Що таке «коучинг», як це працює і кому все це потрібно?
Для чого успішному менеджеру, директору або юристу бізнес-коучинг? Насправді робота з коучем — це ознака управлінської зрілості і внутрішньої усвідомленості, а головне індикатор прагнення зробити бажане дійсністю.
Разом досягаючи більшого
Coach (Co-achieve) дослівно перекладається як спів-досягнення або досягнення разом. Спочатку коучинг з’явився в спорті. Саме тренери-коучі допомагали спортсменам ставати чемпіонами і досягати супер-результатів. Очевидно, що між поняттями переможець і чемпіон є різниця, і то суттєва. Переможцем можна стати, показавши результат один раз, причому іноді навіть випадково, а звання «чемпіон» досягається завдяки багаторазовим перемог, і це вже не випадковість, а закономірність.
Людина, яка ввела поняття коучингу в повсякденне життя — Тімоті Галвей, американський тренер з тенісу. Спортивний коуч — це той, хто за допомогою потужних, уточнюючих питань, які трансформують та роз’яснюють, допомагає спортсмену набути впевненості у власних силах, мотивує до подальшого саморозвитку. Він не дає порад. Тільки так можна зробити чемпіона, а не просто переможця. У спорті коучі працюють в основному з досвідченими атлетами, які чудово розуміють і усвідомлюють себе і свої можливості, просто їм потрібна підтримка, яка повністю задіює їх знання, досвід і виводить їх внутрішній ресурс на новий якісний рівень.
Звичайно, не кожен готовий до серйозних змін. Досить часто хтось «сходить з дистанції», здається, або ж задовольняється вже досягнутим. Подібне не завжди означає, що людина слабка, просто поки вона не побачив сенсу і цінності в тому, щоб рухатися або розвиватися далі.
Часто люди плутають справжні бажання з нав’язаними ззовні, і тоді необхідно прибрати «лушпиння» і відкрити справжнє, те, що дійсно важливо і потрібно.
Думки-слова-дії
Якщо дивитися на бізнес-організації, то тут коучинг працює за тим же принципом, що і в спорті: з коучем працюють досвідчені управлінці та менеджери, які точно знають, чого хочуть і розуміють, що для підкорення нових вершин необхідно особистісний розвиток.
Не секрет, що чим вища посада, тим менше потрібно hard skills (навички вашої безпосередньої професії), і тим більше потрібно фокусуватися на soft skills (лідерські компетенції, вміння направляти людей до мети, здатність надихати, вести за собою, мотивувати і розвивати свій емоційний інтелект, створювати сильні команди). Коучинг як раз і покликаний допомогти тим, хто хоче досягати більшого, розвивати свої лідерські якості, тобто здебільшого саме soft skills.
Часто буває, що для досягнення мети у людини є все, крім впевненості в собі (усталені звички, страх нового), або віри в можливість поліпшень (упередження), або просто-напросто немає чітких дій (хочу, але нічого цілеспрямованого не роблю). Коуч допомагає розпізнати і позбутися від бар’єрів, які заважають досягненню бажаного результату, дозволяє побачити можливості і почати діяти. Причому бажання діяти у того, хто працює з коучем стає усвідомленим, оформленим і тому сильним.
Якщо сильно узагальнити, то коучинг допомагає зробити бажане дійсністю і привести ваші дії у відповідність з вашими особистими цінностями і особистим бажанням, піти від нав’язаної думки інших людей. По суті він синхронізує три найважливіших складових «думки-слова-дії», дотримуючись при цьому «екологію» оточення (сім’я-колеги-бос).
Відчуйте різницю
Коли ви вже досягли керівної посади, може виникнути питання: для чого успішному менеджеру, директору або юристу «психологічне бізнес-консультування», «бізнес-консалтинг» або наставництво? Справедливо. Саме тому, важливо розуміти різницю між коучем, психологом, консультантом і наставником.
Бізнес-коуч працює з ментальним і особистісним зростанням клієнта. Ставлячи відкриті питання, допомагає сфокусуватися на досягненні мети, враховуючи всі ключові критерії та ризики. Коуч не дає прямих порад, не пропонує рішення, не заглядає в ваше минуле, не ділиться досвідом. Він стимулює розумовий процес клієнта для досягнення майбутнього успіху, допомагаючи розлучитися з непотрібними звичками, переконаннями, бар’єрами, сумнівами — і в кінцевому рахунку допомагає досягти мети або бажаного результату.
Психолог працює з ментальним здоров’ям клієнта. Задає питання, щоб з’ясувати першопричини проблеми, які часто пов’язані з минулим. Психологи не працюють з особистісним зростанням, формуванням цілей або ж їх досягненням. Швидше — вони допомагають вирішити поточну проблему, дають рекомендації і при необхідності направляють до психіатра, а той вже виписує медикаменти. Клієнт використовує рекомендацію психолога як керівництво до дії. Якщо ви звернулися до психолога, значить вам необхідне лікування, і це індикатор того, що самі впоратися ви не можете.
Консультант працює з завданнями, для вирішення яких у клієнта не вистачає ресурсів або компетенцій, або ж потрібен свіжий погляд на стратегію або бізнес-процеси. Він збирає інформацію і пропонує системне рішення, на основі якого клієнт діє в подальшому. Робота консультанта в першу чергу пов’язана з недоліком тих чи інших hard skills.
Наставник (ментор) ділиться досвідом і знаннями з тими, у кого їх недостатньо, щоб досягти більш високого результату. Наставник може використовувати інструменти коучингу, щоб стимулювати клієнта до дії і вироблення вже свого досвіду. Але з клієнтом в цьому випадку необхідна домовленість про те, що окремі зустрічі будуть проводитися саме в наставницькому стилі.
Коучинг в бізнесі показаний тим, хто не перестав хотіти більшого. Результат, який можна отримати, працюючи з коучем багатогранний.
Тільки питання? Що за нісенітниця!
Коли ви зважитеся попрацювати з коучем, пам’ятайте, що одного вашого бажання отримати або досягти нехай навіть чогось конкретного недостатньо. Важливим є те, що ви робите для цього. Коуч не зможе діяти замість вас.
Навіть в ресторані, коли ви голодні, вам доведеться працювати виделкою, ножем і як мінімум щелепами, щоб з’їсти те, що ви замовили і вгамувати свій голод.
В коучингу дуже багато аспектів, які необхідно розуміти. Професійний коуч не буде із вами довго говорити, він буде задавати «потужні» питання, які можуть трансформувати ваше розуміння ситуації і привести до нових, усвідомлених і продуманих дій, які в свою чергу дадуть навіть більше, ніж ви очікували.
Джерело: The Paragraph Magazine