Які права має ТЦК та СП, як підтвердити бронювання працівників та як уникнути штрафів?


Віталій Єлькін

Адвокат, керуючий партнер Адвокатського обʼєднання «Schendler»


Про практичні аспекти взаємодії з ТЦК та СП: від підстав для відстрочки до механізмів захисту прав у разі перевищення повноважень представниками центрів.

На жаль, зі зростанням кількості мобілізаційних заходів, громадяни та підприємства дедалі частіше стикаються з порушенням їхніх прав і з процедурними проблемами.

Штрафи за порушення військового обліку

Штрафи за порушення правил військового обліку передбачені статтями 210 та 210–1 КУпАП. Найбільш поширені випадки накладання штрафів пов’язані з ігноруванням повісток або не внесенням змін у військово-облікові дані.

Що необхідно зробити для того, щоб уникнути штрафів?

Регулярне оновлення облікових даних та відповідне реагування на мобілізаційні повідомлення — це основні способи уникнути покарання.

Підприємства також повинні вчасно інформувати ТЦК та СП про зміну статусу своїх працівників.

Право на відстрочку від мобілізації

Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає категорії осіб, які мають право на відстрочку.

До них входять:

  1. батьки дітей з інвалідністю;
  2. особи, що утримують родичів з інвалідністю I або II групи;
  3. особи, які виховують неповнолітніх дітей без партнера, та інші

Відповідно до Постанови КМУ № 560, відстрочка діє на період мобілізації, але не більше ніж 90 днів. На сьогодні всі відстрочки діють до 09 листопада 2024 року, однак цей термін може бути продовжено Указом Президента. Отже, варто слідкувати за продовженням дії відповідних документів про відстрочку кожні три місяці.

Як діяти, коли ТЦК та СП ігнорує запити?

Найгострішою з проблем, з якими стикаються підприємства, є затримка або відмова ТЦК та СП вносити дані про працівників до системи «Оберіг». Такі дії призводять до того, що працівники підприємств не можуть отримати належні їм відстрочки або бронювання, а бізнес ризикує втратити ключовий персонал.

Як розв’язати ці питання?

  1. Подати запит до ТЦК та СП відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
  2. Особисто відвідати ТЦК та СП для отримання інформації.
  3. Найняти адвоката та зробити адвокатський запит, який зобов’язує ТЦК та СП відповісти протягом 5 днів. Однак варто враховувати, що відповіді можуть надійти із затримкою на 2–4 тижні. Це ж ТЦК та СП…

У випадку ігнорування запитів можна подати скаргу до вищого органу ТЦК та СП або звернутися до суду.

Коли ТЦК та СП мають право затримувати?

Самостійно працівники ТЦК та СП не можуть здійснювати затримання осіб.

Повноваження це робити мають лише представники поліції в складі мобільних груп оповіщення, і тільки у випадку відмови від отримання повістки або якщо особа перебуває в розшуку.

Однак, в умовах воєнного стану, ТЦК та СП можуть затримати військовозобов’язаного для встановлення особи, якщо в нього немає при собі документів.

Відповідно до Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, що врегульований Постановою КМУ № 1456, у разі відсутності в особи документів, передбачених п. 7 цього Порядку, тобто документа, що підтверджує особу і громадянство, уповноважена особа ТЦК та СП може затримати військовозобовʼязаного для встановлення даних про особу на строк, передбачений КУпАП.

Хоча часто представники ТЦК та СП намагаються «навішати» обовʼязок носити військово-обліковий документ, проте станом на сьогодні такого обовʼязку немає.

Як захистити себе у випадку перевищення повноважень представниками ТЦК та СП?

У випадках перевищення повноважень або порушення прав громадян існують декілька законних механізмів захисту:

  1. звернутись на гарячу лінію Командування сухопутних військ: 0 800 301 937 (тут можна повідомити про перевищення працівниками ТЦК та СП своїх повноважень);

  2. подати скаргу до вищого ТЦК та СП. Якщо жоден орган не реагує, слід звертатися до Командування сухопутних військ або до Міністерства оборони України;

  3. подати позов до адміністративного суду, якщо на скаргу не відреагували належним чином;

  4. викликати поліцію, якщо існують ознаки зловживання владою або незаконного затримання (ст. 364 ККУ — зловживання владою або службовим становищем або незаконне позбавлення волю особи — ст. 146–1 ККУ — насильницьке зникнення).

Як норми слід знати для того, щоб захистити себе?

Для захисту своїх прав кожен військовозобов’язаний має знати основні положення:

  1. Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
  2. Постанова КМУ № 560 від 16.05.2024;
  3. Порядок військового обліку призовників та резервістів, затверджений Постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022.

📌 Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».