Зміна місця проживання реєструватиметься онлайн — законопроект


Мін’юст ініціював перед Міністерством внутрішніх справ проект реєстрації зміни місця проживання у форматі онлайн. Зі свого боку відомство готове допомогти у впровадженні цього сервісу.

Про це зазначив Міністр юстиції України Павло Петренко.

За його словами, зважаючи на те, що пропискою, як і видачею паспортів опікується МВС, для реалізації послуги онлайн-прописки працює спільна робоча група Міністерства юстиції і Міністерства внутрішніх справ, Прикордонної служби, Міграційної служби, яка розробила низку законодавчих ініціатив.

Їх немає в загальному доступі, ми плануємо їх презентувати, я думаю, на початку наступного політичного сезону, у вересні, спільно з Арсеном Аваковим, — зазначив Міністр юстиції.

При цьому він наголосив, що для цього потрібна низка технічних змін до законодавства. Також існує технічний момент, який об’єктивно не дає швидко запустити цей сервіс у всій країні – це відсутність єдиної бази даних або єдиного реєстру місця проживання громадян.

Тому що цим опікується Міграційна служба з одного боку, і місцеві органи самоврядування – з іншого. І в кожному районі, в кожній області, в кожному місті ці бази різною мірою наповнені в електронному форматі.

Найбільш «просунуті» – це Київ. Вони при створенні так званої програми картки киянина будували модель обліку жителів Києва більш-менш правильно. Там є інформація й про місце проживання, і про ті пільги, які може отримати житель Києва. Але є такі регіони, де все досі відбувається в паперовому вигляді, — зауважив Павло Петренко.

Водночас вже з’явився так званий демографічний реєстр, куди вносяться дані, коли ви отримуєте свою ID-картку, тобто внутрішній паспорт. Цей демографічний реєстр наповнюється еволюційно, тобто в ньому на сьогодні немає даних навіть про 50% всіх громадян України. В цьому реєстрі є інформація щодо тих, хто вперше отримує паспорт, хто втратив паспорт, пошкодив і отримав документ за новою процедурою.

Ідея, яку ми відпрацювали в законопроекті: дати можливість здійснювати онлайн-перереєстрацію місця проживання тим, хто отримав ID-картку. Тому що їхні персональні дані вже є в одній базі даних, тобто в єдиному демографічному реєстрі. Ті хто, на жаль, мають паперовий паспорт, мають опцію: піти замінити паперовий паспорт на ID-картку і отримати додаткові сервіси, в тому числі, спрощений сервіс щодо зміни місця проживання. Або ж за старою процедурою подавати документи щодо зміни місця проживання, зберігши за собою паспорт старого зразка, тому що закон не обмежує строк дії цих паспортів. Наразі Мін’юст разом з Міністерством внутрішніх справ допрацьовує саме техніку імплементації відповідного закону, — підкреслив очільник відомства.

Він проінформував, що після доопрацювання з МВС технічної складової  законопроект і дорожня карта його імплементації будуть презентовані широкому загалу.

Ми плануємо подати законопроект до парламенту – я переконаний, що в парламенті на таку ініціативу знайдеться 226 голосів – і ми передбачаємо можливість запуску пілотів по областях. Тобто, почнемо з Києва і можливо ще з якогось регіону та протягом розумного строку – до року – пропілотуємо цей сервіс у декількох регіонах. Якщо він працюватиме без збоїв, тоді будемо розповсюджувати на всю країну.