Перевірити нотаріальні документи можна буде онлайн


Перевірити оригінальність нотаріальних документів, а також отримати його електронну копію можна буде онлайн — через застосунок Дія.

Відповідну Постанову затвердив Уряд, повідомляє Міністерство юстиції України. 

Як це працюватиме:

  • Спочатку нотаріус має сформувати нотаріальний документ з електронним ідентифікатором (QR-кодом) та завантажити його скановану електронну копію з накладенням кваліфікованого електронного підпису, до Єдиної державної електронної системи е-нотаріату.
  • Надалі такий документ можна буде перевірити, використовуючи мобільний застосунок Дія. Для цього зацікавленій стороні, якій необхідно перевірити справжність нотаріального документа, потрібно відсканувати електронний ідентифікатор у режимі реального часу засобами мобільного застосунку Дія.

За результатами сканування електронного ідентифікатора відображатиметься інформація щодо відсутності або наявності в Системі е-нотаріату нотаріального документа та таких відомостей про нього:

  • номер, за яким нотаріальна дія зареєстрована в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій;
  • тип нотаріального документа;
  • дата вчинення нотаріальної дії;
  • прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) нотаріуса, яким вчинено нотаріальну дію;
  • номер свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю.

Додатково, завдяки запровадженню такого сервісу буде забезпечено можливість онлайн перевірити оригінальність тексту нотаріального документа.

Для цього особа, щодо якої складено нотаріальний документ, має надати згоду за допомогою застосунку Дія. Цей процес відбувається в один клік, після чого електронна копія нотаріального документа стане доступною для перегляду на мобільному пристрої заінтересованої особи, яка перевіряє документ.

Перелік нотаріальних документів, які формуються з електронним ідентифікатором, та правила їх обліку в Єдиній державній електронній системі е-нотаріату буде затверджуватись Мін’юстом додатково. Наразі відомо, що на першому етапі з QR-кодом будуть формуватися та перевірятися такі документи:

  • довіреність;
  • договір оренди транспортних засобів;
  • заява, на якій нотаріус засвідчує справжність підпису.

Перевірити нотаріальний документ з електронним ідентифікатором зможуть нотаріуси, органи державної влади, місцевого самоврядування, інші заінтересовані особи.

Перевірка нотаріального документа з електронним ідентифікатором не позбавляє необхідності пред’явлення оригіналу нотаріального документа.

Сервіс розробляється з виконанням вимог збереження нотаріальної таємниці.

Про всі етапи підготовки, тестування та впровадження у обмежену та повну експлуатацію новації буде інформуватися додатково.

Фото: Дебет-кредит