Пам’ятка роботодавцю: складання трудового договору


Вероніка Коваленко

старша юристка


Важливі аспекти трудового договору, на які варто звертати увагу при його укладенні.

Серед усіх договорів, що існують, трудовий займає одне з перших місць за кількістю запитів щодо його змісту. Незалежно від розміру бізнесу, будь то велика корпорація юридичної особи чи маленька крамниця фізичної особи-підприємця, трудовий договір завжди має попит.

Нагадаю, що трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (стаття 21 КЗпП України).

На що варто звертати увагу?

По-перше, варто пам’ятати, що трудовий договір може бути не тільки безстроковим, а й таким, що укладений на визначений строк, встановлений за погодженням сторін.

На практиці безстрокові договори зустрічаються частіше, проте, якщо вдаватися до нюансів та можливих ситуацій, строковий договір є більш вдалим для роботодавця.

Так, у разі, якщо ви як роботодавець, хочете змінити умови трудового договору, ви можете запропонувати робітнику новий договір після спливу строку старого. За умови, що договір строковий (наприклад, укладений на 1 рік).

Якщо ж ваш договір із працівником є безстроковим, змінити умови в односторонньому порядку буде набагато важче.

 Трудовий договір має містити у собі всі істотні умови, а саме: 

  • трудові обов’язки
  • режим роботи
  • тривалість робочого часу та часу відпочинку
  • умови оплати праці
  • пільги
  • компенсації
  • додаткові гарантії тощо.

Варто пам’ятати, що у разі, якщо ви не визначите договором особливий графік роботи чи, наприклад, особливий час обідньої перерви, якщо таке має місце, то під час виникнення спорів, довести той факт, що працівник погоджувався на особливі умови буде важко. Тим паче якщо на вашому підприємстві діють загальні правила внутрішнього трудового розпорядку.

Тому усі питання краще прописати у договорі після їх погодження сторонами.

Трудові обов’язки займають окреме важливе місце у договорі. 

Ніколи не варто жалкувати часу на детальний опис обов’язків працівника, якого ви наймаєте.

Також варто пам’ятати, що працівник не може бути допущений до роботи без:

  • укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу;
  • повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

Розповсюдженою є практика наймання фізичної особи-підприємця за контрактом з надання певних послуг компанії, і тим самим компанія платить менше податків. Проте хочу попередити, що остання судова практика зводиться до визнання такої схеми саме трудовими відносинами, що призведе до нарахування великих штрафів. Тому не раджу слухати такі поради, адже простіше сплатити податки, аніж бути притягнутим до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків.

Варто зауважити, що тонкощів трудового договору дуже багато. Вони завжди залежать від специфіки трудової діяльності. Тому раджу кожному роботодавцю не обирати шаблон з інтернету, а приділити увагу складанню власного трудового договору, який буде доречний саме для вашої діяльності. У майбутньому такий договір допоможе вашому бізнесу уникнути можливих ризиків.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».