Юристи йдуть в онлайн: як працює Online Law School?
Тарас Бачинський та Роман Радейко – співзасновники Online Law School – онлайн-школи для юристів. Зараз там навчається понад 100 юристів та адвокатів.
Сьогодні у школі представлено сім курсів, які розроблені за результатами опитувань правників. Зокрема, з ІТ-права, підготовки до ЗНО, юридичного маркетингу тощо.
Ми розпитали засновників, як виникла ідея створити таку онлайн-школу, які курси та дисципліни найпопулярніші та яка склалася ситуація з онлайн освітою в Україні.
Розкажіть, як виникла ідея створити Online Law School? З чого все почалось?
Тарас: Ми пройшли через офіційну юридичну освіту, викладаючи у Львівській Політехніці. До речі, Роман зараз там заступник декана магістратури. І от, спілкуючись роками із молодими правниками, ми зрозуміли, що основний їх запит – це практика. Тому почали думати, як можна дати студентам більше саме практичних знань.
Появі онлайн-формату передували офлайнові заходи та курси. Ще у 2016 році ми почали організовувати юридичні курси та івенти. До слова, тоді я разом з Іваном Городиським запустили перший в Україні курс з ІТ-права в УКУ. Цей курс триває і сьогодні. Також моя компанія “BK partners” організовувала юридичні івенти, такі як: IT Legal Forum, Estate Legal Forum та по кілька юридичних семінарів щомісяця. Так поступово виникла ідея онлайн-освіти для юристів. І у 2018 році ми її реалізували.
А як відбулася практична реалізація ідеї?
Тарас: У зв’язку з карантином зараз бум онлайн навчальних продуктів і, здається, що кожен це може робити. Та насправді це непросто. Ми це розуміли і підійшли системно до реалізації ідеї. Спочатку самі пройшли онлайн-курси щодо організації онлайн шкіл, потім найняли консультантів зі створення інфраструктури онлайн-школи та з побудови відділу продажів, а після провели рекрутинг та навчання (адаптацію). Становлення базисної бізнес-моделі зайняло близько року.
Яким чином ви робили відбір дисциплін (курсів)?
Роман: Щоб зрозуміти, на яких темах сфокусуватися, ми вирішили провести соціологічне опитування. За його результатами виявилося, що 92% респондентів готові слухати онлайн-курси та відзначили, що це зручно та доступно.
Юристи розуміють всі переваги навчання в онлайн-форматі, адже можна витрачати 3-5 годин в тиждень без надмірного навантаження. А також є можливість слухати курс в будь-який зручний час «24/7» без прив’язки до конкретної години або географічного розташування.
Щодо тем, то ми з командою набрейнстормили їх кілька десятків. І знову ж таки, опитування показало, що 47,9% респондентів обрали курс судової практики, 41 % – курс корпоративного права, 41% – юридичну англійську, 40,2 % – курс по нерухомості, 38,5% – курс кримінального судочинства та 38,5% – курс земельного права.
А які курси найпопулярніші?
Роман: Зараз це курс з IT-права та курс з підготовки до ЗНО з права для вступу до магістратури. Вони користуються надзвичайною популярністю. Приміром, станом на квітень 2020 року у нас пройшло навчання 200 студентів. А за результатами опитування серед випускників курсу підготовки ЗНО 2019 року – всі (100%) здали та вступили на магістратуру з правознавства.
Ми знаємо, що нещодавно ви проводили онлайн-марафон з юридичного маркетингу. Чому саме такий формат? В чому його особливість?
Тарас: Так, дійсно, ми нещодавно проводили інтенсив з юридичного маркетингу. Особливістю такого онлайн-марафону є те, що він відрізняється від вебінару, де найчастіше спікери більше рекламують себе і свої послуги, ніж дають корисний контент. Або ж, якщо брати курси, то там може бути хороший матеріал, але обсяг навчання передбачає 1-2 місяці.
А онлайн-інтенсив – це щось посередині між вебінаром і курсом. Протягом трьох днів такого інтенсиву юридичного маркетингу учасники отримали інформацію про маркетингові стратегії юридичних компаній, брендинг та айдентику, інструменти для пошуку клієнтів, SMM і PR в роботі юриста та довідались про специфіку роботи відділу продажів в юридичній компанії. До речі, серед спікерів була і Яна Собко, редакторка Loйер.
Чи плануєте ви запуск нових курсів?
Роман: Зараз ми працюємо над запуском двох курсів – курс судочинства та земельного права. Зазвичай, розробка курсу займає близько трьох місяців, якщо не більше. Ми не женемося за кількістю курсів, а намагаємося їх зробити дійсно якісними та корисними.
Як відбувається цей процес?
Тарас: Перший крок – підбір спікерів. Ми намагаємося не запрошувати спікерів з однієї компанії, як досить часто роблять онлайн-школи, а скласти список усіх топ-адвокатів з відповідної галузі і домовитися з ними про підготовку матеріалів.
До матеріалів входить не лише відео, а також домашні завдання, тести. Таким чином, учасник курсу є не лише слухачем контенту від спікера, а й активно закріплює свої знання. Адже, якщо він не склав тесту з попереднього уроку, йому не відкривається наступний відео-урок. Все зроблено в електронному кабінеті так, щоб закріпити знання і максимально передати практику.
Чи видаються дипломи про навчання та чи визнаються вони при працевлаштуванні?
Роман: Так, ми видаємо сертифікати про завершення курсу. Але не всім, а лише тим, хто проглянув всі відео, здав усі тести та домашні завдання і склав підсумковий тест. До кожного сертифікату учаснику надається QR-код, за яким доступна електронна версія сертифікату. Наші учасники можуть додати його резюме і так підтвердити успішне завершення навчання.
До речі, більшість роботодавців зацікавлені у навчанні та піднятті кваліфікації та покривають від 50% до 100% вартості навчання, тож не варто соромитись звертатися із проханням оплатити навчання в Online Law School до своїх роботодавців.
Яка ситуація склалася з онлайн освітою в Україні?
Роман: Розвиток онлайн-освіти в Україні можна поділити на два етапи: докарантинний і карантинний.
Ринок онлайн-освіти як такий був відсутній в Україні протягом тривалого часу. Здебільшого ті, хто володіють іноземною мовою, мали можливість переглядати онлайн-курси від провідних університетів (Гарвард, Йель, Оксфорд, Кембридж, Принстон, Стенфорд тощо). Після запуску платформи Prometheus, онлайн освіта в Україні почала входити у моду, але не набула значної популярності.
З поширенням COVID-19 набирає обертів дистанційна форма навчання у навчальних закладах, яка згодом цілком може перерости у онлайн-освіту. Для прикладу, деякі приватні мовні школи тимчасово перейшли з offline в online лише на час карантину. Спочатку учасники курсів вороже ставилися до такої зміни, оскільки вважали, що ніщо не може замінити спілкування face to face. Однак, згодом, зваживши усі плюси онлайн навчання (зокрема, можливість навчатися з будь-якої точки України з топовими викладачами), студенти самі активізували його розвиток. І тепер перехід в онлайн – не тимчасовий «план Б», а повноцінне навчання, яке відбуватиметься на постійній основі і по завершенні карантину.
Як юристу бути під час карантину та чи можливо заробляти в час кризи?
Тарас: Насправді, хотілося б миттєво перекваліфікуватися та заробляти гроші вже і зараз. Але, навіть до карантину, професія юриста була не найбільш оплачуваною. Для юриста заробляти більше – це працювати над собою, підвищувати кваліфікацію та шукати спеціалізацію у праві, де платять більше. Але процес навчання і отримання досвіду в цій спеціалізації може закінчитися навіть пізніше, ніж карантин.
Єдине, чому варто подумати над зміною чи вибором спеціалізації у праві вже зараз – це більше часу, який можна зараз інвестувати, що принесе більший дохід потім.
Які спеціалізації, на вашу думку, зараз найкращі для юристів?
Тарас: По-перше, це white-collar crimes. Є очікування, що кількість цих справ значно зросте найближчим часом.
По-друге, це земельне та аграрне право, оскільки, відкривається ринок землі. Але, мабуть, воно буде тісно пов’язане із податковим. Адже іноземні інвестори в першу чергу будуть шукати експертизи у структуруванні таким чином, щоб мати можливість зайти в ринок землі. Тут знаннями тільки земельного не обійдешся.
По третє, це ІТ-право. В цій сфері зараз одні із найменших втрат – зарплати в середньому по ринку скоротилися на 15-20%. Тобто весь час з середини березня по сьогодні індустрія працює далі, всі, в тому числі, ІТ-юристи отримують свої, хоч і врізані зарплати. Тому виглядає так, що одна із спеціалізацій, на яку потрібно зараз звернути увагу – це ІТ.
По-четверте, припускаємо, що спеціалізація судового адвоката залишиться актуальною, оскільки, у зв’язку із кризою мала би збільшитись кількість судових справ, як господарських, так і цивільних (чого вартує лише статистика розлучень в Китаї, що зросла на 20%). Тому ми зараз розробляємо курс з судочинства.
Підсумовуючи стосовно можливостей у час кризи, як казав Дарвін, виживає не найсильніший і не найрозумніший, а той, хто краще за всіх пристосовується до змін. Час бути гнучким.
Зараз кажуть, що якщо ти не вмієш щось робити, то стаєш інфобіз тренером. Що скажете на цей рахунок?
Тарас: Так, дійсно, інфоциганство, мабуть, поступово доганяє нас від нашого «молодшого брата». Основні посили всіх таких онлайн-курсів – «успішний успіх», стань мільйонером, пройшовши курси макіяжу, налаштування фейсбук реклами чи астролога. На жаль, це неможливо. Навіть пройшовши будь-які курси (онлайн чи офлайн), для того щоб стати успішним фахівцем потрібна практика, роки роботи, а чарівної палички не існує.
Насправді, навчальні курси, в основному, виконують кілька функцій: розширюють горизонти і дають загальне розуміння проблем; підвищують кваліфікацію працівника; допомагають знайти роботу чи отримати підвищення по посаді.
Вже зараз чимало роботодавців умовою підвищення по посаді ставлять проходження додаткового навчання та здобуття нових кваліфікаційних навиків. До прикладу, у нашій компанії “BK partners”, для того, щоб перейти на вищу посаду є низка вимог, серед яких – обов’язкове навчання (підвищення скілів), а компанія компенсує 50% вартості навчання. Я думаю, якщо звернутись до свого роботодавця за компенсацією чи частковим покриттям вартості навчання, – мало хто відмовить.
Тому навчайтесь, прокачуйте свої скіли – адже це найкраща інвестиція.