У Руанді засудили за тероризм героя голлівудського фільму про геноцид — «Готель Руанда»


У Руанді за тероризм засудили 67-річного Пола Русесабаджіна, який став прототипом головного героя фільму «Готель Руанда».

Чоловік рятував життя під час геноциду в країні у 1994 році.

Про вирок суду повідомляє BBC.

Чоловіка визнали винним у підтримці групи повстанців із заслання, яка вбила дев’ятьох мирних жителів у 2018 році.

Засуджений своєї провини не визнає і назвав суд несправедливим. А його сім’я наголошувала, що чоловіка силоміць вивезли в Руанду.

BBC повідомляє, що шлях Русесабаджіна від відомого діяча до ворога держави стався в міру того, як він все активніше критикував дії уряду.

Авторитет чоловіка в країні зріс після виходу фільму у 2005 році. Стрічка номінована на три «Оскари» і досі входить до переліку 250 найкращих фільмів сучасності за версією iMDb. Тоді ж заяви Русесабаджіна про ситуацію в країні набули більшої аудиторії.

Сам Русесабаджін через погрози виїхав за межі Руанди та відтоді мешкав у Танзанії, Бельгії й США. Живучи у вигнанні, чоловік очолив опозиційну коаліцію, що мала збройне крило — Фронт національного визволення (ФНВ).

У відеозверненні 2018 роки він закликав до зміни режиму, заявивши, що «для нас настав час використовувати будь-які можливі засоби, щоб домогтися змін в Руанді».

ФНВ звинуватили в здійсненні терактів у 2018 році, в результаті яких, за заявою влади, вбито дев’ятьох людей. Але Русесабаджін переконує, що ніколи не просив нікого нападати на мирних жителів.

Чоловік відмовився від участі в судовому процесі у березні цього року, незабаром після того, як він почався, заявивши, що судовий розгляд не буде справедливим.

Його дочка Карін Канімба повідомила програмі BBC Newsday, що у нього не було належного доступу до своїх адвокатів і що президент «єдиний суддя» для її батька.

Разом з Русесабагіна судили ще двадцятьох людей.

Пол Русесабаджін дає інтерв'ю журналістам кенійського видання The East Nation через кілька днів після затримання і звинувачення в тероризмі та вбивстві людей

Фільм про геноцид

7 квітня 1994 року озброєні угруповання руандійських хуту почали масово винищувати інше корінне населення країни — представників етнічної меншини тутсі. Приводом стало збиття літака тодішнього президента Руанди Жювеналя Габіарімана, лідера екстремістського руху на чолі з хуту.

За 100 днів геноциду загинуло, за різними оцінками, від 800 тисяч до мільйона людей — 20% усього населення країни.

Однією з найвідоміших постатей тієї доби став Пол Русесабаджін. У 1994 році він працював заступником головного менеджера бельгійського готелю Hôtel des Mille Collines, розташованого в руандійській столиці Кігалі.

Коли почався геноцид, Русесабаджін — за національністю хуту — переховував у готелі понад 1200 тутсі, врятувавши їх таким чином від розправи.

На основі історії Русесабаджіна у 2004 році й зняли фільм «Готель Руанда».

Після геноциду 1994 року до влади в Руанді прийшов Пол Кагаме — вихідець із тутсі, колишній лідер мілітарного Руандійського патріотичного фронту.

Уже 27 років він керує країною у стилі «розумної диктатури»: створює привабливий імідж держави для західних країн, які охоче в неї інвестують, при цьому жорстоко придушуючи будь-яку опозицію власній владі.

Джерело: BBC, Hromadske.ua

Фото: The East Nation / Twitter