Рут Бейдер Гінзбург: найвідоміша жінка в американському правосудді
Нещодавно відбулася прем’єра документального фільму «RBG» про суддю Верховного суду США Рут Бейдер Гінзбург, що розкриває секрет її популярності. Вона фігурувала в комічній опері та книзі про воркаут, на Tumblr є популярний блог її фанів, видана збірка виступів Рут.
Про це повідомляє The Washington Post, передає «Юридична газета».
Її портети розміщують на сумках, чашках та футболках. У 2009 р. Forbes включив суддю в список 100 найвпливовіших жінок.
Вона стала, мабуть, найвідомішою суддею в історії, – сказав Майкл Єлноскі, декан юридичного факультету Університету ім. Роджера Вільямса.
Тож, хто така Рут Гінзбург і чому вона настільки популярна?
Рут Гінзбург – суддя Верховного суду США. Їй 85 років. Вона – друга жінка-суддя і перша суддя-єврейка в історії американського правосуддя.
Дочка кушніра, яка рано втратила рідних, одна з небагатьох у ті часи жінок з вищою освітою: спочатку Корнельський університет, пізніше – Гарвард і Колумбійський університет. Після університету працювала помічником окружного судді. За гендерною ознакою її не взяли в адвокатську контору, незважаючи на відмінні рекомендації.
У 1961 р. Рут Гінзбург почала викладати в Колумбійському університеті, в 1963 р. стала професором. Є співзасновником Women’s Rights Law Reporter, першого американського журналу про права жінок. У 1970-і рр. домагалася аліментів для розлучених батьків і пільг для вдівців з дітьми під опікою, оплачуваної декретної відпустки для жінок-військовослужбовців та прав для жінок виконувати роль присяжних.
Далі федеральний апеляційний суд: 13 років роботи судді, в т.ч. розглядів за фактами расизму. Окрім цього, виступала проти дискримінації чорношкірих співробітників американських компаній. Крім судових постанов (їх було близько 300), Гінзбург випустила кілька книг з цивільного права.
У 1993 р. за поданням президента Білла Клінтона Рут Гінзбург стала суддею Верховного суду США. При затвердженні кандидатури в Сенаті поводилася зухвало, наприклад, відмовилася репетирувати майбутнє суддівство і відповідати на питання про власні погляди.
Гінзбург завжди закликала подавати позови до суду замість того, щоб протестувати. Вона вірила в поступовий прогрес замість сміливих жестів та позиціонувала себе в суді як примиритель на відміну від більшості лібералів.
Важливу роль у житті Рут Гінзбург відіграла сім’я. Свого чоловіка Марті вона зустріла в університеті в 17 років. Він на рік старший за неї.
Зустріч з Марті була найбільшою удачею, яка колись трапилася зі мною. Він був єдиним чоловіком, для якого було важливо, що в мене є мізки, – сказала вона у фільмі.
Вони одружилися, коли Марті закінчив коледж. У подружжя народилося двоє дітей – Джейн і Джеймс.
Радикальним кроком для Рут було приєднатися до чоловіка в юридичній школі. Коли він закінчив і знайшов роботу у фірмі на Уолл-стріт, вона переїхала за ним у Нью-Йорк і закінчувала навчання в Колумбійському університеті. Поки Марті зосередився на тому, щоб стати партнером однієї з провідних юридичних фірм міста, вона взяла на себе левову частку домашньої роботи.
Але жіночий рух розвивався і, як професор права та член Американського союзу громадянських свобод, Гінзбург стала однією з провідних юридичних стратегів руху. Марті також бачив важливість того, що відбувається, і їхні ролі змінювалися.
Я стала людиною, чия кар’єра була на першому місці, – сказала вона у фільмі.
Рут розповідає, що всі були шоковані, коли після її призначення суддею федерального апеляційного суду чоловік перейшов за нею на нову роботу, відмовившись від партнерства в фірмі, щоб викладати в Джорджтауні.
Шлюб Марті Гінзберга та Рут Бадер Гінзбург є надзвичайним за сьогоднішніми стандартами, – зазначив режисер. –Дуже важко уявити стосунки, які беруть початок ще з 1950-х рр.
Після смерті Марті в житті Рут настав період трауру, проте потім вона знову занурилася в роботу.
Гінзбург завжди була активною на інтерв’ю, і консервативні коментатори стверджували, що вона іноді була занадто вільною, висловлюючи думку з приводу певних питань. Навіть її прихильники були здивовані коментарями Рут щодо Трампа. Так, влітку 2016 р. Гінзбург назвала його «фальшивкою» і висловила стурбованість долею суду і країни, якщо його оберуть на посаду президента.
Через кілька днів вона виступила із заявою:
Мої недавні зауваження у відповідь на запити на прес-конференції були нерозважливими, і я шкодую, що зробила їх. Судді повинні уникати коментарів щодо кандидата на державну посаду. У майбутньому я буду більш обачною.
Загалом весь час на посаді судді Верховного суду, а це майже 25 років, вона бореться за справедливість, рівність і людяність у правосудді. Її вважають втіленням американського фемінізму, а серед молоді популярні навіть татуювання з її зображенням.
Сама ж Рут заявляє:
Все могло б скластися інакше: припустимо, я б отримала посаду юриста середньої ланки. Можливо, я б піднялася по кар’єрних сходах і сьогодні була б партнером на пенсії. Але в житті часто трапляється так, що перешкоди перетворюються на велику удачу.