НПУ виступила проти запровадження додаткової сертифікації для нотаріусів


6 лютого Урядом було прийнято постанову про внесення змін до постанови Кабміну № 860. Дані зміни передбачають складання нотаріусами нового додаткового іспиту, який не передбачений чинним законодавством.

Про це інформує прес-служба Нотаріальної палати України.

Вимога отримувати ще один сертифікат порушує конституційне право нотаріусів на працю, а також суперечить законодавству про реєстрацію. Згідно чинних законів до нотаріусів не можуть встановлюватися додаткові кваліфікаційні вимоги.

Найгірше те, що процедура складання нового іспиту містить високі корупційні ризики та призведе до підриву стабільності усього цивільно-правового обороту в державі, — наголошує Президент  Нотаріальної палати України Володимир Марченко.

Він назвав лише деякі корупційні ризики:

  • неврегульований склад екзаменаційної комісії;
  • відсутність обов’язкової вимоги щодо включення до складу комісії представників професійних спільнот;
  • неконтрольований доступ чиновників та інших осіб до серверів з базою тестів та результатами іспитів;
  • відсутність вимог до осіб, які готують тестові завдання та визначають, які відповіді слід вважати правильними;
  • відсутність переліку осіб, уповноважених фіксувати порушення під час тестування в аудиторії, протидіяти втручанню у роботу електронної системи тестування.

Володимир Марченко звернув увагу, що ці та інші фактори дозволять особам, причетним до проведення іспиту, маніпулювати його результатами, та спровокують корупцію. В результаті нотаріуси, які відмовляться давати хабар за проходження іспиту, просто не матимуть доступу до професії.