Підсудність злочинів, вчинених на території Луганської та Донецької областей, пропонують змінити
У Верховній Раді України зареєстровано законопроект про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України. Про це повідомляє «Українське право».
Ініціатори проекту пропонують змінити підсудність кримінальних проваджень щодо обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, вчинених на території та у період проведення антитерористичної операції, оскільки, за їх словами, на практиці мають місце випадки, коли суди Донецької та Луганської областей виправдовують осіб, причетних до злочинів проти основ громадської безпеки та злочинів проти основ національної безпеки України і водночас нерідко за наявності спірних обставин виносять обвинувальні вироки стосовно учасників антитерористичної операції.
Тому у КПК пропонується встановити, що кримінальні провадження щодо обвинувачення учасників АТО у вчиненні злочинів на території проведення антитерористичної операції здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого зареєстрований обвинувачений (підсудний).
Також передбачено, що у разі якщо обвинувачений (підсудний) зареєстрований у населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, кримінальне провадження здійснюється судом, який виконує функції суду, що знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території. Винятком з цього правила є низка злочинів, зокрема, проти основ національної безпеки України, підроблення документів, контрабанда тощо.
Кримінальні провадження щодо обвинувачення осіб, які не є учасниками АТО і не брали участі у бойових зіткненнях, у вчиненні низки злочинів здійснюють місцеві суди, утворені у місті Києві та Київській області, перелік яких визначається Головою Верховного Суду. Мова йде про такі злочини, передбачені Кримінальним кодексом України, як: стаття 109 (Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади); стаття 110 (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України); стаття 110-2 (Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України); стаття 111 (Державна зрада); стаття 113 (Диверсія); стаття 114 (Шпигунство); стаття 114-1 (Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань) та ін.