Верховна Рада прийняла Закон про українську мову


Верховна Рада 278 голосами прийняла у другому читанні та в цілому Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д).

Парламент розглядав поправки до мовного закону чотири пленарних тижні. У день розгляду законопроекту під стінами Верховної Ради зібрався мітинг на його підтримку.

Законом встановлено, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. Пропонується створити Національну комісію зі стандартів державної мови і ввести посаду уповноваженого із захисту державної мови.

Окрім цього, вказано, що знання державної мови — обов’язкова умова для отримання іноземцями паспорта громадянина України. А держава повинна забезпечити громадянам можливості для вивчення української мови.

Закон також регулюватиме застосування української мови в діяльності органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в Україні, державних і комунальних підприємств, установ і організацій, інших суб’єктів господарювання державної і комунальної форм власності.

Судочинство у судах України провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. Суди ухвалюють рішення та оприлюднюють їх державною мовою у порядку, встановленому законом.

Крім цього передбачається застосування української мови в таких сферах, як:

  • в освіті і науці;
  • у сфері культури, на телебаченні й у радіомовленні, у друкованих засобах масової інформації, у книговиданні і книгорозповсюдженні;
  • у сфері електронних інформаційних систем;
  • у сфері обслуговування споживачів;
  • у сфері спорту, телекомунікацій і поштового зв’язку, юридичних послуг, охорони здоров’я, транспорту;
  • при позначенні топонімів, у рекламі, при виготовленні вивісок і табличок;
  • у діяльності громадських об’єднань, політичних партій, суб’єктів господарювання приватної форми власності при наданні інформації про їх товари і послуги.

Законодавчим актом пропонується впровадити повсюдне вжиття державної мови в називаннях і назвах, визначити стандарти державної мови і впорядкувати захист державної мови.

При цьому закон не обмежує приватного спілкування всіма мовами та вільного вживання мов національних меншин, заявляють його співавтори в уряді та парламенті.

Закон про мову набуде чинності через два місяці після публікації.