Непронумерована реальність
Дорослі полюбляють цифри… Якщо скажеш дорослим: «Я бачив гарний будиночок…», вони не можуть уявити його собі. Їм треба сказати так: «Я бачив будинок на 100 000 франків». Тоді вони вигукують: «Яка розкіш!» (Антуан де Сент-Екзюпері, «Маленький принц»).
Наша історія про нумерацію в документах. Ми не стверджуємо, що вона непотрібна. Нам цікаво, які є види нумерації, в чому її переваги та недоліки, а також… що буде, якщо її не буде.
Яка буває нумерація
Класична нумерація. Окрім звичного 1.2., існує безліч варіантів нумерації: арабські, римські цифри, латинські букви та різноманітні комбінації.
Часто римськими цифрами позначають порядок (І — перший, II — другий), а арабськими — кількість (1 — один, 2 — два). В англо-американських договорах надають перевагу римській та латинській нумерації. Зауважте, все це традиції. Ми не знайшли правил використання того чи іншого варіанту ?♀️.
Рівні нумерації.
? 0 — без нумерації;
? 1 — нумерація заголовків;
? 2 — нумерація пунктів;
? 3 — нумерація підпунктів;
? 4 — нумерація підпідпунктів;
? … — нумерація підпід…підпунктів.
Скільки рівнів нумерації потрібно? Відповідь на це запитання знаєте тільки ви. Все залежить від типу документа, розміру і структури.
Договори до 2 сторінок ми не нумеруємо. У договорах на 3 та більше сторінки обираємо однорівневу нумерацію, бо багаторівнева структура обтяжує короткі документи.
Поганий знак, якщо у вашому документі більше, ніж 2 рівні нумерації (1.2.1). Це попередження про проблеми зі структурою.
Багаторівнева структура означає, що в одному розділі ви хочете описати занадто багато. Спробуйте розділити свій текст за правилом: 1 речення — 1 думка, 1 розділ — 1 тема (кілька пов’язаних думок).
Ось на що схожий документ, в якому більше, ніж 2 рівні нумерації ??
Тільки програміст юрист може розібратися в цьому… але не завжди.
? Документи читають не лише юристи.
Альтернативна «нумерація». Замість класичної нумерації можна використовувати інші інструменти: маркери (bullets), іконки, підзаголовки до пунктів.Ми робимо підзаголовки до кожного пункту. Так людина одразу бачить, про що буде йти мова не лише в цілому розділі, а в кожному абзаці.
Які недоліки нумерації
? Нумерація ламається. Нумерація від руки майже гарантовано зламається на етапі внесення змін до документа. Саме в той момент, коли ви захочете між пунктами 5.1. та 5.2. додати нове положення.
З автоматичною нумерацією ситуація краща, але:
- не всі люди вміють/хочуть робити автоматичну нумерацію;
- під час перенесення документа з Word в Google Docs (і навпаки) нумерація часто перестає бути автоматичною, бо текстові редактори по-різному кодують символи (ви не зможете завжди відстежувати, яким текстовим редактором користується ваш клієнт).
⌛️ Юристи витрачають забагато часу на нумерацію. Тому що не всі вміють робити автоматичну нумерацію, а ще вона часто ламається, тож доводиться її ремонтувати.
Головне завдання юриста не пункти в договорі пронумерувати, а написати змістовно якісний документ, який відповідатиме потребам клієнта.
Натомість юристи не можуть зосередити увагу на змісті, бо повсякчас відволікаються, аби виправити помилки в нумерації.
? Клієнт платить більше. Тому що юрист витрачає забагато часу на нумерацію.
?Час — це гроші.
Все в житті пов’язано ?♀️
Ми підготували схемку, щоб вам було зручніше уявити цей процес.
Для чого нумерувати пункти
Так легше погоджувати договір. Так, якщо ви робите це усно.
Але нумерація аж ніяк не допоможе, якщо ви погоджуєте умови договору письмово. В цьому разі просто вмикайте режим «редагувати» або «коментувати» і виправляйте все, що потрібно.
?♀️Договори приєднання (навіть довгі) взагалі ніхто не погоджує.
В суді всі розгубляться. Якщо написати документ зрозумілою мовою, а також зробити якісну верстку, то ніхто не розгубиться. Можливо, навіть до суду справа не дійде.
Щоб в суді люди зрозуміли вашу позицію, можна також робити презентації чи коротко цитувати положення.
?♀️Податковий кодекс пронумерований за «всіма канонами». Проте, розгортаючи його, люди досі ніяковіють та губляться.
Можна робити перехресні посилання. Нумерація дозволяє юристам робити перехресні посилання. Виглядає це ось так ?
7.1. Якщо розробник не виконає зобов’язань, визначених у пункті 4.1., то замовник має право розірвати договір.
Але якщо ламається нумерація, то ламаються перехресні посилання. Тут вже мова не про форму. Неправильні перехресні посилання шкодять змісту.
Такий юридичний звичай. Найбільш абстрактний аргумент зі всіх, що ми перелічили. Щось з рубрики «Роблю, бо так всі роблять» або «Роблю, бо так треба».Не треба, закон не зобов’язує нумерувати пункти в договорі.
Нумерація допомагає орієнтуватися в змісті. Так можна узагальнити майже всі аргументи людей, які надають перевагу пронумерованим пунктам.
Ми не заперечуємо цю думку, якщо:
- нумерація автоматична та незламана;
- документ не написаний в стилі «wall of text» (стіни тексту) чи «wall of weird text» (cтіни незрозумілого тексту).
Ось тут жодна нумерація не допоможе ??
?Ефект легкості сприйняття створює не нумерація, а зрозумілий текст та простір між ним.
Наша пропозиція
Перш ніж пронумерувати пункти в договорі, дайте відповідь на 3 питання. Не поспішайте. Заваріть каву або чай та спробуйте знайти аргументи.
Нагадуємо: відповідь залежить від контексту. Аналізувати треба конкретний випадок.
?Пам’ятайте: контекст визначає форму.
PS: Щойно ви прочитали непронумерований текст.
Авторки: Віола Мартинюк і Валерія Вацеба, юридичні дизайнерки Bot&Partners