Регіони-Law: У Франківську немає великих юркомпаній, як і сталого бізнесу


Юридичний бізнес в Україні має свої особливості та специфіку. В кожному з регіонів він влаштований по-різному.

Ми вирішили розпитати юристів з різних куточків України – як їм там живеться і працюється. 

Першим в об’єктив нашої уваги потрапив Тарас Жарський  – адвокат, який практикує в Івано-Франківську. Ми його розпитали, як влаштований місцевий юридичний бізнес: про специфіку регіону, труднощі, зарплати, конкуренцію та боротьбу за клієнтів. 

Базова інформація щодо регіону:

Соціально-економічна інформація:

Загальна кількість населення: місто 260 тис., область – 1,378 млн. осіб. 

Загальна кількість юридичних осіб (за офіційними даними ЄДРПОУ): 28 571 одиниць, із яких 12 308 в м. Івано-Франківськ.

Обсяг реалізованої промислової продукції (дані статистики за 2019 рік): 61 408 700 000 грн.

Оборот роздрібної торгівлі (дані статистики за 2019 рік): 25 789 200 000 грн.

Середня заробітна плата: 8 745 грн.

Івано-Франківська область в 2018 році займає 3 місце в рейтингу легкості ведення бізнесу «Регіональний Doing Business 2018». 

Кількість адвокатів:

1 386 згідно даних ЄРАУ по області, з яких, за інформацією Тараса Жарського, лише біля 400 (або 28,9 %) практикують в м. Івано-Франківськ.

Найбільш відомі адвокатські/юридичні компанії регіону: Прикарпатська юридична компанія, LegalGroup, Legis Virtus, представництво ТОВ «ЮК «Моріс Груп», представництво АО «Lex consulting».

Ринок праці юристів(станом на 11.02.2020 року за останні 7 днів):

Загальна інформація про судову владу:

Кількість судів 1-ї інстанції: 19 (3 міських, 2 міськрайонних, 12 загальних, Івано-Франківський окружний адміністративний суд та Господарський суд Івано-Франківської області).

Кількість суддів 1-ї інстанції (на 31.12.2019 р.): 97 суддів (64 суддів в міських, районних та загальних судах, 18 в окружному адміністративному, 15 господарському суді).

  • Загальний апеляційний суд – Івано-Франківський апеляційний суд (м. Івано-Франківськ).
  • Апеляційний господарський суд – Західний апеляційний господарський суд (м. Львів).
  • Апеляційний адміністративний суд – Восьмий апеляційний адміністративний суд (м. Львів)

Базові показники про розгляд справ в судах за 2018 – 1 півр. 2019 рік (за даними, розміщеними на сайтах судів):

Загальна кількість матеріалів, які надійшли до судів 1-ї інстанції (2018 р. – 1 пів. 2019 р.) – понад 66 тис. Співвідношення: на 1 практикуючого адвоката – близько 165 справ.

Кількість справ, які були розглянуті суддямив строк понад 1 рік (середній показник):

  • в міських, районних та загальних судах: в 2018 році  – 5,98 %; за 1 пів. 2019 року – 9,89%;
  •  в окружному адміністративному: 0 % – в 2018 році та 1 пів. 2019 року;
  •  в господарському суді: в 2018 році  – 22,6 %; за 1 пів. 2019 року – 20,5%.

Примітка: Аналізували сайти судів, та, як виявилось, не всі відображають власну статистику по справам. 

Як у твоєму житті з’явилась юриспруденція?

У школі я брав участь в олімпіадах з права, де посідав призові місця. Зрозумів, що мені подобається цей предмет, і вступив до юридичного інституту в Івано-Франківський виш. Потім була практика, стажування, робота на радіозаводі юрисконсультом. Далі в правничій агенції, де я познайомився зі сферою енергетики. Саме там були мої перші справжні досягнення. А потім — власний бізнес. 

З чого почалася історія з власним бізнесом?

Ми з другом якось розговорились і вирішили, що нас обох не влаштовує наш рівень доходу і те, чим ми займаємось. Нам було по 24-25 років. Вирішили, чому б не спробувати заснувати власний бізнес. І ми, два прості юристи, маючи по 300 доларів в кишені і велике бажання створити щось класне, відкрили нашу фірму. 

Яка на той момент була середня зарплата юрисконсульта в Івано-Франківську?

Це було 4 тисячі гривень при курсі 32, якщо не помиляюсь. І ще така ж сама аспірантська стипендія. Для хлопця, який через рік хоче одружитися – це, звісно, було мало. Фінансовий рушій був одним з головних. 

Яка зараз зарплата в юрисконсульта?

Думаю, 10 тисяч в середньому. Але своїм юристам ми платимо більше, тому що цінуємо їх. У нас інший підхід — заробив для компанії певну суму — візьми від неї відсоток. Це стимулює людей. 

Розкажи про особливості франківського юридичного ринку. 

Перша особливість франківського юрбізу: в нас немає великих юридичних компаній. Як і сталого бізнесу. 

Франківськ не промисловий регіон: сьогодні в тебе може бути завал з проєктами, а завтра — ти без роботи. Тому зазвичай наші адвокати створюють об’єднання, де кожен працює окремо: в нього є своя сфера, за яку він відповідає. 

Ми ж намагаємось працювати під певні проєкти. Якщо  не встигаємо — мені простіше взяти людину на аутсорсі, ніж брати нового спеціаліста і вчити його. Звідси випливає ще один цікавий нюанс івано-франківського юрбізу – HR як такий тут взагалі не актуальний:  у нас великий перебір юридичних кадрів. Коли я проводив конкурс у нашій фірмі – було 47 людей на місце. І ми говоримо про тих, які підійшли по критеріях і вимогах. Це дуже багато. 

А проблеми?

Одна з них – це  демпінг. Кожен, хто приходить на ринок – відразу починає демпінгувати. І це велика проблема.

Навіщо взагалі створюють юридичні компанії? Щоб забезпечити фул сервіс. Інший варіант — це бутіки, які працюють спеціалізовано. В нас немає настільки великих клієнтів, яким потрібні фул-сервісні компанії. А якщо й є, то це зазвичай ті, які перейшли з центру у Франківськ. Відповідно, вони обслуговуються не нашими юристами. 

Щодо бутіків, то немає й такої кількості вузькоспеціалізованих справ, щоб їх створювати. В цьому й особливість. Ми повертаємось до адвокатського об’єднання, в якому, наприклад, працює адвокат-криміналіст, цивіліст, податківець, корпоративщик. І вони обмінюються клієнтами. Це як велика кількість маленьких бутіків в одній компанії — так вони виживають. 

А у вас не так?

Ми ж хотіли стати компанією, яка впроваджує тенденцію фул-сервісу, а можливо й бутіковості в перспективі. Ми об’єднали спеціалістів різних галузей. І одним із ключових критеріїв є багатофункціональність. 

А ще ми молоді. В нас середній вік фірми — 25 років. Я вважаю, що це круто. Нас деколи називають “зеленими”, але це нічого, долари теж зелені.

Чи проводять правові конференції у Франківську?

Так, проводять. І АПУ, і Рада адвокатів, й інші правові фундації. Але часто ми гості й в інших областях.

Чи є конкуренція між адвокатами і юристконсультами та юристами-інхаусами?

Зазвичай немає, якщо інхауси не дурні, але бувають і окремі випадки.

Якими електронними сервісами ви користуєтесь?

Починаючи від Ліги, закінчуючи різним спеціальним ПЗ для біллінгу.

Як щодо загалом Західного регіону? Зі столиці їдуть юристи?

Це цікава тема: з регіонів в центр чи з центру в регіони? Насправді, і так, і так. Якщо їдуть з Києва на окраїни – то рідко і зазвичай під певний проєкт. Наприклад, в тому ж Буковелі, або у будівельній сфері, чи в промисловій зоні в Калуші; або аграрії в Коломийському чи Рогатинському регіонах. А наші десантуються в Київ успішно.

Чи є це в планах?

Є, однозначно. Тому що ми розуміємо, що рано чи пізно впремось у стелю. А за Гегелем, кількісні зміни мають перерости в якісні. Але на даний момент кількісних змін ми поки достатньо не набрали.

Як ви боретеся за клієнта?

Зубами, руками, ногами..

По-перше, в маленькому місті кожна твоя професійна невдача (клієнт розуміє, коли є програш об’єктивний, а коли програш з твоєї вини) дуже швидко розходиться. Тому насамперед — це репутація. 

По-друге, ми вкладаємо багато коштів у локальну рекламу.  Дивимось на те, наскільки офіс завантажений клієнтами: багато роботи – менше реклами і навпаки. Для СММ в нас немає окремої особи. Поки ми не готові до цього, тому що не знаємо, чи це окупиться. 

Розкажи про менталітет іванофранківців.

Люди відкриті, щирі, люблять допомогти, але часом дуже заздрісні. В таких умовах важко працювати. Вони не розуміють, що потрібно щось віддати, щоб чогось досягнути. Східний менталітет в цьому плані простіший: я бачу ціль і  готовий в неї вкласти та ризикнути. В нас люди хочуть все мати, але при цьому сидіти і нічого не робити. 

Поговоримо про твій лайфстайл. Твої хобі, чим цікавишся?

Я граю в шахи: останній рік дуже багато часу цьому приділяю. Мені ця гра приносить задоволення, допомагає розвивати мозок. І спортивний покер полюбляю, граю десь з 2007 року. Подобається також подорожувати. Я трохи поїздив: побачив Штати, Китай.

Знаю, що ти жив у Нью-Йорку, розкажи про це?

Я поїхав в США по програмі Work&travel. Спершу працював в парку розваг Six Flags Great Adventure — аналог Disneyland’у. Але там мало платили. Потім почав працювали з паркетом, жив у Брукліні. Одного разу я повертався з Манхеттену, і в метро біля мене стояв чоловік. Почув, що розмовляв він про договір. Я дивлюсь, в нього такий гарний костюм, а в мене джинси заляпані клеєм. І мені так сумно й образливо стало, чесно. Це була основна причина, чому я повернувся. 

Чи розглядаєш ти можливість виїхати за кордон і там працювати?

Ні. Принципово не хочу, тому що хтось має жити і працювати в Україні. 

Твої мрії.

Я дуже люблю дайвінг. Вже багато-де занурювався і в мене є велика мрія — пірнути на Великому Бар’єрному рифі.

Яким,  по твоєму, повинен бути сучасний юрист?

Я вважаю, що софт скіли — це наше все. Адвокат, насамперед, повинен володіти великим набором софт скілів. Вони можуть бути різні: залежно від сфери, у якій він практикує. 

А ще має цінувати себе і навчитися не вигорати. Також важливо розуміти положення клієнта. 

Як щодо студентів, що б ти порадив тим, хто хоче розпочати кар’єру в юриспруденції?

Нічого не боятись, просто рухатись вперед.  Друге — працювати над собою. Я потрапив на роботу після стажування. Безкоштовно працював за знання. Теорія — це дуже круто, але практика — це ще важливіше.