Opendatabot: за останній рік перенесли 47 тисяч судових засідань


За останній рік майже 47 тисяч судових засідань було перенесено. Про деякі люди дізналися лише після прийняття рішення.

Автор: Милана Шаповалова

ДСА публікує розклад судових засідань на сайті. Хіба цього недостатньо? Чому стільки людей не дізнаються про своє судове засідання або його перенесення?

Про час судового засідання можна дізнатися трьома способами:

  1. Самостійно перевіряти оголошення на сайті суду.
  2. Отримати смс-повідомлення.
  3. Отримати повістку поштою.

В деяких випадках громадяни взагалі не знають про своє судове засідання. Так, якщо ви не підозрюєте про існування відкритої справи — перевіряти оголошення на сайті ви не будете. Якщо позивач не вкаже ваш номер телефону — то смс ви також не отримаєте.

Листи — теж не надто надійний варіант. Буває, вони губляться, листоноша плутає адресу або адресат мешкає не за пропискою, і вони взагалі до нього не доходять. Більше того, інколи листи передають консьєржу, охоронцю чи навіть іншій стороні справи (наприклад, ми знайшли судову справу про розлучення, де повістку вручили дружині, яка проживала по тій самій адресі, хоча мали передати її чоловікові).

«Також якщо листоноша проставив відмітку про відсутність особи за адресою місцезнаходження (реєстрації) або ви відмовились отримати повістку, буде вважатися, що ви її отримали», — пояснює адвокат Максим Лазарев.

«Лише у деяких випадках заздалегідь про зміни у розкладі може попередити помічник або секретар судді, якщо судді гарантовано не буде: він захворів чи пішов у відпустку. Проте в їх посадові обов’язки це не входить і вас можуть зовсім не попередити.

Бувають ситуації, коли ми їдемо на засідання в інше місто і тільки на місці вже з’ясовується, що судове засідання перенесено. Щоб уникнути подібних неприємних ситуацій та витрат часу, доводиться щоразу завчасно дзвонити до помічника або секретаря судді», — пояснює ситуацію керуючий партнер Юридичної компанії “Пролігалс” Денис Майборода.

І що такі справи дійсно мають місце в судовій практиці?

«Якщо ви не з’явились на судове засідання перші два рази — воно переноситься. На третій раз рішення виноситься на користь позивача. Вас повідомляють, про винесене рішення поштою або смс-повідомленням (якщо ваш номер є в наявності)», — розповідає головний юрконсульт Кременчуцького об’єднання управління Пенсійного фонду України Сергій Романець.

Як судовий розклад у формі відкритих даних виправить ситуацію?

Формат відкритих даних дозволяє автоматично обробляти інформацію. Якщо судовий розклад буде опубліковано в форматі відкритих даних — його зможуть обробляти й використовувати інші сервіси. Саме вони зможуть сповіщати громадян про судове засідання або його перенесення: оперативно й у зручній для людей формі.

Для юристів це також спростить роботу — їм не доведеться щодня проводити час у пошуках потрібної справи на сайті ДСА, вони зможуть автоматично відстежувати свої судові справи та їх зміни.

«Я маю звичку дзвонити до помічника судді перед поїздкою до суду, щоб уникнути неприємної ситуації. Тим паче, коли суд відбувається в іншому місті.

А от якщо одна із сторін не з’явилась до суду або написала заяву про перенесення — юрист про це може дізнатися лише у залі суду», — додає Денис.

Чому тоді ДСА не публікує Реєстр у форматі відкритих даних?

Відповідно до Постанови №835 Державна судова адміністрація має оприлюднити Реєстр судових засідань (номер справи, суддя, сторони, результат засідання, дата і причина перенесення) у форматі відкритих даних. Проте ця вимога досі не виконана.

На наш запит в ДСА відповіли, що вони відмовляються публікувати дані. На їх погляд, формулювання наказу у Постанові незрозуміле та неоднозначне. Зокрема, немає чіткого переліку даних, які потрібно опублікувати.

Джерело: Opendatabot