costs Lawyers), занепокоїлася через проект Оnline dispute resolution system, оскільки вирішення справ без залучення юриста принесе скоріше не економію, а збільшення навантаження суддів. Адже якщо раніше громадяни залучали юриста, щоб обґрунтувати суми своєї вимоги, а судді залишалося лише прийняти рішення про стягнення, то тепер всі питання оцінки належить вирішувати самому судді.

У Великобританії є навіть плани створити «мобільні суди» з онлайн-доступом до таких судів в громадських центрах, і навіть в школах і університетах.

Думаємо, що створення таких судів може перетворити судочинство в «побутову послугу» («булочна за рогом»). Спрощуючи доступ до суду, потрібно не забувати, що правосуддя не може зводиться до «штампування» судових рішень. Судочинство не конвеєр, таке спрощення звернення до суду, закономірно збільшить кількість справ, зростання судових помилок. Інформатизація судочинства не повинна перетворюватися на самоціль, а головні правові принципи повинні бути дотримані.

Судові рішення мають підписуватися тільки посиленим кваліфікованим електронним підписом

Через особистий кабінет користувачі зможуть отримувати копії судових актів, сповіщення, виклики до суду та інші документи у вигляді електронних документів, підписаних суддею посиленим кваліфікованим електронним підписом.

У Литві учасники господарських спорів можуть користуватися публічним пошуком розкладу рішень, протоколів, розподілу справ, формувати і представляти суду електронні процесуальні документи, знайомитися з матеріалами справи, слухати аудіозаписи судових засідань. Крім того, реалізована можливість вести не тільки паперові, але й електронні справи. Всі матеріали такої справи зберігаються в електронній формі, сторони і суд складають і надають електронні документи, які розглядаються як оригінальні, якщо вони завірені електронним підписом. Якщо деякі докази в оригіналі є паперовими, вони переводяться в цифровий формат, а далі вже ведуться в електронній формі. Всі особи можуть робити це добровільно, зареєструвавшись на порталі електронних судових послуг.

Професійні учасники судового процесу зобов’язані приймати документи і судові повідомлення, спрямовані їм за допомогою електронних засобів. Це обов’язок судових приставів, адвокатів, страхових компаній, державних і муніципальних, фінансових установ, нотаріусів. Цивільним процесуальним кодексом Литви визначено, що суд надає документи за допомогою засобів електронного зв’язку. Інші особи можуть приймати і відправляти процесуальні документи в електронному вигляді у добровільному порядку.

Активно розвиває цей напрямок і Норвегія. Так, за словами Генерального директора Судової адміністрації Королівства Норвегія Свен Маріус Урке, Норвегія займає 2 місце в використанні IT-технологій в державних сферах, в бюджеті на 2017 рік значні кошти були закладені на впровадження електронно-цифрових технологій в судах. Раніше обмін документами в судах здійснювався поштою і через електронний портал. Електронний портал — це закрита система, тому використання електронно-цифрового підпису не потрібно.

Ми хочемо зобов’язати адвокатів користуватися тільки електронним порталом. Я сподіваюся, що через кілька років ми повністю перейдемо на електронну форму, адже зараз тільки 10 судів в Норвегії працюють з електронним форматом. На мою думку, основна проблема — це ментальність, а не технології. Необхідно змінити мислення суддів і учасників процесу. Адже у нас в Норвегії є судді, які сподіваються, що підуть на пенсію до того, як запрацює електронне судочинство, щоб не довелося вчитися, — зазначив Свен Маріус Урке.

Таким чином, країни, які впроваджують елементи електронного суду, в повній мірі не реалізували його (за винятком, можливо, тільки Сингапуру, де судочинство повністю здійснюється без паперових носіїв), тому під поняттям «електронний суд» можна мати на увазі різні технології, які застосовуються в судочинстві. Багато з них в Україні вже використовуються і показали свою ефективність.

Так, з 2012 року Державна судова адміністрація розпочала реалізацію пілотного проекту з розвитку електронного судочинства. Згідно із затвердженим наказом ДСАУ від 07.09.2012 Тимчасового регламенту обміну електронними документами між судом і учасниками судового процесу визначена процедура подачі заявки про отримання процесуальних документів в електронному вигляді (у якості пілотних виступали 15 судів України).

В Україні застосовується дистанційна участь сторони в судовому процесі за допомогою засобів аудіо- або відеокомунікаціі. Так, в кримінальному процесі України вже не тільки є можливість, а й активно застосовується проведення відеоконференції з учасником судового процесу.

На сьогоднішній день «Кабінет електронних сервісів» передбачає можливість:

1. оплати судового збору онлайн (на офіційному веб-порталі Судова влада України);

2. отримання інформація щодо стадій розгляду судових справ (на офіційному веб-порталі Судова влада України, передбачена можливість користувачів порталу перегляду / пошуку / друку інформації щодо стадій розгляду судових справ);

3. отримання інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень. Цей реєстр є автоматизованою системою збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень;

4. відправки процесуальних документів електронною поштою учасникам судового процесу. Мається на увазі можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді. Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:

  • зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом і учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронної суду), розміщеному на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
  • подати в суд заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Процесуальні документи у відповідній справі, видані після дати подання зазначеної Заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстрований електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.

5. відправки судової повістки у вигляді SMS-повідомлень;

6. отримання інформації щодо перебування суб’єктів підприємницької діяльності (контрагентів, боржників, поручителів і т. п) в процедурі банкрутства.

Тобто в учасників процесу є можливості використовувати блага електронного суду, однак не всі ще реалізовані, і не всі запущені програми широко використовуються. Так, можливість сторін і суду подавати процесуальні документи в електронній формі суттєво гальмується технічним оснащенням невеликих судів, а з іншого боку — не активним отриманням електронного цифрового підпису учасниками процесу, навіть професійними, наприклад, адвокатами.

Найбільш активно розвивається проект електронного суду в Київському районному суді м. Одеси. Надіслати електронний документ до суду можна маючи доступ до Інтернету, зареєструвавши свою поштову скриньку на порталі судової влади при наявності електронно-цифрового підпису, адже тільки за умови наявності такого підпису електронний документ буде прийнятий і зареєстрований в суді.

  1. Перший етап — реєстрація в системі обміну електронними документами на офіційному веб-порталі «Судова влада».
  2. Другий — подача в суд вищезгаданої заявки за допомогою електронної скриньки, яка створюється при реєстрації на зазначеному офіційному порталі, на якому розміщена і типова форма заявки.

У Київському районному суді зазначають, що значним плюсом проекту є залучення інших державних органів до комунікації з судом за допомогою електронних технологій. Так, налагоджено обмін інформацією з органами юстиції, міграційної служби, прокуратури, виконавчої служби, поліції і експертними установами. Завдяки співпраці з Головним управлінням державної міграційної служби в Одеській області вдалося заощадити 91 тисяч гривень на відправку запитів в адресно-довідкового бюро, активно використовується напрямок цивільних справ до експертних установ в електронному вигляді.

Однак, це тільки одинична практика, яка повсюдного поширення не має. Істотним гальмом впровадження нових можливостей «електронізації» є чинне законодавство. Стаття 74 ЦПК України не передбачає можливості сповіщення або виклику осіб, які беруть участь у справі ні смс-повідомленням, ні шляхом направлення судової повістки і повідомлення по електронній пошті.

Крім того, процесуальне законодавство не регламентує дії суду щодо формування матеріалів справи в електронному вигляді (доказів та інших документів), необхідно обов’язково формувати традиційну (паперову) справу. Наприклад, Тимчасовий регламент відправки судом електронних документів учасникам судового процесу, кримінального провадження, затв. наказ Державної судової адміністрації України 07.11.2016 № 227, визначає порядок направлення учасникам судового процесу, кримінального судочинства процесуальних документів в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді відповідно до процесуального законодавства. Тобто направлення документів в електронному вигляді є тільки дублюванням паперового напрямку.

Чинне процесуальне законодавство не передбачає можливість направлення справи до суду апеляційної чи касаційної інстанції в електронному вигляді (навіть, якщо воно все-таки існує поряд з традиційно сформованою справою).

Процесуальний закон не передбачає можливість направлення як стягувачу, так і органам виконавчої служби виконавчого листа в електронному вигляді.

Шляхи вдосконалення / впровадження електронного суду:

  1. Термінове внесення змін до процесуальних кодексів, які реалізують право подавати в суди позовні заяви, докази та інші документи в електронному вигляді, можливість формувати електронні справи, архіви, доступ суддів до матеріалів справи при отриманні апеляційних і касаційних скарг, а також інші механізми впровадження електронного суду.
  2. Вжити заходів щодо інформування фізичних осіб про порядок отримання електронних підписів учасниками процесу, особливо несучасно в цьому контексті виглядає відсутність таких підписів у адвокатів.
  3. Працювати над програмним забезпеченням електронного правосуддя: воно повинно бути функціональним, безпечним, ефективним для здійснення правосуддя, і при цьому і доступним, і зрозумілим для споживача послуг.
  4. Спільна робота з виконавцями судових рішень: перехід на електронний документообіг між ДВС (а також приватними виконавцями) і судом.
  5. Перехід на електронний документообіг між судом і органами прокуратури, МВС, та іншими органами. Державні органи повинні бути безпосередньо зацікавлені в удосконаленні електронного судочинства, оскільки це значно заощадить державні кошти на тонни паперу та витратних матеріалів.
  6. Забезпечити суди України технічними засобами і працівниками, які відповідають за виконання функцій електронного правосуддя.

Автор: Голубєва Неллі Юріївна, доктор юридичних наук, професор, професор кафедри цивільного права Національного університету «Одеська юридична академія»

Джерело: Legal IT Club