Стартапи-резиденти Дія Сіті: особливості пільгового оподаткування


Анатолій Житник

старший юрист Smartsolutions


Про набуття статусу резидента Дія Сіті та особливості застосування стартапами-резидентами пільгового оподаткування.

Останні декілька років сфера ІТ-індустрії в Україні стрімко розвивається, а держава вживає чимало заходів для підтримки бізнесів у цій галузі. Так, сьогодні зареєстрована за  українським законодавством ІТ-компанія, що займається кваліфікованими видами діяльності в ІТ-індустрії, може набути статус резидента Дія Сіті, і таким чином отримати більш гнучке правове та податкове поле для своєї діяльності.

Які умови для отримання цього статусу?

За законодавством резидентом Дія Сіті може бути юридична особа, зареєстрована на території України в установленому законодавством України порядку, незалежно від її місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності, яка відповідає всім таким вимогам:

  • здійснює один або кілька видів діяльності, визначених ч. 4 ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»  (надалі Закон №1667), що вказано у її статуті та/або відомостях про неї, що містяться у ЄДР;
  • розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, кожного календарного місяця становить не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим НБУ станом на 1 число відповідного календарного місяця;
  • середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи (якщо залучаються) за підсумками кожного календарного місяця, починаючи з наступного за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статус резидента Дія Сіті, становить не менше 9 осіб;
  • сума кваліфікованого доходу юридичної особи, отриманого за перших 3 календарних місяці, наступні за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статус резидента Дія Сіті, становить не менш як 90% суми її загального доходу за такий період, а сума кваліфікованого доходу, отриманого за кожен календарний рік перебування у статусі резидента Дія Сіті (за наявності загального доходу) становить не менш як 90% суми загального доходу юридичної особи за той самий період;
  • відсутні обставини щодо юридичної особи, що передбачені ч. 2 ст. 5 Закону №1667.

При цьому стартап або компанія-стартапер може стати резидентом Дія Сіті та протягом певного періоду перебувати в такому статусі. Спеціальні більш м’які умови встановлює цей же Закон №1667. Стартапам надається час, що складає не менше 1 року, протягом якого вони повинні виконати загальні вимоги для резидента Дія Сіті, зокрема встановити постійний розмір винагороди фахівців не менше ніж 1200 євро та досягти кількості фахівців не менше ніж 9 осіб.

Якщо юридична особа відповідає не всім вимогам, що передбачені ч. 1 ст. 5 Закону №1667, вона має право перебувати у статусі резидента Дія Сіті, проте не довше ніж до 31 грудня календарного року, наступного за календарним роком, в якому вона набула статусу резидента Дія Сіті, за умови дотримання, зокрема, вимог, передбачених п.п. 1, 4 і 5 ч. 1 ст. 5 Закону №1667.

Фактично державою надаються пільгові умови з метою мінімального фінансового навантаження для стартапів протягом даного періоду.

Що відбувається після настання зазначеного терміну?

За загальною нормою, визначеною, невиконання юридичною особою всіх передбачених п.п. 1-5 ч. 1 ст. 5 цього Закону вимог після закінчення зазначеного вище терміну стане підставою для припинення резидентства. 

Проте слід зазначити: на період дії воєнного стану та до 1 числа календарного місяця, наступного за місяцем припинення чи скасування воєнного стану невідповідність даним критеріям не є причиною для позбавлення статусу резидентства Дія Сіті (за з Постановою КМУ № 382 від 29 березня 2022 року).

Розглянемо питання нарахування та сплати стартапами податків протягом періоду, в якому постійний розмір винагороди фахівців є меншим за 1200 євро або залучених фахівців менше, ніж 9 осіб.

Податковим кодексом України встановлена ставка ПДФО 5% для всіх без виключення резидентів Дія Сіті, що  може застосовуватись ними за умови дотримання встановлених вимог (визначених п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 5 Закону №1667).

Якщо резидент Дія Сіті не відповідає зазначеним вище вимогам у відповідному календарному місяці, він зобов’язаний самостійно нарахувати та вже з власних коштів сплатити до бюджету ПДФО, застосовуючи базову ставку податку 18% від доходу, нарахованого (виплаченого) спеціалістам у відповідному місяці (за пп. 170.141.5 розділу 4 ПКУ).

Водночас сума сплаченого податку не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті.

Отже, з урахуванням вимог законодавства стартапи, що стали резидентами Дія Сіті, можуть зменшити фінансове навантаження на свій бізнес за рахунок невиконання вимог щодо кількості залучених фахівців чи розміру винагороди фахівців, і таким чином вкласти заощаджені кошти у розвиток проекту. Але варто враховувати, що при цьому з’являється додаткове фінансове навантаження у вигляді необхідності нарахування та сплати ПДФО за базовою ставкою.