Юридичні клініки і фінансові послуги: що їх пов’язує і для кого це все?


  • Чи знаєте ви, що таке «юридичні клініки»?
  • Чи чули, що у юридичних клініках можна отримати безкоштовну правову допомогу?
  • І чи в курсі, що студенти юридичних клінік не лише фахово консультують, а й проводять безліч правопросвітніх заходів, аби підвищити обізнаність населення з різних питань?
    _________________________________________________________________________

Цього року Асоціація юридичних клінік України, яка об’єднує понад півсотні юридичних клінік по всій країні, реалізовувала проєкт для розвитку потенціалу юридичних клінік з правозахисту та правопросвіти споживачів фінансових послуг. 

Про те, що зробили юридичні клініки за цей період, яких результатів досягли та з якими викликами стикалися — далі у матеріалі.

Хто такі «юридичні клініки» та де їх шукати?

Юридичні клініки — це формування, що функціонують на базі закладу вищої освіти (ІІІ – IV рівня акредитації, що здійснює підготовку спеціалістів за напрямом «Право»). Вони створюються для правозахисної і правопросвітницької діяльності. Метою діяльності юридичних клінік є практична підготовка студентів до професійної діяльності, розуміння ними соціальної ваги юридичної професії та вирішення соціальних проблем.

Завданням юридичних клінік є:

  • забезпечення навчального процесу, спрямованого на оволодіння студентами практичними аспектами юридичної професії;
  • надання безоплатної юридичної допомоги соціально незахищеним верствам населення та неприбутковим організаціям;
  • проведення правопросвітницької роботи.

Іншими словами, юридичні клініки допомагають студентам  здобувати практичні навики, надавати реальну правову допомогу та проводити правопросвітні заходи серед населення. 

Знайти юридичну клініку можна на Мапі юридичних клінік. А сама Асоціація юридичних клінік України об’єднує юридичні клініки, сприяє їх мережуванню та впровадженню найкращих міжнародних практик юридичної клінічної освіти.

Чому саме фінансові послуги?

Мабуть, кожен стикався з проблемами, які стосуються фінансів: як правильно сплачувати податки; коли вносити обов’язкові платежі за кредитом; що робити, аби не стати жертвою фінансових шахраїв, чи просте заощадження коштів, аби назбирати на свою мрію. Щоб допомогти споживачам фінансових послуг вирішити ці та інші питання — Асоціація юридичних клінік розпочала проєкт, який здійснювався в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». 

Проєкт «Консультації юридичних клінік для споживачів фінансових послуг» став особливо важливий для захисту прав споживачів фінансових послуг у зв’язку з постійним та стрімким розвитком ринку, який супроводжується збільшенням кількості споживачів та розширенням спектра і підвищенням складності фінансових послуг та продуктів. Споживачам не завжди вистачає інформації та знань, щоб правильно вибирати фінансові послуги, вони не можуть зрозуміти та порівняти умови надання фінансових продуктів і оцінити рівень своїх ризиків або обов’язків у разі користування фінансовими послугами. За цих умов стало надзвичайно важливо ефективно захищати права споживачів, а також запобігати шахрайству.

Зважаючи на це, основними напрямами проєкту стали консультаційний, правопросвітній компоненти та інституційний розвиток Асоціації юридичних клінік в Україні. А також розширення регіонального представництва юридичних клінік — зокрема створення нової юридичної клініки на базі Слов’янського навчально-наукового інституту університету державної фіскальної служби України.

Консультування

Важливим напрямом проєкту стало консультування клієнтів. До його реалізації відібрали 5 юридичних клінік для надання безоплатної правової допомоги з питань споживчих кредитів, платіжних транзакцій, попередження фінансового шахрайства та інших фінансових питань. Пізніше ще 2 клініки долучилися до цього напряму. 

Карантинні обмеження, запроваджені у березні 2020 року в Україні, стали одним із основних випробувань проєкту. Однак труднощі відкрили перед Асоціацією та юридичними клініками нові можливості. Це дозволило освоїти різні техніки проведення дистанційних занять та консультацій, а також допомогло удосконалити навики роботи з різноманітними онлайн-платформами та інструментами.

Впродовж цього періоду юридичні клініки розглянули 83 звернення з фінансових питань. За їх результатами команда Асоціації виділила та згрупувала найбільш поширені звернення і результати ефективної допомоги у них, описавши декілька історій успіху

  •  Історії успіху щодо боротьби з колекторами

Без винятку усі юридичні клініки, які були у проєкті, працювали зі зверненнями щодо протиправної діяльності колекторів. Тому й більшість історій успіху повʼязані саме з цією категорією справ. Водночас, попри подібність, різні ситуації взаємодії з колекторами мають свої нюанси, які слід враховувати. 

  •  Історії успіху щодо страхування

Страхування, в цілому, досить складний процес і часто буває важко самостійно розібратися, наскільки правомірно діє страхова компанія в певній ситуації. Це може стосуватися як відмови у виплаті страхового платежу, так і питаннях стягнення страхових сум. Водночас, в умовах довготриваючого збройного конфлікту в Україні, законодавець надає певний захист для учасників бойових дій і в питаннях страхування цивільно-правової відповідальності.

  •  Історії успіху з інших питань

Іноді захищати права споживачів фінансових послуг доводилося у справах, які — на перший погляд — не мають стосунку до цієї сфери. Однак, через хитрі тенети законодавства, іноді настають наслідки, яких людина зовсім не очікує. 

Правопросвіта

Ще одним із основних напрямів проєкту став компонент правопросвіти. До його реалізації відібрали 10 юридичних клінік України, які фахово працювали над підвищенням фінансової грамотності в Україні. 

Під час впровадження цього напряму, юридичні клініки розробили сценарії правопросвітніх занять, графічні правопросвітні матеріали (плакати, інфографіки), просвітні відеосюжети, які використовувались для проведення заходів безпосередньої правової просвіти населення (інтерактивні уроки, вебінари, тренінги, презентації, семінари). 

А ще в межах напряму Асоціація юридичних клінік України провела понад 100 правопросвітніх заходів. Окрім цього, АЮКУ організувала масштабні заходи для підвищення кваліфікації керівників та викладачів юридичних клінік, а також інтерактивні, пізнавальні та змагальні заходи для студентів юридичних клінік.

Фестиваль Street Law «FIN $KILLS»

Впродовж 21 – 23 липня 2020 року відбувся Перший в Україні (а можливо і світі) онлайн-Фестиваль з практичного права «Fin $kills», присвячений темі захисту прав споживачів фінансових послуг та фінансовій грамотності. 

Фестиваль відвідали більше 150 учасників з України, Польщі, Грузії та США. Основною частиною Фестивалю стало представлення робіт фіналістів — представників юридичних клінік України, які взяли участь у конкурсі з розробки правопросвітніх матеріалів. Учасники подали роботи у трьох номінаціях:

  • Інтерактивний урок за методикою Street Law (обов’язкова категорія конкурсу);
  • Графічна правопросвіта (інфографіки, буклети, плакати, тощо);
  • Правопросвітній відеосюжет (художній або анімаційний).

З усіма матеріалами можна ознайомитися на лендингу Фестивалю. Методичні розробки юридичних клінік у напряму правової просвіти (інтерактивні заняття за методикою Street Law) узагальнені у навчально-методичному посібнику для проведення занять з практичного права: «Street Law: захист прав споживачів у сфері фінансових послуг». 

Літня школа для адміністраторів юридичних клінік

9 – 12 серпня у Святогірську Донецької області АЮКУ провела Літню Школу 2020 для адміністраторів юридичних клінік на тему: «Належне адміністрування — запорука успішної діяльності юридичної клініки».

Мета Літньої Школи – розвиток юридичних клінік та удосконалення їх організаційно-адміністративного потенціалу. Саме тому важливою складовою цієї Школи стала тема автоматизації процесів у юридичних клініках та ведення електронного діловодства, як вимоги часу.

Представники юридичних клінік отримали практичні знання та навички для створення електронного реєстру і електронного архіву справ; дізналися юридичні інновації та корисні сервіси для налагодження своєї роботи, а також навчилися працювати з текстовими редакторами, які є необхідні в роботі сучасного юриста. І, звичайно, учасників чекала крута розважальна програма: рафтинг, квести, конкурси з подарунками та відпочинок.

Студентське стажування «UP»

17 жовтня в Ірпені на базі Університету державної фіскальної служби України відбулося унікальне змагання для студентів у сфері права — Студентське стажування «Відповідальний бізнес та права людини» (другий етап проєкту «UP»)

Проєкт «UP» поєднав навчання, прикладні дослідження живої практики та змагальний компонент. Стажування складалося з двох рівнів: національного та міжнародного. Національний рівень був проведений у лютому 2020 році, під час якого студенти прийняли участь у конкурсі юридичного есе.

Другий етап передбачав презентацію власних практичних досліджень у сфері бізнесу і прав людини та змагання студентських команд у вирішенні правового кейсу.

Турнір з консультування з фінансових питань

Ще одним унікальним заходом Асоціації, проведеним у Ірпені, став Турнір з консультування клієнтів з фінансових питань. Турнір — це змагання серед юридичних клінік України, які моделювали процес прийому клієнта в юридичному офісі за участі двох студентів-консультантів (учасників юридичної клініки), що діють як юристи (адвокати, юрисконсульти, юристи-практики) та клієнта, роль якого виконували запрошені актори.

Турнір з консультування, як і інші подібні змагання, покликаний розвивати в студентів-правників навики інтерв’ювання клієнта, професійної етики, планування та аналізу в процесі побудови відносин, вміння надати первинну консультацію на рівні «юрист-клієнт» під час ведення прийому в юридичному офісі.

Тема Турніру пов’язана з питаннями захисту прав споживачів фінансових послуг. А завдяки комплексним фабулам, що розроблялися на основі реальних звернень до цих юридичних клінік, студенти змогли «прокачати» і власні знання з питань захисту прав споживачів фінансових послуг.

Весняний та Осінній Форуми Асоціації

17 – 18 вересня у Києві відбувся Осінній Форум Асоціації юридичних клінік України «Потенціал юридичних клінік у модернізації правничої освіти», наповнений живим обміном ідей та інноваційними розробками юридичних клінік. Форум мав на меті обговорення методів підвищення практичних навичок студентів-юристів, оптимізації та автоматизації юридичних та навчальних процесів, розвитку трендових тематичних напрямів освітніх програм підготовки правників.

13 – 14 березня у Кривому Розі відбувся Всеукраїнський Форум Асоціації юридичних клінік України – 2020 «Відповідальний бізнес та права людини». Під час Форуму відбулися вибори Голови та членів правління Асоціації юридичних клінік України, а також голосування щодо вступу нових юридичних клінік до складу Асоціації. Окрім цього, проведені майстер-класи від українських та іноземних експертів з питань відповідального ведення бізнесу по відношенню до прав людини.

А що далі?

Впродовж року Асоціація чимало зробила та продемонструвала власні здобутки, проте на цьому не зупиняється. АЮКУ посилила вплив серед організації, які опікуються процесами модернізації юридичної освіти, та надавачів безоплатної правової допомоги. Наразі представники команди Асоціації: 

  • увійшли до робочої групи з розробки рейтингу правничих шкіл України та робочої групи з розробки рекомендацій щодо здійснення моніторингу стану забезпечення конституційних прав та свобод людини; 
  • запустили власну програму «Інтерактивна просвіта Street Law» в межах Української школи практичних знань з питань доступу до правосуддя; 
  • разом з польськими колегами продовжують розвивати питання автоматизації процесів в юридичних клініках в рамках Kyiv Legal Empowerment Practical Program; 
  • налагодили системну співпрацю з молодіжним комітетом Національної асоціації адвокатів України UNBA NextGen в сфері організації спільних заходів, експертної підтримки, студентського стажування та практики.

Цей матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку за умовами Договору з Асоціацією юридичних клінік України в рамках гранта, наданого Проектом USAID «Трансформація фінансового сектору». Висловлені в цій публікації думки автора необов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду Сполучених Штатів Америки.