Основні зміни ПДР, що набули чинності у 2018 році


Сьогодні, 27 вересня 2018 року, набули чинності нові правила, прийняті Верховною Радою України в Законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів» №5364.

Lойер вирішив узагальнити нові правила паркування та нагадати про інші нововведення, які набули чинності у 2018 році, а також зареєстровані законопроекти, якими пропонується вдосконалити правила руху та систему безпеки на дорогах.

Що змінилось у правилах паркування?

По-перше, Закон запроваджує фотозйомку (відеозапис) обставин порушення правил зупинки, стоянки або паркування транспортних засобів, а саме: дати, часу (моменту), місця розташування транспортного засобу щодо нерухомих об’єктів та/або географічних координат. Фото/відеофіксацію здійснює уповноважена посадова особа.

При здійсненні фотозйомки обов’язковою є наявність не менше двох зображень транспортного засобу, отриманих з різних або протилежних ракурсів. Якщо фіксується неоплата вартості послуг паркування в межах населеного пункту, в якому не впроваджена автоматизована система контролю оплати паркування, здійснюється зйомка, що фіксує відсутність документа про оплату послуг під лобовим склом транспортного засобу.

По-друге, водиться заочна система штрафування, на підставі фото- і відеофіксації. Інспектори можуть виписати штраф без присутності водія і зобов’язані розмістити на лобовому склі транспортного засобу копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Також про штраф можна дізнатися з СМС-повідомлення.

Це повідомлення має містити інформацію про порядок виконання адміністративного стягнення, у тому числі реквізити для сплати 50 відсотків розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вчинення відповідного правопорушення, що вважатиметься виконанням адміністративного стягнення у повному обсязі. В іншому випадку постанова підлягає примусовому виконанню протягом 30 днів з дня набрання документом сили.

Нагадуємо, що з 26 жовтня 2017 року збільшено штрафи за незаконне паркування на місцях для осіб з інвалідністю. За таке порушення правил парковки передбачений штраф від 1020 до 1700 грн.

По-третє, документом закріплено перелік випадків, коли дозволено евакуацію автомобілів. Так, коли транспортний засіб:

1. Поставлено на проїзній частині у два і більше рядів.

2. Розташовано у заборонених Правилами дорожнього руху місцях зупинки або стоянки, а саме:

  • на залізничних переїздах;
  • на трамвайних коліях;
  • на естакадах, мостах, шляхопроводах і під ними, у тунелях;
  • на пішохідних переходах і ближче 10 метрів до них з обох боків, крім випадків зупинки для надання переваги в русі;
  • на перехрестях та ближче 10 метрів від краю перехрещуваної проїзної частини за відсутності на ній пішохідного переходу, за винятком зупинки для надання переваги в русі та зупинки проти бокового проїзду на Т-подібних перехрестях, де є суцільна лінія розмітки або розділювальна смуга;
  • на проїзній частині, де відстань між суцільною лінією розмітки чи протилежним краєм проїзної частини і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 метрів;
  • ближче 30 метрів від посадкових майданчиків для зупинки маршрутних транспортних засобів, а за їх відсутності — ближче 30 метрів від дорожнього знака такої зупинки з обох боків;
  • ближче 10 метрів від позначеного місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання;
  • у місцях, де буде неможливим зустрічний роз’їзд або об’їзд транспортного засобу, що зупинився;
  • ближче 10 метрів від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду.

3. Своїм розташуванням робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, у тому числі осіб з інвалідністю на спеціальних засобах пересування та пішоходів із дитячими колясками.

4. Розташовано на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту.

5. Розташовано на позначеній відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці.

6. Перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації.

7. Порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд по двох або більше смугах руху.

При цьому місце розташування такого транспортного засобу має бути обов’язково зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису).

Повернення транспортного засобу, який евакуювали, здійснюється після сплати штрафу за вчинене правопорушення та оплати вартості послуг із транспортування та/або зберігання транспортного засобу.

Зниження максимальної швидкості руху в населених пунктах

1 січня 2018 року набрали чинності зміни швидкісного режиму у містах і селах України з 60 кілометрів на годину до 50 кілометрів на годину. Допустимим перевищенням швидкості є межа у 20 км/год.

Нові правила видачі водійського посвідчення

Відповідно до постанови КМУ №885 від 10 листопада 2017 року, перше водійське посвідчення видається на два роки. Після закінчення цього терміну його можна буде безкоштовно обміняти на нове, термін дії якого становить 30 років.

Обмін посвідчення водія, виданого особі вперше, після закінчення строку його дії проводиться без складення іспитів за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі такого посвідчення не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

У разі вчинення особою протягом двох років з дня видачі вперше посвідчення водія трьох і більше адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху обмін такого посвідчення здійснюється із складенням теоретичного та практичного іспитів у сервісному центрі МВС.

Крім того, 4 квітня 2018 року КМУ змінив порядок повернення водійських прав, вилучених за порушення ПДР (постанова № 250). Так, водії, які отримали права вперше, не зможуть їх повернути після вилучення навіть після здачі іспиту. Щоб отримати нові водійські права, їм потрібно здійснити усі етапи отримання водійського посвідчення, включаючи навчання в автошколі.

Відкрито доступ до реєстру транспортних засобів

У серпні 2018 року був відкритий доступ до даних про реєстрацію українських транспортних засобів, починаючи з 2013 року. Це дало змогу за номером автомобіля дізнатися характеристики авто, рік випуску, а також де і коли він був зареєстрований. Щоправда, у відкритому доступі немає жодних персональних даних осіб.

Законопроекти

14 листопада 2017 року у Верховній Раді був зареєстрований проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху (№7286). Відповідно до документу, за перевищення швидкісного режиму для руху автомобілів більше, ніж на 50 км/год, планують встановити штраф у розмірі 3400 грн.

За середню ступінь тяжкості аварії порушника у нетверезому стані пропонують карати позбавленням волі до 3 років. Якщо ж в результаті ДТП, скоєної водієм у нетверезому стані, настала смерть або тяжке ушкодження, йому загрожуватиме в’язниця на строк від 7 до 12 років. Якщо така особа залишить місце ДТП, запропоноване встановлення штрафу у розмірі 3400 грн та  позбавлення права керування транспортним засобом на півроку.

Закон досі не був прийнятий.

На даний момент Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №8492 про збільшення штрафу за нехтування засобами пасивної безпеки (користування ременями безпеки та мотошоломами) з 51 гривні до 850 гривень.