Суддівські мантії та перуки: від Середньовіччя до наших часів


Професія судді найчастіше асоціюється зі суворістю, відповідальністю, купою паперів, та суддівською мантією. Останнє — не просто частина дрескоду, а символ, який має свою історію.

Спочатку мантія була частиною урочистого одягу монархів та служителів церкви. За однією з версій, вона символізувала охоронну силу Божу, за іншою — нагадувала складені ангельські крила. Те, що пізніше мантії одягли судді, пов’язували з їх завданням вершити суд Божий на землі.

Згадка про мантії вперше зустрічається в суддівських правилах Англії 1635 року. Взимку суддя зобов’язаний одягати чорну мантію з білим хутром, а влітку — пурпурову або фіолетову. Такими мантії залишалися до 1694 року, коли британські служителі Феміди в знак жалоби за королевою Марією не почали одягалися в чорний одяг.

Нині мантія — формений одяг суддів майже в усіх країнах світу. Вважається, що вона приховує все людське та символізує, що суддя не повинен відчувати пристрасті й емоції під час судового процесу.

До прикладу в Україні статтею 16 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» серед символів судової влади визначено мантію та зафіксовано, що суддя здійснює правосуддя саме в ній.

Мантія наших суддів виготовляється з тонкої шерстяної тканини чорного кольору без підкладки, має трапецевидний силует, довгий рукав напівреглан з оздоблювальною атласною смужкою чорного кольору знизу, застібку на три ґудзики. По горловині та краю борта також є оздоблювальна атласна смужка чорного кольору. Довжина мантії має бути такою, щоб відстань від підлоги до нижнього її краю становила близько чверті метра. Суддівські мантії загалом чорного кольору.

Дещо відрізняються кроєм та кольором мантії суддів Конституційного та Верховного судів України (шляхетний теракотовий колір з вишневим відтінком).

Цікавими є й традиції інших країн.

Как одеваются судьи в разных странах мира

Суддівські шати у світі

  • Німеччина

Судді федеральних судів у цивільних і кримінальних справах хизуються в темно-червоних мантіях з такою ж підкладкою. Суди нижчої інстанції, що знаходяться під юрисдикцією німецьких земель, вважають за краще в цивільних та кримінальних справах чорний колір.

Судді Федерального конституційного суду надягають червоні атласні мантії з високим вирізомта білим жабо. Вважається, що до створення цієї форми причетний театральний режисер із Мюнхена. Як зразок він в 1960 році використав картину П’єро делла Франчески «Портрет Федеріго та Монтефельтро».

  • Франція

Тут у суддів нижчих судів чорні мантії з білим шарфом замість коміра. У суддів середньої ланки — комбіновані червоно-чорні мантії, а у Верховного суду — червоні з хутряною опушкою.

Відмітна риса одягу французьких суддів — перекинута через ліве плече довга смуга тканини, часто зі смугою білого хутра.

  • Італія

Італійські судді носять чорні мантії з золотими китицями на плечах та білий комір з оборками. В урочистих випадках надягають червоні мантії з опушкою з горностая.

  • Великобританія

У Великобританії судді носили блакитні, зелені, білі та навіть рожеві мантії. З 2008 року у суддів у цивільних та сімейних справах з’явилися темно-сині мантії, оброблені оксамитом на манжетах та з білим коміром.

У суддів апеляційного суду золотий ярличок нижче коміра, у Високого суду — ліловий, в окружного — синій. Верховні судді Англії та Уельсу носять золочені мантії.

  • Шотландія

Члени сесійного суду носять темно-червоні мантії з червоним хрестом. У представників Високого суду — білі та червоні з червоним хрестом поверх білого. У суддів середнього рівня чорні мантії з кольоровою підкладкою або поясом. Комірців немає.

  • США

До обрання головою Верховного суду Джона Маршалла (1801 рік) американські судді носили червоні мантії з обробкою із горностая. Маршалл відмовився від цієї формальності та почав носити чорний шовковий халат.

У 1995 році голова Верховного Суду Вільям Ренквіст додав по чотири золоті зливки на кожен рукав чорної мантії. На ці зміни його надихнули костюми виконавців опери «Іоланта». Наступник Ренквіста, Джон Дж. Робертс, вважав за краще залишитися в традиційній чорній мантії.

Зараз судді Верховного суду носять чорні мантії з широкими рукавами та V-подібною горловиною, з-під якої видно комір. У судах нижчих інстанцій використовуються поєднання чорного та червоного, червоного й білого кольору.

Судді Апеляційного суду Меріленда носять червоні мантії з роздвоєним білим коміром. Судді Верховного суду Пенсільванії — чорні мантії з червоними, жовтими та синіми смугами уздовж V-образного вирізу. Судді Верховного суду Джорджії — сірі мантії з чорної підкладкою і чорними смугами на рукавах.

  • Канада

Судді Верховного суду одягають чорні мантії з білими нашивками на шиї. В урочистих випадках — червоні мантії з білою хутряною опушкою, що викликають асоціації з костюмом Санта-Клауса.

У представників федеральних та провінційних судів чорні мантії, прикрашені поясом і гербом.

  • Латинська Америка та Швеція

У цих країнах судді носять звичайний костюм.

Судьи и мантии: история отношений - новости Право.ру

Трошки про історію перук

У ряді країн, особливо англіканського права, поруч з мантією обов’язковим елементом гардеробу є суддівська перука.

Звісно, що більшість з нас знайомі з цим головним убором виключно завдяки закордонним фільмам та телепередачам. Але не згадати його було б помилкою.

Власне, перуки стали популярні в XVI-XVII століттях завдяки англійській королеві Єлизаветі I. Перехворівши віспою, вона практично повністю втратила своє руде волосся. Єдиним способом врятувати ситуацію виявилася перука. У колекції Єлизавети їх нараховувалося близько 85. Придворні тут же підхопили ідею.

Про модний тріумф королеви дізнався французький король Людовик XIV. Він теж почав ховати під перукою передчасну лисину. При дворі швидко став популярний алонж – пишний різновид перуки з довгими локонами. Робили алонж з натурального жіночого волосся. А менш забезпечені верстви населення користувалися накладками з вовни або рослинних волокон. З’явитися в суспільстві без перуки вважалося поганим тоном.

З часом перука поступово зникала з буденного життя, проте досі збереглася в суді та в інших органах влади.

У Великобританії від перук частково відмовилися не так вже й давно: спікер палати громад — в 1992 році, лорд-канцлер — в 1998-му.

Цікаво, що у 2006 році через спеку адвокатам дозволили зняти перуки в залі суду. При цьому судді залишилися в них, щоб показати свою стійкість. З 2008 року перуку обов’язковий тільки при розгляді кримінальних справ і в урочистих випадках. Тепер, крім англійських суддів, перуки носять тільки судді в Австралії.

Згідно з опитуваннями, більшість суддів проти використання перук в ході процесів. Частина населення бачить в цьому застарілу традицію, від якої потрібно позбавлятися. Інша частина впевнена, що таким чином юристи підвищують свій статус і авторитет.

В цілому у світі суддівські шати спрощуються. В Англії, наприклад, поступово зменшується розмір перуки, пом’якшуються вимоги до вибору необхідних елементів. Водночас є країни, де одяг суддів під час засідання не відрізняється від одягу інших учасників.

Проте за традицією в переважній більшості країн світу повсякденним залишається чорне плаття або мантія судді.

«Мантія передає відчуття урочистості та гідності правосуддя», — Пол Расмуссен, канадський суддя

Джерело: pravo.ua, sud.ua, wikipedia.org, ilex.by