Олег Синишин: протидіємо махінаціям із землею, з неправомірним використанням статусу учасників АТО
Як передає Резонанс, з посиланням на прес-службу прокуратури Хмельницької області – прокурорами виявлено 373 факти повторного використання в регіоні права на безоплатну приватизацію земель загальною площею понад 700 га, нормативна грошова оцінка яких становить понад 20 млн. грн.
Конституція України визначає, що земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави. Обов’язок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель законодавством покладено на органи Держгеокадастру, які поєднують його з повноваженнями щодо розпорядження землями державної власності. Таке поєднання зумовлює виникнення фактичного конфлікту інтересів у діяльності відповідних посадових осіб та аж ніяк не сприяє своєчасному виявленню порушень закону при наданні прав на земельні ділянки такої категорії. Тому органи прокуратури Хмельниччини активно використовують надані Законом повноваження до викриття випадків зловживання у земельній сфері та протидії їм.
Понад 70 % території Хмельниччини, як аграрного регіону, займають землі сільськогосподарського призначення, а тому й «інтерес» до національного багатства з боку окремих «ділків» в регіоні надзвичайно великий.
У зв’язку із цим питання протидії незаконним схемам заволодіння землями державної власності є особливо актуальним.
Вжитими заходами представницького характеру упродовж останніх чотирьох років прокурорам краю вдалось припинити ряд схем протиправного отримання земель в користування поза передбаченими законодавством прозорими конкурентними процедурами шляхом надання їх «псевдофермерам», укладення удаваних угод про співпрацю з державними підприємствами та інше.
Незважаючи на це, задля отримання бажаних ресурсів, окремі суб’єкти вигадують та застосовують нові незаконні шляхи заволодіння землями, які реалізовують за сприяння територіальних органів Держгеокадастру.
Для того, аби викрити ці схеми, прокурори Хмельниччини провели кропітку роботу та опрацювали численні дані Публічної кадастрової карти України та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Так, прокурорами виявлено 373 факти повторного використання в регіоні права на безоплатну приватизацію земель загальною площею понад 700 га, нормативна грошова оцінка яких становить понад 20 млн. грн.
Конституцією України та Земельним кодексом України кожному громадянину гарантується право на одноразове безкоштовне отримання земельної ділянки у визначених законом розмірах.
Реалізація цієї норми закону проводиться шляхом подачі особою, яка бажає отримати земельну ділянку у власність, до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування клопотання. В ньому заявник підтверджує, що раніше ним земельні ділянки даної категорії в межах норм безоплатної приватизації не отримувались.
Встановлено, що окремі громадяни, зловживаючи своїм конституційним правом, до Головного управління Держгеокадастру в області як розпорядника земель державної власності з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачі їх у власність звертались неодноразово.
Показовими є випадки подвійної приватизації ділянок в масивах значних площ земель (понад 10 га). Одразу після передачі земельних ділянок у приватну власність громадян, за продуманою схемою, шляхом укладення договорів купівлі-продажу, право власності на землі великих площ переходило наперед визначеним фізичним та юридичним особам.
До прикладу, галузевим відділом прокуратури області виявлено 153 факти незаконного отримання у такий спосіб земельних ділянок площею понад 300 га орієнтовною вартістю 9 млн. грн. на території Китайгородської об’єднаної територіальної громади та Староушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району, що належали на праві користування ДП радгосп «Колодіївський» та ДП «Староушицьке».
Усі ці ділянки одразу після отримання шляхом укладення договорів купівлі-продажу відчужено двом жителям міста Києва та одній юридичній особі.
За фактом неправомірного відчуження цих земель прокуратурою області розпочато кримінальне провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 190 Кримінального кодексу України, триває досудове розслідування.
Крім того, Шепетівською місцевою прокуратурою виявлено факт подвійної приватизації 41 земельної ділянки загальною площею понад 80 га вартістю 2,5 млн. грн., розташованих єдиним масивом на території Ізяславського району Хмельничини.
За вказаним фактом здійснюється досудове розслідування за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
Занепокоєння викликає той факт, що при заволодінні такими землями в більшості випадків використовувався пільговий статус учасників антитерористичної операції на отримання від держави таких земель.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №413 на передачу земель сільськогосподарського призначення у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації встановлено обмеження, відповідно до якого площа таких земель має співвідноситись із площею земель, переданих в оренду за результатами земельних торгів.
Водночас на отримання в порядку безоплатної приватизації земельних ділянок учасниками антитерористичної операції (далі – АТО) дана норма не поширюється. Цим і скористались зацікавлені в одержанні значних площ земель особи.
За підтримки спільників, які володіють інформацією про учасників АТО, зловмисники отримували від імені останніх доручення на право оформлення на них земельних ділянок із правом їх відчуження.
Надалі такі доручення використовувались для неодноразового звернення до Головного управління Держгеокадастру в області із клопотаннями про виділення земельних ділянок. Непоодинокими є випадки підроблення таких клопотань від імені учасників АТО. Як правило, військовим не було відомо про неодноразове використання їхнього права на отримання таких земель. Кошти за договорами про відчуження належних їм земельних ділянок вони не отримували.
При цьому посадові особи Держгеокадастру в області фактично сприяли реалізації такої схеми, оскільки накази про надання дозволів на відведення таких земель приймались оперативно та без будь-яких зауважень. Не перешкоджало цьому і те, що у переважній більшості учасники АТО вже скористались правом на отримання земельних ділянок для аналогічних потреб на підставі наказів цього ж органу виконавчої влади.
До прикладу, прокуратурою області встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у серпні минулого року затверджено проект землеустрою щодо відведення місцевому мешканцю земельної ділянки площею 2 га, розташованої за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району, та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства. Отриману ділянку чоловік відразу ж продав.
Водночас посадовцями не враховано, що на підставі їхнього ж рішення цей громадянин раніше уже отримував у приватну власність для аналогічних потреб земельну ділянку площею 2 га, розташовану на території сусіднього Ярмолинецького району.
За позовом прокуратури області зазначений наказ Головного управління Держгеокадастру в області визнано недійсним, а ділянку витребувано з незаконного володіння у державу власність.
Окрім цього, відповідач запевняє, що заяв про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність він не підписував, а тому Хмельницькою місцевою прокуратурою за вказаним фактом розпочато кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 Кримінального кодексу України.
Разом з тим, в ході проведення відповідного вивчення органами прокуратури області з’ясовано, що такі факти є характерними не лише для Хмельниччини та встановлено випадки повторного використання права на безоплатну приватизацію таких земель на території інших областей.
Реагуючи на виявлені порушення закону, органи прокуратури Хмельниччини забезпечили комплексний підхід до їх усунення, застосувавши усі передбачені Законом України «Про прокуратуру» повноваження.
До судів уже пред’явлено більше 70 позовів про скасування наказів Головного управління Держгеокадастру в області щодо надання у власність понад 130 га земель нормативною грошовою оцінкою 3,5 млн. грн. та повернення їх до державної власності. На цей час 20 позовів щодо земель площею 40 га судами вже задоволено та 1 позов щодо земельної ділянки площею 2 га залишено без розгляду у зв’язку із добровільним усуненням порушення.
Під процесуальним керівництвом працівників органів прокуратури області розслідується 18 кримінальних проваджень за фактами зловживань такої категорії.
Робота на вказаному напрямку триває.
Джерло: Резонанс