Євгенія Гей Розелл: інтерв’ю з президентом Каталонської колегії адвокатів


Євгенія Гей Розелл (Eugenia Gay Rosell) — декан Барселонської колегії адвокатів, президент Каталонської колегії адвокатів.

Нам вдалося поспілкуватися з нею і розпитати, яка ситуація з юриспруденцією в Іспанії, як там стати адвокатом (і чи це можливо українцям); які сфери юриспруденції найпопулярніші та які технології використовують юристи; чи працює електронне судочинство і як там борються з недобросовісною конкуренцію.

Про все це і ще багато іншого — читайте нижче, або в оригінальній англомовній версії.

Чому ви вирішили зайнятися юриспруденцією?

Я закінчила юридичний факультет барселонського Університету Абат Олива (Universitat Abat Oliba). З самого раннього віку я завжди знала, що хочу стати юристкою. Мій батько — також адвокат — передав мені своє покликання й саме він навчив мене любити цю професію. Я захоплююсь його завзятою боротьбою за фундаментальні права людей та за те, що він робить неможливе, щоб вдосконалити адвокатуру у світі.

В цілому про Барселону: яка там ситуація з адвокатурою?

Юридична професія — одна з професій, яка зазнала найбільших змін за останні кілька десятиліть. Особливу роль відіграли зміни під час пандемії COVID-19 та цифровізації суспільства.

Для юридичної професії цей рік став роком великих адаптацій, оскільки урядові органи видали справжнє цунамі нормативних актів задля пом’якшення впливу пандемії в соціальному, економічному та правовому плані. Адвокати з поспіхом пристосовувалися до цих нормативів, інших видів домовленостей та резолюцій щодо організації та функціонування судових органів під час обмежень.

З іншого боку, ми отримали чудову можливість навчитися працювати дистанційно та проводити всі види судових процесів за допомогою відеоконференцій. Юридичні фірми продемонстрували, що вони технологічно підготовлені до майбутніх змін.

Як стати адвокатом в Іспанії? Яку процедуру для цього потрібно пройти?

Отримавши університетську освіту (раніше ступінь бакалавра) та здобувши ступінь магістра відповідно до положень Закону 34/2006 від 30 жовтня, особа повинна потрапити до однієї з 83 колегій адвокатів Іспанії та стати її членом. Це необхідно за положеннями Загального статуту іспанської юридичної професії (the General Statute of the Spanish Legal Profession).

Це платна процедура? Якщо так, то скільки це коштуватиме?

Існують різні вимоги, які різняться залежно від колегії. А ще діють вимоги від Іспанської національної ради адвокатури — вищого органу, що представляє юридичну професію в нашій країні.

Не забуваємо, що, як це буває в будь-якій професійній організації такого типу, члени за статутом зобов’язані покривати витрати своєї колегії адвокатів.

Скільки часу потрібно навчатися, щоб стати юристом?

Бакалаврські університетські програми розраховані на 4 роки, до яких ми повинні додати ще один рік, щоб закінчити ступінь магістра. Лише тоді можна отримати доступ до юридичної професії (положення Закону 34/2006 від 30 жовтня).

Хоча цей термін може змінюватися. Все залежить від ситуації, а також від прагнення людини. Наприклад, якщо поєднувати навчання з роботою, або якщо здобувати подвійну освіту, поєднуючи право з іншими дисциплінами, такими як ділове адміністрування та управління, політика, економіка чи щось схоже.

В середньому, скільки студентів закінчують навчання та скільки з них стають адвокатами?

Робота в юриспруденції — вимоглива професія, в якій дуже важливо мати стійке бажання працювати юристом. З приблизно 20 000 випускників юридичних факультетів Іспанії лише близько 5 000 прагнуть далі працювати за спеціальністю разом з майже 155 тисячами практикуючих юристів.

До прикладу, в Колегії адвокатів Барселони кількість нових членів, зареєстрованих минулого року, становила 538 осіб, більшість з яких (87%) займаються адвокатською діяльністю.

Які юридичні / адвокатські фірми найпопулярніші в Барселоні?

Барселона — це місто, в якому оселилися чимало найважливіших юридичних фірм країни. Причини — або фірми відкрили тут офіс, або створювалися в місті з самого початку.

У межах компетенції ICAB налічується близько 1200 груп юристів, які об’єдналися для колективної практики за Законом про професійне партнерство. Хоча є також багато колег, які практикують індивідуально у своїх офісах.

Безперечно, що в Колегії адвокатів Барселони ми намагаємось забезпечити юридичні фірми необхідними інструментами, щоб у будь-який час вони могли пропонувати найкращі послуги громадськості. Відповідальність кожного юриста — позиціювати свою фірму та особистий бренд на ринку.

Чи є серед юристів іноземці? Якщо так, то яку процедуру вони повинні пройти, щоб практикувати в Барселоні?

Так, є. Насправді Статут колегії адвокатів Барселони встановлює, що зареєстрованими адвокатами громади є ті, хто мають професійну кваліфікацію в іншій державі-члені Європейського Союзу та зареєстровані в Реєстрі адвокатів громади для зайняття правничою діяльністю на постійній основі.

Крім того, на зареєстрованих адвокатів громади поширюються ті самі права, обов’язки та заборони, що й на інших членів адвокатури.

Чи може громадянин України стати адвокатом у Барселоні?

Так, якщо він виконає необхідні умови відповідно до Статуту та чинних норм щодо свободи адвокатської діяльності в Європі.

Які у вас сфери права найпоширеніші?

Чотири сфери — ті, що відповідають основним юрисдикціям, на які розподілено управління юстицією: цивільна, кримінальна, спірно-адміністративна та соціальна.

Однак ми живемо у дедалі складнішому світі, де розгалуження права на більш конкретні сфери є логічним наслідком еволюції самого суспільства. І це нормально знаходитися в межах кожної зі сфер: сімейне чи комерційне право, гендерне насильство чи захист прав неповнолітніх тощо.

З іншого боку, хоча і не втрачаючи загального погляду на закон, зростає попит на більшу юридичну спеціалізацію відповідно до потреб сектору, в якому працюють наші клієнти, і який ми повинні розуміти, щоб запропонувати всебічну та відповідну допомогу.

Чи може адвокат у Барселоні працювати медіатором?

Однією з функцій адвокатури є посередницька діяльність для вирішення судових спорів. Оскільки одним із принципів, глибоко вкорінених у нашій професійній етиці, є необхідність завжди розставляти пріоритети на основі консенсусу та зближення сторін.

З іншого боку, можливо одночасно практикувати як адвокат, та як медіатор. Необхідно лише завжди зберігати конфіденційність та уникати конфліктів інтересів — якщо виконуються ці необхідні умови та є спеціальна кваліфікація медіатора, то все можливо.

Чи існує якась жорстка конкуренція серед юристів?

Юридична професія — одна із галузей, де конкуренція зросла найбільше. Кількість юристів-чоловіків та жінок за останні кілька десятиліть зросла в геометричній прогресії.Так, якщо в 1980 році їх було менш як 28 000, то сьогодні близько 155 000 юристів-практиків.

З іншого боку, багато міжнародних фірм — у тому ж числі консалтингові та аудиторські фірми — вже давно працюють на теренах Іспанії, консолідувавшись та зайнявши значну частку ринку.

Крім того, з’явилися інші типи конкурентів, які, спираючись на можливості Legal Tech, пропонують альтернативні продукти тим, які до цього часу розповсюджувались юридичними фірмами.

Варто також згадати, що існують інші типи професій, які, хоч і не можна назвати конкурентами у суворому розумінні цього поняття, але які виконують функції, пов’язані з юриспруденцію. До прикладу, це адміністративні менеджери або агенти з нерухомості.

А як щодо недобросовісної конкуренції? Якщо вона все ж існує, то чи передбачено якесь покарання? Чи існує якийсь Кодекс етики адвокатів?

Однією з основних функцій адвокатських колегій в межах їх територіальної приналежності є саме забезпечення злагоди та співпраці між їх членами, запобігання недобросовісній конкуренції між ними.

З іншого боку, кілька років тому реклама залишалася забороненою для адвокатури, але сьогодні це дозволено в широкому розумінні. Єдина межа адвокатської реклами — дотримання регуляторних норм щодо недобросовісної конкуренції, а також повага до деонтологічних правил професії.

Колегії адвокатів у своїх межах повинні слідкувати, щоб адвокати діяли справедливо у встановленні розміру гонорару, притягати до відповідальності за втручання у діяльність адвоката — що також є злочином за статтею 403 Кримінального кодексу — та карати поведінку, яка суперечить Кодексу етики та статутним правилам професії.

Як ідуть справи з використанням ІТ-рішень у юриспруденції?

Зараз нові технології невіддільні від нашої професійної практики. І не лише тому, що вони є обов’язковими для правосуддя за Законом 18/2011 від 5 липня, а й через їх безперечний стратегічний сенс, коли йдеться про оптимізацію внутрішніх процедур юридичних фірм.

Пандемія виявила парадоксальну ситуацію. Хоча юридичні фірми та компанії вже давно мали прийнятний ступінь оцифровування, але протягом майже трьох перших місяців локдауну в нашій країні, вони працювали доволі мляво та невпевнено. Звісно, що йдеться не про термінові справи, які не можна відкладати.

Чи працює електронне судочинство у Барселоні?

Одна з перших вимог колегії адвокатів Барселони під час початку карантину — перенести всі можливі розгляди по невідкладним справам в онлайн.

 Крім того, можливість проведення всіх видів судових процесів за допомогою відеоконференцій передбачена Законом 3/2020 від 18 вересня про процедурні та організаційні заходи щодо боротьби з COVID-19 у сфері правосуддя.

Хоча ця можливість передбачалася на тимчасовій основі, пов’язаній із пандемією, використання нових технологій стає одним зі стовпів, на якому базується сьогоднішня модернізація судочинства. Я вважаю, що така диджиталізація відбулася б у будь-якому випадку, враховуючи стрімкий технологічний прогрес нашого часу.

Чи можуть адвокати звертатися до суду дистанційно?

Професіонали зобов’язані працювати з правосуддям із використанням технологічних засобів. До прикладу, за загальним правилом документи, адресовані судовим органам, повинні подаватися в електронному форматі.

Щобільше, віртуальна присутність під час вчинення будь-яких дій в суді — це право юриста, яке не обійде навіть суд. Однак винятки, щодо яких судові дії повинні здійснюватися особисто перед суддею, спеціально регламентовані.

Чи став карантин каталізатором дистанційної роботи?

Пандемія стала поворотним моментом у багатьох аспектах. З точки зору використання нових технологій, вона підкреслила необхідність інвестицій в них не лише для забезпечення заходів обмеження, але й для оптимізації функціонування системи юстиції.

Скільки в середньому часу суддя витрачає, щоб розглянути справу? (кримінальну, цивільну).

Дослідження Justicia dato a dato, яке відділ статистики Генеральної ради судової влади — керівного органу суддів Іспанії — публікує щороку, показує, що середній час для розгляду (цивільних) справ судами першої інстанції — близько 7,9 місяця. А кримінальне провадження на стадії розслідування триває в середньому 2,4 місяці, а безпосередній розгляд справи в суді — близько 9,2 місяці.

Однак досвід підказує, що часто — більше, ніж хотілося — трапляються справи, розгляд яких займає набагато більше, ніж це середнє оціночне значення. І як сказав Сенека: «ніщо не нагадує несправедливість більше, ніж затримка справедливості».

Чи конфліктують адвокати Барселони з правоохоронними органами? До прикладу, через відмову у розмові з клієнтом чи через створення штучних перешкод в роботі тощо.

У Європі видано декілька директив з метою гармонізації простору свободи, безпеки та правосуддя, щоб полегшити поліцейську та судову співпрацю у кримінальних справах у транскордонному вимірі та забезпечити дотримання відповідачем мінімальних стандартів та прав.

У цьому сенсі Європейська Директива 2013/48 / ЄС від 22 жовтня та Директива 2012/13 / ЄС від 22 травня регулюють мінімальні гарантії, які законодавство держав-членів має забезпечувати у таких важливих питаннях, як правова допомога або право на інформацію для громадян у кримінальних провадженнях. Зокрема і доступ до звітів поліції, щоб підсудні та фахівці, які їм допомагають, могли захищатись з усіма гарантіями.

Чи можна притягнути адвоката до відповідальності? Якщо так, то за що?

Закон про судоустрій регулює дисциплінарний режим, який повинні поважати всі державні службовці та професійні органи, що діють у сфері судочинства.

Таким чином, і за ст. 546.2 Закону про судоустрій, адвокати, та й всі хто працюють у сфері судочинства, можуть притягатися до цивільної, кримінальної та дисциплінарної відповідальності. Дисциплінарні стягнення визначаються судами та іншими органами відповідно до процесуального законодавства.

Коли діяльність адвоката суперечить будь-яким із зобов’язань, передбачених Статутом юридичної професії або Професійної адвокатури, Рада або Комісія, на території якої такі дії вчиняються, може застосувати відповідну санкцію.

Що ви робите з недобросовісними адвокатами? Як ви з ними справляєтеся?

Загальний статут іспанської юридичної професії класифікує таку неправомірну поведінку та встановлює відповідні санкції. Залежно від серйозності проступку, адвокатів можна навіть тимчасово відсторонити від професійної практики або вилучити з асоціації адвокатів.

Чи існує асоціація, яка захищає права адвокатів? Які механізми захисту використовуються? Які імунітети мають адвокати?

Основною асоціацією, яка захищає права адвокатів, є саме Асоціація адвокатів — установа, яка спеціально передбачена Великою Хартією. За Законом 2/1974 від 13 лютого про професійні асоціації, АА має одну основну мету — представляти та захищати професійні інтереси адвокатів.

Так само, стаття 542.2 Закону про судоустрій передбачає, що «у своїх діях перед судами та трибуналами адвокати є вільними та незалежними». Незалежність виділяється Кодексом Етики юридичної професії як суттєва цінність професії, і що в державі права адвоката це так само необхідно, як і неупередженість судді.

Чи існує адвокатська таємниця?

Конфіденційність та професійна таємниця між адвокатом та клієнтом є однією з максимальних гарантій права на захист, отже й ефективного судового захисту. Вони включені до Директив гармонізації, що регулюють кримінальне провадження в Європі.

Ці гарантії також передбачені Законом про судоустрій, за яким адвокати повинні «зберігати в таємниці всі факти чи новини, про які вони знають внаслідок будь-яких умов своєї професійної діяльності, і не можуть давати свідчення щодо них».

Отже, це привілей у юридичному розумінні цього поняття, а також обов’язок, який гарантує незалежність у професійній практиці та право на захист громадян.

Чи бувають випадки, коли адвокати йдуть у політику? Чому вони змінюють професію?

Багато політиків мають юридичну освіту, а деякі навіть практикуючі адвокати.

Право — одна з дисциплін, яка дає вам найбільше розуміння роботи державних установ. Тож, коли ви відчуваєте покликання зробити все можливе, щоб матеріалізувати зміст Загальної декларації прав людини 1948 року або Конституції, виправдано бажати робити це і в політиці.

 Як відбувається спілкування в юридичних фірмах? За допомогою яких програм?

Для полегшення спілкування в юридичних фірмах розроблено численні ІТ-рішення та спеціальне програмне забезпечення. Деякі навіть мають віртуальні офіси, де клієнти можуть надійно зберігати та обмінюватися документами.

Важливим для юридичних фірм є включення в своє бізнес-планування стратегії, яка конкретно розглядає, як зробити їх спілкування з клієнтами, партнерами, співробітниками та навіть колегами, які захищають інтереси протилежної сторони, якомога більш плавним та ефективним.

Чи існує програмний продукт, який полегшує життя адвокатів?

Розлогий спектр LegalTech дає доступ до різних технологічних можливостей, які згодом адаптуються до потреб кожної юридичної фірми.

Програми управління матеріалами справи з можливістю сповіщення про терміни та процедурні строки, або бази даних для перегляду законів та судової практики, безсумнівно, сприяють нашій повсякденній професійній практиці.

А як щодо судової влади, скільки суддів у Барселоні?

Секція статистики Генеральної ради судової влади повідомляла про те, що в Каталонії функціонує 829 суддів і магістратів. Слід зазначити, що більшість судових округів в автономному співтоваристві (25 з ​​49) належать до провінції Барселона, причому більшість судових органів зосереджена саме в місті Барселона.

Чи може юрист стати суддею? Яка ваша найвища точка в професійній кар’єрі?

Так, оскільки одна з вимог до кандидатів в судді — наявність ступеня (ступінь бакалавра) з права. Отже, якщо виконуються інші вимоги та кандидат проходить передбачений законом процес відбору, то юрист може стати суддею або магістратом.

Безумовно, віхою в моїй кар’єрі стала б посада Президента однієї з найважливіших асоціацій адвокатів Європи, яка представляє понад 24000 членів. Як заявив Вольтер, маючи привілей працювати у цій фундаментальній установі на захисті інтересів професії — це найкрасивіша річ у світі.
________________________________________

Інтерв’ю підготували за сприяння адвоката — Rostyslav Nykitenko.