Законодавчі зміни вересня: нормативно-правові акти, які набрали чинності 1 вересня


Нова календарна пора віщує українцям низку законодавчих змін. Зокрема, першокласники навчатимуться за новими стандартами освіти, молодим батькам видаватимуть «пакунки малюка», адвокати здаватимуть кваліфікаційні іспити за оновленою процедурою, а платники єдиного внеску подаватимуть звітність за новими формами.

Розглянемо ці зміни більш детально.

1. Школярі підуть в «Нову українську школу»

Новий Закон України «Про освіту», який Верховна Рада ухвалила 5 вересня, був підписаний Президентом Петром Порошенком 25 вересня 2017 року. Навчання учнів за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти починається: для початкової освіти – з 1 вересня 2018 року; для базової середньої освіти – з 1 вересня 2022 року; для профільної середньої освіти – з 1 вересня 2027 року.

Новим Держстандартом визначено, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

Також Законом передбачено, що у закладах освіти можуть викладатися одна або декілька дисциплін двома та більше мовами — державною мовою, англійською мовою, іншими офіційними мовами Європейського Союзу.

Обов’язкові результати показують, що дитина має вміти, знати, розуміти після кожного з 2 циклів навчання в початковій школі. Тобто після 2-го та 4-го класу.

Окрім цього, зміни торкнулись свята першого дзвоника — у Міносвіти заявили, що рішення про його проведення приймає кожен навчальний заклад самостійно, тому свято може бути проведено як 1 вересня (в суботу), так і 3 вересня (в понеділок). При цьому МОЗ заявило, що не рекомендує шкільні лінійки.

Законом також передбачено зміни до порядку атестації та сертифікації педагогічних працівників, призначення керівників державних та комунальних закладів загальної середньої освіти, груп продовженого дня тощо.

Ознайомитись із текстом Закону можна за посиланням.

2. Оновлено процедуру складання кваліфікаційного іспиту адвокатами

Зміни в порядок подання документів для складення іспиту та процедуру адвокатського іспиту внесені рішенням НААУ №25 від 30.03.2018 року.

Так, з 1 вересня 2018 року документи потрібно подавати через «єдине вікно» на сайті НААУ, під час заповнення аплікаційної форми можна одразу сплатити збір за складення іспиту, а оновлена процедура складання іспиту передбачає, що іспит складатиметься з теоретичної частини у галузі права, історії адвокатури та адвокатської етики, та практичних завдань із вирішенням юридичних задач, складення процесуальних та інших документів, необхідних адвокату в повсякденній роботі.

Більше інформації ви знайдете за посиланням.

3. Платники єдиного внеску подаватимуть звітність за новими формами

Державна фіскальна служба України наголосила, що 1 серпня набрав чинності наказ Мінфіну України від 15.05.2018 р. № 511«Про внесення змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Детальніше читайте у нашому матеріалі: З 1 вересня звітність з ЄСВ подається за новими формами

4. «Пакунок малюка» — сюрприз для новоспечених батьків

На доручення Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, та на виконання постанови Кабінету Міністрів від 20 червня 2018 р. № 512 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», Міністерство соціальної політики України прийняло наказ №1025 від 17.07.2018 «Деякі питання надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини».

Цим наказом визначено деталізований перелік дитячих товарів загальною вартістю до п’яти тисяч гривень для комплектування одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка» при народженні дитини, ознайомитись з яким можна тут.

5. Нова державна будівельна норма вступила в дію

Нова державна будівельна норма Б.2.2-12:2018 «Планування і забудова територій» вступила у дію 1 вересня 2018 року.

Новий містобудівний ДБН, зокрема, вводить нові лінії обмеження висотності («блакитні лінії»), забудови в зелених зонах («зелені лінії»), обмеження забудови щодо безпеки евакуації («жовті лінії»), обмеження щільності та поверховості тощо. У ДБН щодо вулиць та доріг серед іншого обмежуються паркування на тротуарах та дорогах, встановлюються норми щодо безпекового облаштування доріг («острівці безпеки», захисні огородження на зупинках громадського транспорту та інші). ДБН щодо шкільних будівель передбачає обов’язкове облаштування інклюзивного простору, впровадження енергоефективних заходів, збільшення площі навчальних класів.

Також при проектуванні нових або реконструкції існуючих житлових кварталів пропонується збільшити у 2 рази питомі розміри майданчиків для відпочинку дорослого населення та в 10 разів – для занять фізкультурою за рахунок господарських площ.

Детальніше — за посиланням.