Проблеми працевлаштування або як Lойер шукав роботу юриста
Ми спробували влаштуватися у різні за популярністю юридичні фірми та поділитися цим досвідом з вами. А ще проаналізували, яка зараз склалася ситуація з ринком праці у сфері юриспруденції.
Амбіційний юнак з непоганими знаннями та помірним досвідом шукає роботу юрисконсульта — безуспішно третій рік. Чи дійсно так важко знайти роботу за спеціальністю?
Статистика засвідчує, що більша частина студентів юридичних факультетів не усвідомлюють того, ким будуть працювати після закінчення навчання. А ті, хто покинули стіни рідної Альма-матер, зустрічаються з важкою реальністю юридичного бізнесу.
Відсутність бажаних вакансій, високі вимоги роботодавців, мала заробітна плата та велика конкуренція на робоче місце — думки, котрі виникають у кожного, хто вже перебував у пошуках.
Не будемо лукавити: не існує ідеальної інструкції з подолання цих проблем, проте ознайомлюючись з чужим досвідом – суттєво скорочуєш шлях до бажаного.
Вибираєш не тільки ти, а й тебе
Сьогодні мало просто мати диплом юриста. Новоспеченому юристу, який відходив 5 років стаціонару і ніде не працював за фахом, влаштуватися на роботу буде складніше, ніж фахівцю навіть з малим досвідом роботи.
Як результат, у молодих юристів з досвідом роботи до 1 року вищі шанси влаштуватися на роботу в невеликі юридичні компанії. Для випускників та студентів старших курсів будуть рекомендувати попрацювати на волонтерських засадах.
Іншими словами, працевлаштувавшись “за копійки”, але отримавши важливі практичні знання, молодий фахівець значною мірою готовий реалізовувати свої амбіції. Адже у попиті – вузькоспеціалізовані юристи з 3-6 річним досвідом.
Чи шукають тебе?
Загалом статистика вакансій юриста на ринку праці – позитивна. Так, до прикладу, за останній місяць на всеукраїнських сайтах пошуку роботи було опубліковано близько 500 пропозицій вакансій юриста. У розрізі регіонів найбільш перспективними для цього залишаються провідні міста України – Київ, Харків та Одеса.
Проте, у сучасному інформаційному суспільстві не варто обмежуватися виключно загальновідомими сайтами з пошуку роботи. Доречно також переглядати офіційні сайти бажаних компаній і їхні сторінки у соціальних мережах LinkedIn, пабліки у соціальних мережах і Telegram канали.
Так, до прикладу, дослідивши офіційні сайти вподобаних юридичних фірм, можна знайти близько 3-4 запрошень на роботу. Багато з них не обмежуються лише пропозицією вакансій, а пропонують надіслати своє резюме для подальшої можливої співпраці.
Краще вчитися на чужих помилках, ніж на власних
Щоб не бути голослівними, ми спробували влаштуватися у різні за популярністю юридичні фірми та поділитися цим незвичайним досвідом з вами.
Перше, на що ми звернули увагу — резюме. Адже воно дає роботодавцеві чітке розуміння наших знань та навичок.
У нас вже є стаття про те, як скласти грамотне резюме. Та якщо стисло, то воно повинне охарактеризувати вас як працівника, що ідеально підходить для цієї роботи. Тому ми рекомендуємо відкоригувати своє раніше заготовлене резюме під кожну окрему вакансію, щоб підвищити шанси на успіх.
Перше, що зацікавило роботодавців у нашому резюме – знання іноземної мови. В пріоритеті залишається англійська мова з рівнем не менше впевненого B2. Суттєвою перевагою стане сертифікований міжнародними іспитами C1 рівень. IELTS, TOEFL, TOEIC та тести Cambridge ESOL – найбільш авторитетні для роботодавців.
Також непоганим бонусом стане знання другої іноземної мови. До прикладу, німецької, французької чи іспанської.
Іншими, важливими для роботодавців, є наступні критерії.
У 2018 році Міністерство юстиції презентувало Звіт за результатами аналітичного дослідження «Знання та навички випускників юридичних факультетів та закладів вищої освіти через призму відповідності потребам ринку праці», за результатами якого:
- Роботодавці визначили ключові практичні навички молодого фахівця: складання юридичних документів (про це зазначили 32,4% респондентів), ділове спілкування та комунікації (24,3%), аналітичне та критичне мислення (16,2%), робота з базами даних та реєстрами (9,5%).
- Етичні та моральні цінності — надзвичайно важливі для юристів. Майже 80% опитаних відповіли, що при прийомі на роботу, крім професійних якостей, перевіряють моральні якості претендента на посаду.
Особливої уваги заслуговує мотиваційний лист. Це не обов’язкова умова, та багато роботодавців прихильно ставляться до таких наших до опрацювань претендентів. Лиш варто пам’ятати, що лист повинен переконати у серйозності ваших намірів на працевлаштування, а не розсмішити своєю абсурдністю чи неграмотністю.
Про процедуру подання резюме
Коли всі документи готові, а бажана вакансія знайдена, залишається найскладніше – налагодити контакт.
У кожному випадку нас просили відправляти резюме і супроводжуючі його документи на корпоративну пошту.
Відповісти можуть будь-коли або ніколи.
Доволі важко звести до єдиної статистики всі результати нашого очікування.
Компанії, які були зацікавлені у пошуку нових працівників та яким ми підходили за рівнем вмінь, контактували з нами через власних HR-менеджерів переважно через два-три дні. Доволі часто відповідь доводилося очікувати тиждень чи два, а у третині випадків контакту просто не відбувалося.
З власного досвіду зазначимо, що також не варто “бомбардувати” корпоративну пошту нагадуваннями про подане резюме. Більшість роботодавці навмисно ігнорують, а то й взагалі блокують ваші повідомлення. Амбітність повинна бути помірною.
А тому, після сплину тижневого терміну, рекомендуємо одноразово нагадати про раніше подане резюме та, у випадку мовчання, розпочати нові пошуки.
Ми також помітили недоліки такої системи подачі заявок на роботу, адже за таких умов ваше резюме потрапить в об’єднаний список HR-менеджера компанії. Існує велика ймовірність, що воно загубиться серед загальної кількості резюме і, може, ніколи не буде розглянуте.
Практика показує, що набагато ефективніше, поряд з попереднім варіантом, звертатися безпосередньо до керівника обраної практики через соціальні мережі. Особливо, якщо раніше ви вже перетиналися з ним під час юридичних заходів. Нагадування про колишні зустрічі суттєво вирізняє вас на фоні інших конкурентів. Це скоротить наш час очікування до 1-2 днів, а ймовірність отримати відповідь майже стовідсоткова.
Звісно, не в усіх випадках нам давали добро на працевлаштування, проте такий спосіб дає можливість сформувати корисні контакти на майбутнє, а також дізнатися безпосередньо від роботодавця про власні “мінуси”, що стають на шляху до працевлаштування.
На мене звернули увагу
Не будемо вводити в оману: з цього етапу у кожного прокладається шлях індивідуально.
Зазвичай у нас все починалося або з телефонної розмови, або листування у Меssеngеrі. Контекст розмови залежав від того, з ким ми спілкувалися.
Якщо з секретарем, то питання мали організаційний характер. До прикладу, чи зацікавлені ще ми у нашій пропозиції та коли нам було б зручно прийти до офісу для співбесіди?
Якщо з HR-ом, то, скоріш за все, у нас запитували: які у нас сильні та слабкі сторони? Чи готові ми зробити тестове завдання? Які зарплатні очікування? Ці питання носили інформаційний характер і слугували для уточнення особистих даних.
Якщо на попередньому етапі все складалося добре, нам пропонували пройти тестове завдання або відразу запрошували на співбесіду, під час якої доводилося вирішувати запропоновані індивідуальні завдання. У більшості випадків це зводилося до перекладу текстів договорів та розв’язання кейсу.
З цього моменту починався випробувальний період у компанії, що тривав від одного-двох тижнів до місяця. Все залежить від навичок і враження, яке ви справите на вашого безпосереднього керівника.
Зауважуємо заздалегідь на тому, що у жодній пропозиції від фірми відразу не йшла мова про працевлаштування. Випробувальний період слугує своєрідним ритуалом посвяти, який повинен відбути кожний претендент на посаду без винятку.
Гроші – це добре, проте не головне
Доволі часто, шукаючи пропозицію про роботу, молоді юристи завищують очікування про заробітну платню, а отримавши пропозицію пробного періоду роботи, обурюються безоплатності такої роботи.
Наш досвід пошуку роботи показує, що фірми у своїй більшості занижують зарплатню на початкових етапах, а то й взагалі говорять про її відсутність у випробувальний період.
Випускникам та студентам старших курсів не варто нехтувати безкоштовними стажуваннями. Доволі часто після них роботодавці самі виявляють бажання отримати вас у робочий штат. В іншому випадку, це – ще й прекрасний спосіб добрати знань та досвіду для майбутньої роботи.
На жаль, роботодавці доволі рідко вказують розмір заробітної платні у своїх вакансіях. Проте, як показує статистика work.ua, ua.trud та finance.bigmir, заробітна платня юриста коливається у межах від 11 000 до 16 000 гривень (в залежності від регіону та галузі права). Закономірно, що сума молодшого юриста буде вдвічі меншою.
Отже, очікувати «мани небесної» може хіба що юрист зі стажем, який пропрацював за фахом не менше 10 років, та отримав величезний досвід, репутацію і чималу кількість позитивних відгуків. Але й такий юрист знає об’єктивно власні можливості та собі ціну.
Детальніше про те, скільки заробляють юристи можна знайти тут.
Коротко про головне
Результати нашого експерименту з пошуку роботи втішають і розчаровують одночасно:
- шукати роботу не стільки тяжко, скільки, може виявитися, довго у часовому вимірі;
- слід ретельно підготувати резюме і супроводжуючі його документи – це перше враження про вас;
- не варто чекати конкретного результату раніше, ніж через тиждень пошуку;
- не слід відразу очікувати на працевлаштування;
- вас, найпевніше, очікує випробувальний період з пробними завданнями;
- не очікуйте одразу на гідну оплату вашої праці;
- не розчаровуйтеся, не зупиняйтеся, а продовжуйте пошуки аж до успішного досягнення мети.
Розвиток – поступовий процес
Ще один важливий аспект майбутнього працевлаштування юриста – неминучість нових очікувань і досягнення їх за результатами трудової діяльності.
Молоді кадри, які отримали роботу і сподівалися на стрімкий кар’єрний ріст, стикаються з великими обсягами рутинної роботи. Та, навіть попри це, необхідно налаштовувати себе не лише на позитивні поточні результати, але й бути готовим до поступового професійного розвитку.
Актуальні вакансії для юристів можна знайти на Jooble.
Автор: Назарій Стах
Фото: istock