Нова процедура кваліфікаційного іспиту для адвокатів: її особливості


З 1 вересня 2018 року кваліфікаційний іспит для отримання права на заняття адвокатською діяльністю проводиться за новою процедурою.

Відповідні зміни внесені рішенням НААУ №25 від 30.03.2018 року.

Так, змін зазнав порядок подання документів для складення іспиту та власне процедура адвокатського іспиту.

Порядок подання документів

Відповідно до нової процедури, документи потрібно подавати через «єдине вікно» на сайті НААУ — заявки автоматично розподілять за регіоном проживання. Відтепер під час заповнення аплікаційної форми можна одразу сплатити збір за складення іспиту. Дату іспиту заявник обирає самостійно на сайті.

Список осіб, дату й час іспиту НААУ опублікує у себе на сайті та відповідному регіональному підсайті.

Процедурою також передбачена можливість складати іспит не за регіоном прописки. Для реалізації такого права потрібно сплатити збір в обидва регіони.

Оновлена процедура адвокатського іспиту

Іспит складатиметься з теоретичної частини у галузі права, історії адвокатури та адвокатської етики та практичних завдань із вирішенням юридичних задач, складення процесуальних та інших документів, необхідних адвокату в повсякденній роботі.

Тест у галузі права міститиме 100 запитань, об’єднаних у 10 тематичних блоків, на виконання яких відводитиметься 2 год 20 хв. Всі питання з відповідями публікуються на офіційному вебсайті НААУ. Проводитись тестування будуть в офісі Ради або КДКА щоденно в спеціально обладнаному приміщенні з відеоспостереженням.

Під час іспиту кандидати не мають права користуватися будь-якими матеріалами.

Якщо заявник отримає 94% правильних відповідей, то він отримує доступ до другого —практичного — етапу іспиту. Цей етап включає три блоки: кримінальне право та процес, цивільне/господарське/адміністративне право та процес, робота з клієнтом (складання договору, заповнення ордеру тощо). На цьому етапі дозволено користуватися ПЗ Ліга:Закон без шаблонів документів, порталом rada.gov.ua та Єдиним реєстром судових рішень.

На кожен блок відводиться 1,5 години — в сукупності на виконання практичних завдань відводиться 4,5 години.

Під час перевірки практичних завдань оцінюватимуть форму та зміст, юридичне обгрунтування, практику ЄСПЛ та охайність.

Результати перевірятимуться кваліфікаційною палатою КДКА. Результат приходитиме апліканту в особистий кабінет на сайті НААУ протягом 1 місяця.

При цьому існує можливість оскаржити рішення у ВКДКА протягом 1 місяця.