Не грози громадянину України, попиваючи каву у себе в ДВС

Як захистити себе, коли ти боржник у виконавчому провадженні?

Кожен, хто брав кредит, або кошти у борг і вчасно не розрахувався, може стати  боржником у виконавчому провадженні. У таких випадках, першою реакцією, звісно, може бути страх, паніка та усвідомлення ймовірності переходу майна у власність до інших осіб. 

Варто відкласти паніку на безвік та зосередитися на пошуку юриста, який спеціалізується на розв’язанні проблемних питань виконавчого провадження. Часто боржники самостійно не бачать прихованих помилок державних/приватних виконавців, однак саме такі недоліки допоможуть у процесі захистити свої права. 

У цій статті спробую розкрити деякі процесуальні недоліки ДВС та приватних виконавців, які можна оскаржити та домогтися справедливості.

Звертайте увагу на дати

При відкритті виконавчих проваджень державні/приватні виконавці полюбляють зловживати строками, наприклад, запізно відкривають виконавчі провадження. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження (ч.  ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження»). 

Однак, якщо ви побачили, що постанова про відкриття виконавчого провадження винесена пізніше, а відправлена взагалі нещодавно — можете її сміливо оскаржувати. Тут важливо визначитися із підсудністю. Грайте на полі виконавців та використовуйте на повну ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження». Вона зазначає, що до судів адміністративної юрисдикції відноситься розгляд справ щодо оскарження: постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів. 

Щодо оскарження постанов про відкриття виконавчого провадження — необхідно звертатися до суду, що видав виконавчий документ.

Не бійтеся ознайомлюватися із матеріалами виконавчого провадження

Часто боржники нехтують можливістю ознайомитися з ходом примусового виконання рішення. Написавши виконавцю заяву про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження, можна відкрити для себе цілий «світ» порушень.

Зокрема, на моїй практиці зустрічалися випадки, коли виконавець складав постанови опису нерухомого майна без понятих, або ж постанова не містила необхідних підписів всіх осіб. У такому випадку, такі постанови можна оскаржувати та надалі скасувати.

Якщо ваші рахунки арештували — є шанс оскаржити.

На деяких рахунках боржника можуть міститися кошти, що є пенсійними, або ж соціальною допомогою. В такому разі доведеться поспілкуватися з банківською установою для отримання виписок із банку, які підтверджують, що на арештований рахунок дійсно надходять періодичні платежі та на них заборонено звертати стягнення. 

Отримавши таку виписку — можете звернутися до виконавця та написати заяву про зняття арешту з рахунку. Якщо виконавець відмовляється це зробити — ви маєте право звернутися до суду. До речі, справи щодо оскарження рішень, дій/бездіяльності виконавців розглядаються у досить короткий термін — 10 днів. 

Однак, варто зауважити, що не завжди можна оскаржувати постанову про арешт коштів боржника. Актуальна судова практика зазначає, що у разі арешту коштів, які містяться на так званому «зарплатному» рахунку — таке оскарження буде марним. Чому? Тому, що кошти, які містяться на рахунку боржника, з моменту їх зарахування на банківський рахунок переходять у власність останнього, який і має виключне право розпорядження ними.

Таким чином, Верховний Суд підтверджує, що «зарплатні» рахунки — рахунки без цільового призначення, а заробітна плата боржника є звичайним доходом боржника та не має спеціального статусу.

Уважно читайте постанови.

Варто згадати про помилки виконавців при підрахуванні сум платежів, які необхідно внести боржнику. Наприклад, у постанові про накладення на боржника (фізичну особу) штрафу, виконавець може помилково внести суму штрафу, що передбачена для юридичних осіб. Суми значно відрізняються та фізична особа їх оплачує, не ознайомившись із деталями такої постанови. Такий приклад може стосуватися і підрахунку суми виконавчого збору чи основної винагороди. Звичайна арифметична помилка може влетіти в копійку, а тому варто звертати увагу на суми, що прописані у постановах виконавців. 

Окремо доцільно додати: не потрібно вступати в конфлікт з виконавцем. Помилково вважати, що виконавець прагне у будь-який спосіб виконати рішення суду та залишити без копійки у кишені боржника. Насправді практика показує, що приватні виконавці можуть бути посередниками у перемовинах між боржником та стягувачем, а також вони чудово усвідомлюють, який майновий стан має боржник. 

Також, не потрібно оскаржувати всі постанови виконавців та затягувати процес виконання рішення, адже це може нести негативні наслідки у вигляді притягнення до кримінальної відповідальності. Звісно, коли є очевидне порушення виконавцями приписів Закону — на це необхідно реагувати та оскаржувати такі дії, але у жодному разі свої скарги не потрібно переводити у фарс. 

Пам’ятайте, що у вас, як у боржника, є права, які прямо передбачені Законом України «Про виконавче провадження», а тому не бійтеся ними користуватися та читати Закон. Якщо ж ви виявили незрозумілі положення — консультуйтеся зі спеціалістом, адже ця сфера має свої тонкощі та потребує детального вивчення.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».