Скільки заробляють юристи?


Онлайн-журнал The Point популярного сайту пошуку роботи Robota.ua, веде рубрику «Скільки ти коштуєш», в якій детально розповідає про рівень заробітної плати представників тієї чи іншої професії.

Мета — допомогти претендентам і співробітникам об’єктивно оцінити свою вартість на ринку праці. Інсайдери журналу — представники різних професій, анонімно і чесно розповідають про те, як змінювався їхній дохід в процесі розвитку кар’єри, від чого залежить оплата роботи в їх сфері, а також, що потрібно робити, щоб підвищити свою цінність в очах роботодавців.

Бекграунд

На відміну від багатьох інших професій, щоб працювати юристом, обов’язково здобути профільну освіту. Студенти вивчають всі галузі права, але є і спеціалізації — наприклад, кримінальне право, трудове, міжнародне, цивільне, господарське і т.д. Після закінчення вузу працювати можна і по іншій спеціалізації, хоча існують інститути, які готують вузьких фахівців, наприклад, для прокуратури або правоохоронних органів.

Моєю спеціалізацією було господарське право (все, що стосується підприємницької діяльності), але мене більше цікавило кримінальне право. Однак коли я зіткнувся з особливостями роботи в сфері кримінального права на практиці, то зрозумів, що не хочу йти цим шляхом — зокрема, через особливості контингенту (деяких клієнтів).

Студенти юридичних факультетів проходять практику. Наприклад, я проходив практику в суді з третього курсу — нас закріплювали за певним суддею, в завдання входила допомога секретарю в оформленні документів, наприклад, повісток до суду, і інші дрібні доручення. Потрібно було відвідувати судові засідання і спостерігати, як проходить процес, вчитися азам.

Перша зарплата

У 2013 році я закінчив вуз і знайшов роботу в своєму місті. Влаштуватися було дуже важко, але я все-таки знайшов вакансію юриста на підприємстві, яке співпрацювало з державними організаціями. Я згоден був і на мінімальну зарплату, розумів, що спочатку головне отримати досвід. Моя перша зарплата — 2300 грн, і для старту це був відмінний варіант: дуже багато практики, можна було навчитися працювати з документами, правильно їх оформляти (договори, листи, запити та ін.), вивчити багато базових процедур. Великий плюс, якщо у молодого фахівця є досвідчений колега, у якого можна вчитися — мені особливо не допомагали, доводилося вникати в усе самостійно.

Через рік мене підвищили до головного юриста з зарплатою 4000 грн.

Я п’ять років вчив юриспруденцію в університеті, але теорія дуже відрізняється від практики. По суті, все доводиться вчити заново: багато читати, причому це постійний процес. Шукати, вникати …

Зміни в доходах

У 2016 році я переїхав до Києва, оскільки в моєму місті мало перспективних пропозицій по роботі. Знайшов вакансію в приватній фірмі. За плечима вже був досвід роботи, і я виконував вже більш складні завдання т. зв. юриста-судебника — готував необхідні документи і виступав на судових засіданнях. За півтора року роботи зарплата виросла з 5000 грн до 9000 грн.

Нещодавно я перейшов на роботу в адвокатське бюро: продовжую займатися судовими справами — мені це подобається. Також ми з колегами обслуговуємо кілька великих фірм — забезпечуємо юридичний супровід всіх процесів, в тому числі і тих, які пов’язані з інтелектуальною власністю.

У мене фіксована ставка. Зарплата становить 11 000 грн. В цілому вилка зарплат на аналогічних позиціях зі схожим досвідом — 10 000 — 15 000 грн, в залежності від можливостей роботодавця, знань фахівця і вміння себе «продати».

Цінність на ринку

Найважливіше в нашій професії — добре знати законодавство і постійно моніторити зміни. Хоча, звичайно, знати все неможливо, якісь нюанси потрібно буде уточнювати, консультуватися з колегами.

Добре розвинені комунікативні навички вкрай важливі. Щоб виступати в суді, відстоювати свою думку, в тому числі і перед керівниками, якщо точно знаєш, як краще вчинити в тому чи іншому випадку.

Без стресостійкості тут теж не обійтися: складних ситуацій багато, часто завдання потрібно вирішувати терміново, «на вчора». Раз у раз виникають зовсім нові проблеми, з якими ніколи не стикався. Важливо вміти взяти себе в руки, не панікувати, послідовно в них розбиратися.

Англійська потрібен не скрізь. Обов’язково — тим, хто працює з міжнародним правом, але в багатьох інших фірмах англійська не потрібно. Хоча особисто я ставлю для себе високі цілі, хочу розвиватися і мати можливість працювати з різними клієнтами, тому вивчаю її.

Професія юриста стала дуже популярною, юридичні факультети є в багатьох вузах, випускників з дипломами багато, але хороших фахівців вкрай мало. І вибирають співробітників зазвичай дуже уважно — ціна помилки некомпетентного юриста висока.

Особливості роботи

Найприємніше для мене в цій роботі — вигравати суд, відчувати, що вдалося довести свою правоту, що твою позицію підтримали. Найнеприємніше, відповідно — суд програвати або допускати інші помилки. Вони неминучі, як і всюди, головне — вчитися на них і в майбутньому не допускати, докладати ще більше зусиль.

Робочий день стандартний, але бувають і гарячі періоди, коли потрібно затримуватися або працювати у вихідні. Думаю, це залежить від роботодавця.

Складнощі і можливості ринку

В юридичній сфері величезна різниця у зарплаті: від мінімуму до захмарних цифр. Але все-таки представників першої категорії — більшість. Парадокс: щоб стати юристом, потрібно кілька років вчитися у вузі, винести з собою багаж знань. І розраховувати більшість може на 8000-10 000 гривень. Такі ж зарплати і у некваліфікованих робітників.

Все залежить від кваліфікації, досвіду адвоката, складності справ, за які він береться—- коли працюєш на себе, дохід може становити і 5000 гривень, і 5000 доларів.

Я не маю точних цифр, але думаю, що найвищі зарплати в нашій галузі — успішна приватна практика або робота в великих міжнародних юридичних компаніях, які очолюють різні рейтинги, в міжнародному праві. Наскільки я знаю, у багатьох таких фірмах зарплата «прив’язана» до долара, і не до однієї тисячі. Але і рівень кваліфікації юристів там дуже високий.

Починати працювати, якщо виходить поєднувати з навчанням, найкраще курсі на четвертому, щоб до закінчення вузу отримати хоча б мінімальний досвід.

Юристи можуть працювати як в державному секторі (наприклад, прокуратура або суд), так і в корпоративному. Наприклад, на позиції юрисконсульта компанії — це якийсь «універсальний солдат», який супроводжує всі юридичні процеси підприємства. Також це може бути приватна практика або приватні юридичні фірми та об’єднання.

У найближчій перспективі я планую стати адвокатом, отримати відповідну ліцензію і, можливо, відкрити свою практику. Для цього необхідно мати повну вищу юридичну освіту, володіти державною мовою, мати стаж роботи у сфері права не менше двох років, здати кваліфікаційний іспит і пройти стажування. Це відкриває більше можливостей, в тому числі і фінансових.