Нова хвиля: Тепер вже цілий штат подає в суд на Китай


Гра позовів між провідними державами світу продовжується, тільки на цей раз вона перейшла на зовсім інший рівень. Чому штат Міссурі звертається з позовом до іншої держави, яка реакція китайського уряду та яких результатів очікувати — розповідаємо далі.

Перший у своєму роді судовий процес в штаті відбувається на тлі закликів в Конгресі США покарати Китай та кампанії президента Дональда Трампа, спрямованої проти Пекіна.

Міссурі — на чолі з Республіканською партією Трампа — 21 квітня подала позов до федерального суду, вимагаючи невстановленої суми збитку і судової заборони на дії Китаю з накопичення захисного спорядження.

Генеральний прокурор штату Міссурі Ерік С. Шмітт наполягає на тому, що китайський уряд збрехав світу про небезпеку і природу COVID-19, накопичує медикаменти та засоби індивідуального захисту і зробили мінімум, щоб зупинити поширення хвороби.

«Вони повинні нести відповідальність за свої дії», — заявив Ерік С. Шмітт.

У позові, поданому до федерального суду, йдеться, що витрати для Міссурі можуть «скласти десятки мільярдів доларів, навіть якщо станеться тільки одна хвиля поширення коронавірусу»

І це без урахування людських жертв.

«Жителі штату не можуть відвідати родичів у будинках для людей похилого віку, а деякі навіть не могли попрощатися з рідними, що знаходилися при смерті. Одна жінка з району Сент-Луїса так розповіла про свого вітчима, який помер на самоті в будинку для літніх людей через COVID-19: «Він завжди був поряд. Та в кінці він залишився один », — йдеться в позові.

Позов, швидше за все, «провалиться»

Ймовірність успіху судового процесу далеко не визначена. Адже законодавство США, відповідно до принципу суверенного імунітету, як правило, забороняє судові позови проти іноземних урядів. 

За словами професора міжнародного права Чиказького університету Тома Гінзбурга, юридична доктрина, яка називається суверенним імунітетом, пропонує іноземним урядам широкий захист від судового переслідування в судах США.

Проте Міссурі розв’язав проблему, пред’явивши позов панівної комуністичної партії. У ньому стверджувалося, що вона формально не є органом китайської держави.

Також ряд законодавців оголосили про законопроєкти, в яких йдеться про тимчасове зупинення суверенного імунітету Китаю в судах США. Це зробило б уряд відповідальним за приватні позови. 

Навіть якщо суверенний імунітет не скасовується для самого Китаю, пан Шмітт переконаний, що Комуністична партія Китаю може бути притягнута до відповідальності, оскільки вона керувала діями чиновників.Генеральний прокурор Шмітт також подав до суду на ряд урядових установ Китаю і урядів провінцій.

Професор Гінзбург вважає, що недавній потік судових позовів проти Китаю служить політичним кінцем для лідерів республіканців перед прийдешніми виборами.

«Ми бачимо, що багато хто з політиків зосереджують увагу на проблемі Китаю, щоб приховати помилки уряду США», — запевняє Гінзбург.

Відповідь з китайської сторони

Міністерство закордонних справ Китаю вже на наступний день після офіційного релізу позову заявило, що ділиться інформацією з урядом США з 3 січня.

«Це так зване обвинувачення, яке не має фактичної і юридичної основи, — абсурдне», — заявив офіційний представник міністерства закордонних справ Ген Шуан на регулярному брифінгу для преси.

«З початку спалаху китайський уряд завжди діяв відкрито, прозоро та відповідально».

Ситуація на зараз

Варто зазначити, що попри різку критику Трампа щодо Китаю, його адміністрація мляво налаштована на спроби вжити якихось заходів проти Пекіна.

Під його консервативним керівництвом Міссурі ввів лояльніші обмеження COVID-19, ніж більшість інших штатів США, враховуючи дозвіл підприємствам залишатися відкритими до тих пір, поки є можливість забезпечувати безпечну дистанцію між працівниками.

Наразі, штат Міссурі повідомив про 189 випадки смерті від COVID-19, половина з яких — в Сент-Луїсі.

Автор: Стах Назарій

Джерело: law.com, washingtontimes.com, aljazeera.com