Як роздратувати юриста при погодженні договору?


Микита Підгайний

СЕО в Bot&Partners, юрист в Опендатабот


ТОП-5 практик, які доведуть будь-якого юриста до сказу. Список є неповним і ви можете його розширювати, удосконалювати окремі елементи та шукати «комбо».

1. Відправте договір картинками.

Це базовий прийом дратування. З нього можна розпочати ваші відносини з юристом контрагента.

Бажано, щоб картинки були поганої якості, щоб кожен пункт юристу доводилось уважно роздивлятись, а його очі боліли від навантаження. Таким чином, він просидить над договором максимально довго. Додатковий ефект: юрист не зможе зручно запропонувати правки і йому доведеться створювати протокол розбіжностей і передруковувати вашу редакцію і свої коментарі.

Друк документів…це ж саме те, для чого він вчився ?

Підказка № 1: Фотографувати краще не роздрукований текст, а монітор з договором. Тоді очам вашого опонента буде максимально боляче.

Підказка № 2: Якщо вам трапиться досвідчений юрист і одразу попросить документ у Word або Google Docs – не погоджуйтесь. Можете посилатись на «внутрішні корпоративні політики» або проблеми з комп’ютером.

2. Не треба пропонувати свій варіант. Просто задавайте багато питань.

Поруч з кожним пунктом можна розставити наступні питання:

  • Чому?
  • Навіщо?
  • Який?
  • Це було погоджено?
  • Чим це регулюється?

Звісно, цей список не повний! Якщо питання закінчились, або вже виглядають абсурдними – напишіть замість питання: «Не погоджуюсь»/«Це не відповідає нашим процесам».

При використанні цієї техніки просто надважливо не пропонувати свої зміни. Навалюйте питання ?

3. Перемішайте пункти.

Якщо ви досвідчений юрист, то у вас вже склався певний стиль написання документів. Усі документи, які ви погоджуєте, мають йому відповідати. Тому можете вільно змінювати структуру договору, переписувати положення іншими словами тощо.

Підказка: якщо копіювати цілі абзаци і переносити зовсім в інше місце договору, ефект може бути максимальним. Юрист буде відчувати знайомі положення, але не одразу зрозуміє, що відбувається. Те, що треба!

4. Змінюйте домовленості.

Ви домовились на попередню оплату? Змініть це на оплату по факту. Звісно, без пояснень. Тоді юрист буде повертатись до особи, яка приймає рішення, погоджувати ці пункти. Напевно, це найрезультативніша практика затягування погодження договору.

Підказка: для посилення ефекту не змінюйте одразу всі домовленості. Робіть невеликі зміни кожного разу після погодження попередньої редакції. Більше погоджень – більше часу. Але краще, щоб він не помітив.

5. Внесіть суттєві правки непомітно.

Ну і «партизанська» практика наостанок. Її можна застосовувати на будь-якому етапі погодження договору і комбінувати з іншими. Усі редагування вносьте в режимі правок, щоб приспати увагу юриста. А потім, вимкніть режим правок і внесіть найважливіші зауваження без моніторингу змін.

Ця практика спрацює у будь-якому випадку: і якщо юрист помітить правки одразу і пізніше, коли договір почне виконуватись по вашому сценарію.

Отже, розважайтесь. Але пам’ятайте…якщо ви використовуєте ці практики, то:

  • ваша компанія може втратити клієнта (так-так, юристи часто спілкуються з керівниками і вони будуть скаржитися на вас)
  • юрист може розказати про ваші витівки своїм колегам
  • колись, прийшовши на співбесіду, вас можуть упізнати і знущатися вже з вас.

Нехай щастить!

Більше практик для роздратування та юрні – в нашому телеграм-каналі ?https://t.me/Jurnia

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».