Перший віртуальний судовий процес за британським правом: як це було


У Великій Британії вперше в історії відбувся повністю віртуальний судовий процес, в якому суддя, позивач і представник відповідача спілкувалися між собою через спеціальну «закриту» мережу, розроблену на замовлення Мін’юсту Сполученого королівства.

Система «цифрового правосуддя» заснована на програмному забезпеченні Skype і являє собою особливу, призначену для користувача, мережу з обмеженим доступом. Управління здійснюється суддею, який може в будь-який момент однією кнопкою «поставити на паузу» судове засідання і вивести на свій спеціальний широкоформатний монітор до чотирьох вікон із зображенням учасників процесу. Доступ до засідання вони отримують по спеціальному посиланню. Правила поведінки на віртуальних слуханнях не відрізняються від звичайних, це також стосується заборони на вживання їжі і напоїв, крім води. Поруч з відповідачем і позивачем дозволено перебувати друзям або адвокатам, але тільки в полі зору судді. Аудіозапис заборонений.

За свідченням репортерів The Guardian, що відвідали пілотне засідання, на ньому розглядався податковий спір між власником будівельної фірми і Королівською податковою службою. Суддя перебував в одному з арбітражних судів в центрі Лондона. Позивач у другій інстанції оскаржував податковий штраф у £ 1200 зі свого дому в Белфасті. З офісу в столиці Північної Ірландії виступали і представники відповідача. Для обох сторін провели попередній інструктаж по телефону. Засідання, яке тривало дві години, суддя «ставив на паузу» кілька разів, в тому числі через технічні неполадки: виникли проблеми зі звуком у відповідача і з «картинкою» у позивача через відеокамеру його ноутбука. В цілому трансляція йшла з невеликою затримкою, яку техніки пояснили низькою пропускною здатністю інтернет-каналу у одного з користувачів. В кінці засідання суддя подякував учасникам за терпіння і вийшов для підготовки рішення.

Видання зазначає, що спеціальна програма по цифровій модернізації британського судочинства, що оцінюється в £ 1 млрд, зробить правосуддя більш доступним для громадян, а також дозволить скоротити витрати на утримання судів. За планами британського Мін’юсту, в перспективі у віртуальному режимі будуть проводитися цивільні і кримінальні процеси.

Джерело: Legal Report