Шлях стартапера: поради юристам-інноваторам від Дом юриста
Все більших обертів в Україні, як і по всьому світу, набирають інноваційні юридичні технології.
І юристів, які були б повністю переконані, що ці технології ніяк не вплинуть на зміни в професії, стає все менше. Кожного місяця ми є свідками неймовірної кількості заходів, присвячених технологіям у сфері юриспруденції, користуємось та тестуємо нові ресурси або чатботи від наших сучасних колег, а деяким стартапам навіть вдається отримувати гранти від закордонних фондів та досягати значних успіхів. Одним з таких стартапів є Дом юриста.
Розуміючи актуальність даного питання, журнал Loйер вирішив поговорити з його керуючою командою, а саме Олегом Смотровим, Максимом Селівановим та Микитою Смотровим щодо того, як технології впливають на український юридичний ринок та які б поради вони дали всім юристам-інноваторам.
Трохи про Дом юриста: оновлена версія однойменного сервісу (domjurista.ua) вийшла на український ринок понад півтора року тому, і за цей час він став одним із лідерів серед українських технологічних компаній. Основна мета сервісів від компанії Дом юриста – допомогти юристам суттєво заощаджувати свій час під час розробки власних юридичних документів та отримувати практичний досвід від інших правників. Водночас, завдяки своїм додаткам він також активно задовольняє потреби тисяч підприємців та власників малого бізнесу. У березні цього року Дом юриста був визнаний на світовому рівні та отримав інвестиції від фонду з Нідерландів «HiiL Innovating Justice».
Журнал Loйер обрав для вас найцікавіші поради та історії з нашої розмови з командою Дом юриста та розподілив їх по відповідним топікам. Більшість з цього є прямою мовою. Впевнені, що прочитати це буде цікаво та корисно всім юристам, які відкрито дивляться у майбутнє.
Спосіб споживання юридичних послуг клієнтами змінюється
Сьогодні більшість людей середнього достатку не можуть дозволити собі проконсультуватися з юристом або відстояти свої законні права в суді. На думку команди Дом юриста, в результаті розвитку Інтернету юристи незабаром зіткнуться з тим, що їхні послуги перетворяться на товар, поділений на окремі категорії. Точнісінько як звичайні продукти. І вони будуть купуватися клієнтами у тих «постачальників», які забезпечать їм найменшу вартість. Клієнтам потрібні будуть не пакети послуг, а окремі сервіси. Наприклад, перевірка договору на предмет захищеності інтересів. Сленг юристів, їх офіс, імідж та інші штучні фактори втратять сенс.
Тому виникне необхідність у пошуку найбільш економічного і ефективного способу виконання кожного завдання. Ми можемо чітко помітити, що перш ніж звернутися до правників, клієнти шукають в Інтернеті численні безкоштовні юридичні матеріали, в тому числі стандартну документацію, стандартні статути компаній, судові прецеденти, думки юристів, їх досвід на форумах тощо. І щоб не втратити попит на свої послуги, юристи мають задовольняти потреби клієнтів ще на даному етапі. Саме тут з’являються технологічні стартапи.
Ми переконані, через декілька років до традиційних юристів буде звертатися мінімальна кількість клієнтів і виключно у випадку складних та індивідуальних ситуацій. Всі інші юридичні проблеми будуть вирішуватися в інтернеті. Інноваційні юридичні технології приведуть до зникнення традиційних методів роботи і позбавлять багатьох юристів їх практик. При цьому ті юристи, які освоять нові технології, отримають від цього безперечну вигоду, – розповідає команда Дом юриста
З якими проблемами будуть стикатися юристи, які прагнуть розпочати власний технологічний стартап?
Широке поширення проривних технологій по всьому світу покладе край традиційній юридичній практиці.
Справа в тому, що юристи освоюють нові технології дуже повільно. Щоб вижити, їм не можна більше ховатися від технологічного прогресу. Команда Дом юриста переконана, що більшість правників вже мають достатньо досвіду, щоб вільно автоматизувати його і подати в іншому вигляді. Проте проблема в тому, що 70% з них впевнені, що вони ніколи не будуть замінені.
Розробку технологічних юридичних стартапів можна порівняти з бізнесом. А в бізнесі, якщо ви не змінюєте свою стратегію, звички та принцип роботи на протязі 3-5 років, ви починаєте відставати від всіх інших та боротися виключно з деградацією своєї компанії. Тому основна проблема для юристів сьогодні полягає саме в НАВМИСНОМУ ігноруванні того факту, що все змінюється. І, дивлячись на Україну, все змінюється дуже швидко. Юристи повинні прийняти той факт, що технології стрімко розвиваються, і якщо зараз це ігнорувати, більшість з них просто підуть з ринку.
Стартап вимагає команди людей з різним баченням світу та мисленням. Юристи самостійно нічого не зроблять.
Професія юриста досить специфічна. І це не погано, це просто інакше. Правники полюбляють багато розмовляти, аналізувати, щось досліджувати, а потім це все обговорювати. Так, це дійсно допомагає їм у своїй практиці, проте юридичний стартап – це бізнес. Він вимагає більше технічних, лідерських та творчих навичок, ніж аналітичних.
Як команда вже розповідала для порталу AIN.UA, перша версія Дом юриста була створена виключно правниками і через деякий час провалилася.
Ми допустили дуже багато помилок, однією з яких була зацикленість виключно на юристах, – розповідає команда.
Після того, як в другій версії до компанії приєдналися нові молоді фахівці (маркетологи, програмісти) з інакшим від юристів баченням юридичних послуг, Дом юриста повністю змінив свій вигляд і бізнес-модель.
На жаль, більшість юристів самостійно ніколи не зроблять успішну технологічну компанію, адже для успіху в бізнесі потрібно мати креативність та творчість. Як правило, у юристів все закінчується на Феміді. Ми домовилися змінити пріоритети.
Перше, що потрібно зробити правникам, якщо вони вирішили заснувати власний технологічний проект, це оточити себе командою людей з зовсім іншим світоглядом та різними навичками. Команда розповідає, що інколи з ними незвично працювати, адже креативні люди все роблять не так, як юристи. Але зазвичай саме вони роблять проекти проривними. Ці люди допоможуть юристам зробити юриспруденцію ІНШОЮ. Вони оцінюють продукти з іншого боку, бачать його з точки зору користувача ще на етапі розробки та вигадують рішення, які зовсім відірвані від юридичної професії. У цьому і полягає основна їх цінність.
Як спілкуватися з програмістами
Ви знаєте, нам просто пощастило! Тому що одним із засновників Дому юриста є Максим Селіванов, який не тільки чудовий юрист, а ще й може вільно спілкуватися на мові програмістів та достатньо орієнтується в технологіях, адже він ще в університеті вчився на факультеті «Інформаційних технологій та права.
З власного досвіду можемо сказати тільки одне: ніколи не довіряйте програмістам. І завжди намагайтесь заощаджувати максимальну кількість коштів, тому що зазвичай вартість послуг, які ви замовляєте, значно перевищена, ніж це коштує насправді. А взагалі, ви маєте дотримуватись певних правил, а саме:
- Перед прийняттям важливих технічних рішень, завжди радьтесь із знайомими спеціалістами, які орієнтуються в технологіях. У більшості випадків програмісти користуються тим, що виникає інформаційна асиметрія (відсутність достатньої для прийняття виваженого рішення інформації) і ви не можете об’єктивно оцінити вартість їх роботи;
- Формуйте чіткі технічні завдання. Якщо юристи на все дивляться через призму аналітики та аналізу, додумують різні варіанти, то програмісти – техніки. В них є чітке технічне завдання, від якого вони ні за що не відійдуть. Тому формуйте ТЗ якісно, прописуйте максимально точно і однозначно все-все, що ви бажаєте побачити на виході. Кожну кнопочку та колір кожного елементу з дедлайнами розробки кожного елементу включно;
- Радимо також шукати собі в команду програмістів на постійну роботу. Тоді будуть формуватися відносини, а відносини зменшують ризик того, що з вами будуть поводитись нечесно.
Яку роль грає дизайн при побудові успішного юридичного стартапу
Коли ми розпочинали робити другу версію «Дом юриста», то раз і назавжди пообіцяли собі, що створимо такий продукт, який ніколи не буде схожим на всі інші юридичні проекти. Ми втомилися від всіх банальностей, таких як Феміда, терези, фото з суддями та краватками тощо. Все в Дом юриста мало виглядати інакше. Тоді ми почали брати приклад с таких компаній як Google, Twitter, Amazon та всіх тих, які взагалі не пов’язані з юриспруденцією. Ми віримо, що зовнішній вигляд – суттєва доля успіху компанії. Згодом до нас приєдналися дизайнери, які генерували нові рішення.
Що робити молодшим юристам?
Поки є час, молодим юристам потрібно трансформуватися. Вчити програмування, цікавитись технічними моментами розробки сервісів, спілкуватися із «друзями-техніками», пробувати себе в дизайні, цікавитись пошуком інвестицій та здобувати інші навички, які потребуються при роботі в LegalTech. Перш за все автоматизуються саме ті функції, які виконують молодші юристи, а тому з часом роботи буде все менше. Радимо більшість часу вкладати саме в це. Відходьте від традиційних способів роботи за схемою «університет – 5 курсів – стажування – робота в компанії». Обирайте таку схему: «зацікавленість в LegalTech – купа прочитаного матеріалу – спроба – помилка – спроба – помилка – втрата нервів – досвід – успіх». Зараз ми радимо просто зупинитись та критично оцінити стан ринку. Дайте собі відповіді на запитання: Що я роблю? З якою метою я це роблю? І чи буде те, що я роблю, актуально завтра? І тільки після цього рухайтесь в обраному напрямку.
Як ви розподіляєте обов’язки в команді?
Олег Смотров та Максим Селіванов вже понад 20 років є практикуючими юристами, що дозволяє їм легко трансформувати свій досвід та знання в технології. Олег відповідає за фінансові аспекти проекту та роботу з інвесторами, Максим контролює та супроводжує реалізацію технічних рішень та ідей, а Микита Смотров очолює процеси, пов’язані з брендингом компанії, просуванням компанії на ринок і розповсюдженням її серед інвесторів та партнерів. Не можна не згадати наших юристів, дизайнерів та програмістів, які перевіряють документи перед розміщенням в базі, малюють та впроваджують нові, корисні фічі.
Один без одного у нас ніколи б нічого не вийшло, адже сила проекту і полягає саме в команді. Якщо ви вважаєте, що досягнете чогось самі, то може і так, але на дуже-дуже короткий строк. В успішних компаніях команда працює пліч о пліч. Як мінімум, у нас так і є.
Як ви приймаєте рішення?
Тричі на тиждень ми збираємось командою та проводимо Obeya. Obeya – це процес командного обговорення поточних задач, цілей, ідей та важливих моментів, на які потрібно звернути увагу. Ми також проводимо підсумки роботи Дому юриста за відповідний проміжок часу, обговорюємо шлях інвестування ресурсів в проект та постійно корегуємо нашу бізнес-стратегію. Ми впевнені, що якщо кожен буде працювати окремо, рано чи пізно механізм роботи компанії буде порушено.
Чи бачите Ви конкурентів на українському ринку?
Ви знаєте, ми не боїмося наголошувати на тому, що є й інші українські правові стартапи, а навіть пишаємось тим, що в нашій країні відбувається позитивний рух в напрямку LegalTech. Ми зовсім не намагаємось скривати, що є Legal Alarm, що є AxDraft, що є PatentBot, що є Bright Advise, що є Bot&Partners Law Firm та інші стартапи, які ми вважаємо дійсно чудовими! З засновниками більшості з них ми активно спілкуємось і підтримуємо зв’язок. На сьогоднішній день наші компанії ніяк не перетинаються і кожен з нас вирішує певні людські потреби. Немає сенсу конкурувати, треба завжди зосереджуватись на тому, як зробити свій проект успішнішим. І нехай клієнти самостійно обирають, який з цих сервісів максимально чітко і повно задовольнить їх потреби.
Керуюча команда “Дом юриста”:
Олег Смотров, Максим Селіванов та Микита Смотров