Не масками єдиними: з Китаю хочуть стягнути трильйони доларів за коронавірус


Китай знову хочуть притягнути до відповідальності та стягнути трильйони доларів за приховування пандемії коронавірусу. На цей раз за порушення Міжнародних медико-санітарних правил. Чергова акція протесту чи все ж важливий крок у досягненні справедливості — розповідаємо далі.

Нещодавно британське громадське об’єднання Товариство Генрі Джексона (Henry Jackson Society) оприлюднило доповідь. У ній стверджується, що нездатність китайського уряду належним чином представити інформацію у ВООЗ порушила статтю шосту та сьому Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП), які Китай підписав і юридично зобов’язаний дотримуватися. Ці порушення дозволили спалаху швидко поширитися за межі Ухані на територію всього світу.

Згідно з положеннями ММСП, країни повинні досліджувати та обмінюватися даними, пов’язаними з поширенням, передачею та ступенем тяжкості будь-яких патогенів, які можуть потенційно поширитися на світовий рівень.  

На думку товариства порушення цих правил виявилися у тому, що китайський уряд:

  • не розкрив дані, які довели можливість передачі вірусу від людини до людини протягом трьох тижнів з моменту його виявлення;
  • надав ВООЗ помилкову інформацію про кількість інфікованих у період з 2 січня по 11 січня 2020 року;
  • дозволив 5 мільйонам осіб покинути Ухань, перш ніж почати боротьбу з коронавірусом 23 січня 2020 року, попри знання про небезпеку пандемії COVID-19.

Як доказ своєї правоти наводиться дослідження, проведене в університеті Саутгемптона, у якому зазначено, що — якби трьома тижнями раніше були введені суворі карантинні заходи, — поширення хвороби скоротилося б приблизно на 95%, так і не вийшовши за межі Китаю. 

Товариство Генрі Джексона заявило, що Китай зробив зворотнє, приховуючи дані та караючи лікарів, які намагалися сказати правду.

Варто зазначити, що у доповіді засуджується виключно діяльність китайського уряду, а не весь Китай в цілому.

«Комуністична партія Китаю не винесла уроків зі своєї невдачі в епідемії атипової пневмонії у 2002-3 роках. Їх повторні промахи, брехня і дезінформація з самого початку епідемії COVID-19 вже мають більш смертельні наслідки.

У цій доповіді не говориться про те, що китайці винні в тому, що сталося. Вони невинні жертви, як і всі ми. Це вина КПК», — говорить один зі співавторів доповіді Метью Хендерсон

В результаті порушень міжнародного права в доповіді оцінюється, що потенційний збиток, який може бути нанесений Китаю на момент написання статті, може скласти 3,2 трильйона фунтів стерлінгів тільки від країн G7.

Кажуть, що у Великобританії є претензія на суму 351 млрд фунтів стерлінгів (449 млрд доларів) у якості компенсації збитків на підставі офіційно оголошених державних витрат. Використовуючи ту ж методологію, США тим часом можуть претендувати на 933,3 млрд фунтів стерлінгів (1200 млрд доларів США), Канаді — 47,9 млрд фунтів стерлінгів (59 млрд доларів США) і Австралії — 29,9 млрд фунтів стерлінгів (37 млрд доларів США). 

Визнаючи труднощі в забезпеченні міжнародного правосуддя, в доповіді пропонується десять різних можливих правових шляхів притягненню Китаю до відповідальності в різних країнах і регіонах.

Рекомендації Товариства Генрі Джексона включають звернення до ООН, Світової організації торгівлі та  вирішення спорів за допомогою двосторонніх інвестиційних договорів. Також не виключаються можливості подачі судових позовів до Міжнародного Суду, Постійного арбітражного суду й Гонконгзьких судів.

«Як це втілиться в життя, покаже час. Обчислюючи вартість збитку, нанесеного країнам з розвиненою економікою, і збираючи ряд можливих юридичних процесів, до яких може вдатися заснований на правилах порядок, ми пропонуємо уявлення про те, як вільний світ може отримати компенсацію за жахливу шкоду, завдану урядом Китаю», — Метью Хендерсон

Звіт спонукав групу з 15 політиків-торі (Консервативної партії Британії) закликати прем’єр-міністра Бориса Джонсона “переосмислити й переглянути” відносини Великої Британії з Китаєм.

У спільному листі чотири колишні міністри та 11 членів парламенту заявили, що вони стурбовані “шкодою, викликаною недотриманням Китаєм міжнародних договорів”.

Автор: Назарій Стах

Фото: Pexels