Чарльз Бронсон: витівки найнебезпечнішого злочинця минулого століття
Чарльз Бронсон — найвідоміший в’язень Великобританії — так його прозвали за неконтрольовану агресію, бійки з наглядачами та сусідами по камері, бунти й взяття заручників. Завдяки його схильності до насильства, з ним «познайомився» практично весь тюремний персонал країни. Ми ж коротко розповідаємо історію його життя.
За 40 років, проведених за ґратами, він провів 30 з них в камері-одиночці, побував у 120 в’язницях по всій Великобританії, напав більш ніж на 20 охоронців, взяв у заручники 11 людей і завдав збитків на більш ніж півмільйона фунтів, але не вбив жодної людини.
Його сила і витривалість на грані можливостей. За словами сусідів по камері, Бронсон був здатний гнути сталеві прути голими руками та відтискатися близько 2000 разів в день (за його власними словами — він доходив і до 6000 в день).
Але це не історія про серійного маніяка, відомого своїм насильством. Бронсон — справжній шоумен: він намагався показати себе не одержимим качком, а витонченим художником. Все життя він мріяв прославитися — і в підсумку йому це вдалося. Як саме — розповідаємо далі.
Старе, всім відоме насильство
Майкл Гордон Пітерсон — таке ім’я Бронсон отримав при народженні — вперше потрапив до в’язниці в 1974 році у віці 22 років.
Його засудили до семи років ув’язнення за озброєне пограбування поштового відділення — тоді британець викрав 26 фунтів стерлінгів (близько 260 доларів в перерахунку на нинішню валюту).
Однак у в’язниці Бронсон провів цілих 13 років: йому збільшували термін за напади на наглядачів і сусідів по камері, а начальники тюрем поспішали його позбутися, відправивши в інші виправні установи.
За цей час ув’язнений встиг побувати і в психлікарні Броадмур. Він стверджував, що з ним жорстоко поводяться, насильно вводять антипсихотичні препарати, що викликають м’язові спазми, а персонал його б’є. В знак протесту він тікав на дах і залишався там «кращу частину тижня», поки його насильно не повертали назад у палату. Після чого його знову били за порушення.
За оцінками, за один інцидент на даху він завдавав шкоди на суму в божевільні £ 750 000. Поки він був у Броадмурі він тікав на дах ще двічі. Згодом його відпустили з діагнозом «здоровий», але продовжили перевозили злочинця, як правило, прикутим до підлоги тюремного фургона.
Вийшовши на свободу в 1987-му, Бронсон став брати участь в підпільних кулачних боях: заробляв гроші і виплескував всю лють на суперників.
Одного разу безумець за тисячу фунтів воював з бійцівською собакою і не залишив небезпечній тварині ні шансу.
«Я не пишаюся тим, що вбив цю собаку. Я люблю тварин», — зізнався пізніше боєць.
Грошей все одно не вистачало, і Бронсон повернувся до грабежів, за що моментально відправився до в’язниці — тепер надовго.
Почавши відбувати новий термін, Бронсон як і раніше влаштовував бійки з тюремниками. Його витівки ставали все більш екстравагантними: зокрема, він влаштував «голий бунт» — повністю роздягнутий і обмазаний маслом, він погрожував охоронцям саморобним списом з мітли та розбитої пляшки.
На початку 1990-х кілька ув’язнених напали на Бронсона з заточками. Довгий час він одужував від отриманих ран і не влаштовував ніяких акцій, в результаті чого був достроково звільнений у листопаді 1992-го. До слова, нападників британець таки не здав.
У 1993 році Бронсон знову потрапив до в’язниці — за незаконне зберігання зброї та намір здійснити пограбування. Під час судового процесу він взяв в заручники тюремного бібліотекаря і зажадав надувну ляльку, вертоліт і чашку чаю. Однак незабаром звільнив заручника.
На цей раз Бронсону дали вісім років. Чергова витівка пройшла під девізом «Полонених брати»: в різний час і в різних виправних установах у Чарльза в заручниках побували начальник в’язниці, заступник начальника в’язниці, тюремний лікар, пара іракців-викрадачів, співкамерник, адвокат та навіть вчитель малювання.
Останній потрапив в полон до Бронсона через те, що насмілився критикувати один з його малюнків. Інцидент стався в січні 1999-го: ув’язнений разом з переляканим педагогом забарикадувався холодильником, меблями та вирваною зі стіни пральною машиною. Облога його «фортеці» тривала 44 години, після чого Бронсон відпустив заручника і заспокоївся. Після цієї витівки його засудили до довічного ув’язнення.
Так Бронсон показав світу, що його — як художника — може образити кожен. Але тільки один раз.
У цього злочинця багато імен
Пітерсон взяв собі ім’я Чарльза Бронсона після першого тюремного терміну. Справжній Бронсон — голлівудський актор, який знімався в бойовиках і вестернах, зокрема в стрічках «Одного разу на Дикому Заході», «Хвиля злочинності», «Чудова сімка» і «Брудна дюжина». Назватися на честь артиста Пітерсону порадив його промоутер — сам британець не дивився жодного фільму із зіркою.
У 2001-му Бронсон одружився з уродженкою Бангладешу мусульмакоюі Фатімі Рейман, з якою познайомився по листуванню. Злочинець прийняв іслам і вдруге змінив ім’я — на Чарльза Алі Ахмеда. Подружжя розірвало шлюб через чотири роки, після чого Бронсон знову став Бронсоном. Про іслам він більше не згадував.
У 2014 році злочинець зажадав називати себе Чарльзом Сальвадором — в честь іспанського сюрреаліста Сальвадора Далі, пояснивши це тим, що «вижив себе» в образі Бронсона. Ув’язнений також відрікся від свого бурхливого стилю життя: «Якщо вам подобається насильство, то можете йти ***** [туди, де всім це подобається]. Тому що моє серце знайшло спокій, а розум присвячений мистецтву», — заявив він.
Преса неохоче відреагувала на чергову зміну імені злочинця і продовжує називати його Бронсоном.
Я художник, і я так бачу
У своїх творах Бронсон, як правило, зображує тюремні будні. Його карикатурні замальовки та комікси демонструють неприродність життя в ув’язненні та страждання від пережитого в психлікарні й камерах-одиночках.
«Життя сповнене болю і серцевих тягот. Але ніколи не виплескуйте гнів на природу. Будьте ласкаві до птахів і тварин. Тільки людина заслуговує бути в клітці. Такі, як я, народилися для того, щоб жити за ґратами. Так що залиште птахів і тварин в спокої. Або я відірву вам голову», — заявляє персонаж одного з творів Бронсона.
За малюнки та вірші злочинець отримав 11 нагород благодійної організації Koestler Trust; його роботи демонструвалися на британських виставках і аукціонах. Бронсон активно монетизує свою творчість: в 2014-му він за допомогою колишньої дружини влаштував аукціон, на якому продав кілька робіт, щоб зібрати гроші на подорож для своєї матері. Частину отриманих грошей Бронсон направляє на благодійність.
Серед його робіт — серія портретів «Брудна дюжина». На полотнах зображені вбивці і насильники, яких він зустрів, відбуваючи термін. На кожній картині автор залишає кривавий відбиток свого великого пальця. У липні 2017 року ця колекція пішла з лота за 545 тисяч фунтів.
Бронсон також видав десяток книг. У 2002 році вийшов «Фітнес в камері-одиночці», в якому він описує свої тренування і дає інструкції з бодибілдингу.
Заворушення і сутички з тюремниками автор описав в «Щоденниках з пекла».
З в’язниці в кіно
У 2009 році на екрани вийшов фільм Ніколаса Віндінга Рефна «Бронсон», що розповідає про життя знаменитого ув’язненого. Головну роль виконав Том Харді. Бронсон був в повному захваті як від фільму, так і від актора, якого консультував перед зйомками.
«Він виглядає неймовірно, я так пишаюся ним. Том схожий на мене більше, ніж я сам», — заявляв Бронсон. Він також розповів, що навіть збрив вуса і відправив їх Харді в надії, що їх використають для гриму.
Том Харді став для Бронсона «актором номер один у Великобританії». В кінці вересня журналісти дізналися, що любов злочинця до артиста стає все серйозніше: він забажав, щоб Харді став батьком його дитини.
У ЗМІ потрапив лист до одного, в якому Бронсон розповідає, що не може зачати дитину зі своєю нареченою, актрисою з «Вулиці Коронації» Паулой Вільямсон, тому шукає альтернативи. Британець попросив адресата зв’язатися з Харді та дізнатися, як він поставиться до його пропозиції. «Думаю, Паула не буде проти. Я обговорю це з нею», — додав він.
Втім, Харді — не єдиний варіант Бронсона: в разі відмови він збирається звернутися до актора Денні Дайера.
Пітерсон-Бронсон-Ахмед-Сальвадор зацікавив громадськість поведінкою в стилі «один проти всіх». Він майстерно використав це, продаючи свій образ, чим привернув увагу кінематографістів. Коли про злочинця заговорив весь світ, він став заробляти гроші, не залишаючи камери. При цьому головною його метою залишалася свобода.
Однак, ні образ незрозумілого художника, ні рух шанувальників з петиціями за звільнення, ні нескінченні апеляції поки не витягли Бронсона з в’язниці — занадто успішно злочинець обманював судову систему Великобританії в минулому.
Автор: Назарій Стах
Джерело: warriors.fandom.com, lenta.com, birdinflight.com, wikipedia.org
Фото: zen.yandex.com