Стрес та вигорання: як взяти емоції під контроль та знову закохатись в свою професію
Серед фахівців існує думка, що якщо людина «згорає» на роботі, то в цьому на 60-70% винні особливості його характеру, а на 30-40% організаційні, тобто специфіка професії, сфери діяльності, умови праці, корпоративна культура, відносини в колективі тощо.
Професія юриста одна з найбільш стресових, — це важко заперечити. Проте стрес — це реакція людини на ситуацію, а не сама ситуація. Від нього неможливо позбутись абсолютно, проте ним можна навчитись керувати.
Тобто навчившись справлятись із своїми емоціями та взявши під контроль реакцію на ті чи інші життєві обставини, ми зможемо по-іншому дивитись на ту ж ситуацію та вирішувати її з більшою зосередженістю, мати можливість задіяти усі ресурси свого розуму.
У випадках, коли стрес та перенапруження беруть гору — безсоння, дратівливість, апатія стануть вашими щоденними супутниками.
Такі ж «симптоми» спостерігаються, коли ви професійно вигораєте, ось тільки окрім стресу, для цього можуть бути й інші причини: шалений ритм, багатозадачність, потік типових доручень, відсутність позитивного зворотного зв’язку від керівництва або клієнтів, слабкі перспективи кар’єрного росту, рутина щоденного робочого процесу тощо.
Все це має зв’язок та схожі способи запобігання, — ці ситуації залежать від емоційного інтелекту людини.
Вам знайома ситуація, коли накопичується безліч справ, ви намагаєтесь їх розібрати, хоча їх кількість від цього, здається, не зменшується, ви з дня в день виконуєте однакові типові завдання поступово втрачаючи інтерес до роботи загалом, всередині наче сідає батарейка, ваша продуктивність падає, а приходити в офіс стає все складніше.
Насправді, таке трапляється не тільки з представниками юридичної сфери. Будь-яка робота, навіть найбільш динамічна та різноманітна з часом для конкретної людини стає рутинною та одноманітною, як би суперечливо це не звучало.
Тож як боротись зі стресом та вигоранням загалом?
Зміна діяльності
Щоб повернути натхнення до своєї роботи, юристу потрібно змінити сферу діяльності, свої обов’язки або повноваження. Зміна категорій справ, збільшення самостійності та відповідальності можуть професійно підбадьорити.
Можна, наприклад, на певний час, приділити більше уваги науковій чи викладацькій діяльності, організувати захід, провести семінар тощо.
Приділіть час дослідженню судової практики і читанню професійної літератури. Не залишайтесь надто довго в зоні комфорту. Професійне вигорання починається там, де закінчується розвиток, де людина підсвідомо підводить риску під своїм досвідом і знаннями, зупиняється на досягнутому і починає ставитися до своєї справи як до простого набору завдань, які треба виконати. Щоб цього уникнути поставте собі вищі цілі, нові завдання та почніть їх втілювати в життя.
Полюбити свою роботу
Вигорає людина, яка постійно вирішує завдання в умовах стресу і не має можливості відчути нагороду за успіх. Той же, хто отримує від своєї роботи задоволення, не вигоряє. Відповідно, щоб не вигоріти, треба зайнятися тим, що буде приносити задоволення. Деякі юристи заявляють, що після професійного вигорання починають більш ретельно вибирати справи, перш ніж взятися за них, у підсумку відсоток складних і цікавих справ істотно зростає, відповідно натхнення та зацікавленість до роботи повертається.
Відпустка, час для себе та сім’ї
Однією з причин стресу та втрати зацікавленості в роботі є саме надмірна кількість часу, яку ви проводите на на роботі: людина рано встає, пізно лягає, втрачає концентрацію. Можливо, для вас це видасться дивним, але без вашої активної залеченості в роботу, світ не зупинеться і кар’єра не постраждає.
До того ж, зміна обстановки позитивно впливає на мислення. Іноді потрібно абстрагуватися від проблеми або складного кейса, зробити паузу, провести час з сім’єю, відправитися в подорож, щоб знайти вирішення завдання.
Знайти хобі
Хобі відмінно допомагає справлятися зі стресом, відволіктися та зайнятись тим, що заряджає вас морально, саме тому ця практика така популярна серед юристів. Хтось займається виготовленням меблів, хтось — серфінгом, мистецтвом чи випічкою. Фотографія, графіка, читання книг, подорожі — підійде абсолютно будь-що, що допомагає вам почувати себе щасливим та відпочивати активно.
Зайнятись спортом
Багато хто поділяє думку, що найкращий спосіб позбутися стресу та професійного вигорання — заняття спортом. Справа в тому, що для великих навантажень потрібне регулярне джерело енергії і спорт з цим чудово справляється. До того ж, протягом останніх років популярності набувають турніри та змагання серед юристів та адвокатів: настільний теніс, волейбол чи футбол. Ви можете зайнятись і менш поширеним спортом: грати в гольф, великий теніс, спробувати себе в вітрильному спорті, серфінгу чи кінному спорті. На сьогоднішній день є чимало можливостей для цього.
Книги про стрессменеджмент і емоційний інтелект:
- «Стрес без дистресу», Ганс Сельє
- «Медитація і усвідомленість», Енді Паддікомб
- «Сила підсвідомості», Джо Діспенза
- «Усвідомленість», Марк Вільямс, Денні Пенман
- «Емоційний інтелект», Деніел Гоулман
- «Розбуди в собі велетня», Ентоні Роббінс
- «Сила Справжнього», Екхарт Толле
Іванна Мельничук