Пропонується врегулювати порядок розгляду клопотань про надання дозволу на проведення негласних слідчих дій
У Верховній Раді зареєстровано проект Закону «Про внесення зміни до статті 248 Кримінального процесуального кодексу України (щодо порядку розгляду клопотань про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій)» (реєстр.№ 8555 від 04.07.2018).
Даним законопроектом пропонується викласти частину п’яту статті 248 Кримінального процесуального кодексу України у новій редакції, передбачивши, що у разі відмови у задоволенні клопотання про дозвіл на проведення негласної слідчої (розшукової) дії слідчий, прокурор не матиме права повторно звертатися до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на проведення такої дії, якщо у клопотанні не будуть зазначені нові обставини, які не розглядалися слідчим суддею.
Відповідно до пояснювальної записки, згідно ч. 5 ст. 248 КПК відмова в наданні дозволу на проведення негласної слідчої (розшукової) дії не є перешкодою для повторного звернення з таким клопотанням знову. Закон не передбачає обов’язку для ініціатора повторного клопотання враховувати ті зауваження слідчого судді, які стали причиною для відмови у задоволенні першого клопотання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, що є суттєвою прогалиною у законі та призводить до зловживань з боку слідчих, порушень прав особи, щодо якої проводяться такі дії, і ставить під сумнів взагалі обґрунтованість і необхідність проведення таких дій.
На практиці так і відбувається, що досить часто ініціатори клопотання, ігноруючи рішення слідчого судді про відмову у задоволенні клопотання, неодноразово звертаються з одним і тим самим клопотанням, навіть не усунувши недоліки, які були причиною відмови.
У зв’язку з чим, на думку авторів, прийняття зазначеного проекту дозволить ретельно та обґрунтовано готувати клопотання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій та сприятиме захисту осіб, щодо яких проводяться такі дії.