Врятувати бізнес: досвід компаній на Сході України


Андрій Гінінгер

молодший юрисконсульт


Чому відповідь на питання про те, як врятувати бізнес, слід шукати в зоні проведення АТО?

Коронавірус. Карантин. Фондові біржі лихоманить. Кордони європейських країн на замку. Більшість українських компаній, які є головним джерелом надходжень до бюджету, в цій ситуації несуть значні фінансові збитки. Як в такій ситуації допомогти бізнесу? Відповідь на це питання треба шукати на Сході України.

Досвід бізнесу в зоні проведення АТО

Починаючи з 2014 року бізнес у Донецькій та Луганській областях опинився у досить скрутному становищі внаслідок агресії Російської Федерації та тимчасової окупації окремих населених пунктів та районів. 

Внаслідок цього, суттєво зменшилася кількість споживачів товарів, робіт і послуг, розірвано ланцюги постачання товарів та послуг, багато компаній перереєструвалися в інших регіонах. З іншої сторони, власник бізнесу все ще повинен сплачувати заробітну плату працівникам, оплачувати комунальні послуги, погашати заборгованість за взятими кредитами та позиками, оплачувати дозволи та ліцензії  незважаючи ні на що. 

Очевидно, що ситуація в зоні проведення антитерористичної операції (надалі АТО) схожа із карантином внаслідок коронавірусу. При цьому, держава змогла на законодавчому  рівні надати компаніям на Сході України юридичні гарантії, які стали справжнім порятунком та вберегли сотні підприємств від банкрутства.

Внаслідок запровадження вказаних гарантій станом на початок 2020 року в Донецькій та Луганській областях індекс промислового виробництва збільшується, вантажооборот зростає, показники експорту товарів значно перевищують показники їх імпорту

Тепер подібну допомогу від держави очікує бізнес на всій території України. 

Гарантії для бізнесу

2 вересня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Вказаним законом запроваджено ряд гарантій для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, які перебувають на території проведення антитерористичної операції, а саме: 

  • мораторій (заборона) на нарахування пені та/або штрафів за кредитними договорами, договорами позики;
  • продовження дії строкових ліцензій та інших документів дозвільного характеру;
  • мораторій на проведення перевірок в рамках державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності;
  • звільнення від сплати плати за користування за користування земельними ділянками державної та комунальної власності;
  • мораторій на виконання вищими навчальними закладами своїх договірних зобов‘язань;
  • зупинення дії положень Закону України «Про іпотеку» в частині реалізації права іпотекодержателя на продаж або набуття у власність предмета іпотеки.

Крім того, податкова та Пенсійний фонд України на період особливого режиму, визначеного Законом України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, не можуть вимагати стягнення єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також нараховувати штрафні санкції за несплату єдиного внеску. 

Особливості надання гарантій

Усі зазначені гарантії діють для бізнесу на весь період проведення антитерористичної операції. Сам Закон втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції. Необхідно зазначити, що станом на сьогодні, Закон продовжує діяти.

При цьому, згідно положень вказаного закону, антитерористична операція закінчується з дня набрання чинності Указу Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

У травні 2018 року більшість засобів масової інформації опублікували новину про офіційне завершення АТО та перехід до Операції Об‘єднаних Сил.

Разом з тим, сама антитерористична операція продовжується, а зміна її формату ніяк не впливає на обсяг гарантій, які держава надає бізнесу. Таке збереження гарантій для українських компаній до фактичного завершення військових дій на Сході підтверджується численною судовою практикою Східного апеляційного господарського суду та Центрального апеляційного господарського суду

Висновки

Введення карантину на всій території має негативні наслідки для бізнесу. Мінімізувати такі наслідки можливо шляхом надання додаткових гарантій, окрім уже запроваджених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)». Досвід компаній на Сході України свідчить про те, що саме така державна допомога є ефективною та дозволяє розвиватися бізнесу та країні. 

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».