МОЗ пропонує на законодавчому рівні ввести визначення електронних сигарет та обмежити продаж тютюну


Міністерство охорони здоров’я України винесло для громадського обговорення законопроект, яким пропонує на законодавчому рівні ввести визначення електронних сигарет та обмежити продаж тютюну.

Це допоможе зберегти здоров’я українців, а також наблизить наше законодавство до європейських стандартів, — зазначила виконувачка обов’язків міністра Уляна Супрун.

Пропонується заборонити продаж таких тютюнових виробів:

  • Так званий “жувальний тютюн”.
  • “Смачний” тютюн для самокруток та сигарети із характерним запахом або смаком.
  • Сигарети, в яких міститься більше 1 мг нікотину, 10 мг смоли та 10 мг монооксиду вуглецю.
  • Тютюнові вироби з вітамінами, кофеїном або добавками, що створюють враження, ніби куріння має переваги для здоров’я.
  • Тютюнові вироби з добавками, які роблять дим кольоровим або полегшують його вдихання та засвоєння.
  • Тютюнові вироби з добавками, які мають канцерогенні, мутагенні або репродуктивно токсичні властивості у неспаленій формі.

У фільтрі, папері чи капсулах не має бути домішок, ароматів, нікотину. Буде заборонено сигарети та тютюн для самокруток, що містять смакові та ароматичні добавки у фільтрі, папері, упаковці чи капсулах.

Електронні сигарети запропоновано прирівняти до традиційного куріння. Вперше на законодавчому рівні буде введено поняття електронних сигарет та інших способів споживання тютюну. Буде визначено, що і згоряння тютюну, і тління і нагрівання — це все куріння. Курити їх у приміщенні заборонено. Так само заборонено рекламувати будь-які сигарети та тютюнові вироби незалежно від способу їхнього споживання.

Пропонується збільшити площу, де попереджатимуть про шкоду куріння. На кожній упаковці сигарет, крім напису має бути кольорове фото, яке попереджає про наслідки для здоров’я. І це попередження має займати не менше 65% площі сигаретної упаковки, і не менше 30% площі упаковки електронних сигарет чи контейнерів для заправки.

Такі обмеження є частиною європейської практики — вони вже три роки діють у країнах ЄС. Україна також зобов’язана їх впровадити, згідно з Угодою про Асоціацію. Запропонований законопроект дасть змогу закрити шпарини в законодавстві, якими користуються виробники сигарет, зокрема електронних. Він також допоможе скоротити споживання тютюну та позитивно вплине на здоров’я українців, — йдеться у повідомленні.

Пропозиції до законопроекту про боротьбу з курінням можна надсилати до 20 липня в Директорат громадського здоров’я МОЗ України за адесою: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7 або на електронну пошту: povoroznyk.igor@gmail.com

Фото: Megan Forbes