Кращі книги для розвитку мови та словникового запасу


Щоб розвинути власну мову, говорити красиво, цікаво та грамотно — необов’язково відвідувати сотні майстер-класів та вебінарів. Іноді досить читати час від часу хорошу художню літературу, яка сама по собі прищеплює навички красивою говорити.

Втім, це процес повільний та повинен відбуватися регулярно, та й прочитати все не вийде. Так що якщо хочеться влаштувати сама собі «інтенсив-курс» з покращення мовних навичок та не занудьгувати при цьому, то можна звернутися до спеціалізованих книг.

Гюго, Хемінгуей, Шекспір — безумовно, спасибі перекладачам, що зробили їх зрозумілим для нас. Але це не всі, кого можна було б порадити, навіть у цій статті далеко не всі. Але почати можна з цих шикарних майстрів слова. Головне — пам’ятати, що читати потрібно вдумливо, а не просто так.

«Слово живе та мертве» — Нора Галь

Книга перекладачки Нори Галь написана понад 40 років тому, проте за останній десяток років перевидавалася десяток разів. Вона нітрохи не застаріла і навіть отримала нове дихання з приходом інтернету, тому що всі принципи «живого слова» стали знову актуальними.

Щоб стати хорошим перекладачем, недостатньо добре знати іноземну мову, потрібно так само блискуче відчувати всі тонкощі рідної. Нора Галь — чудова перекладачка, так що всі її поради по збагаченню власного мовлення і позбавлення від словесного сміття неоціненні й 40 років тому, і зараз.

«Від Адамова яблука до яблука розбрату» — Вадим Храппа

Етимологія вивчає походження слів й виразів, та й читати звичайний етимологічний словник досить нудно. Вадим Храппа люб’язно вивчив його замість нас та написав безліч цікавих заміток про те, як з’явилися самі незрозумілі та хитромудрі стійкі вирази й фразеологізми. Крім того, чимало часу він приділяє тому, щоб розповісти, як їх правильно вживати і які помилки можна допустити.

«Портрет Доріана Грея» — Оскар Уайльд

«Портрет Доріана Грея» — єдиний опублікований роман знаменитого англійського письменника та поета пізнього Вікторіанського періоду.

За жанром його можна схарактеризувати як інтелектуально-алегоричну повість, написану з позицій декадентства. Головний герой роману — Доріан Грей — новий Фауст, ім’я якого міцно вписалося в історію світової літератури. Зараз твір Уайльда про юнака з незвичайним портретом вважається найуспішнішою роботою письменника, про що свідчать численні екранізації. А в XIX столітті публікація роману викликала справжній скандал: літературний істеблішмент назвав твір аморальним, критики вимагали заборонити його, а автора покарати. Вам же корисно прочитати цей роман, особливо якщо хочете навчитися говорити красивою літературною мовою.

«Живий як життя» — Корній Чуковський

Корній Іванович Чуковський писав не тільки знамениті віршовані казки для дітей, а й «популярний нон-фікшн», хоча сам би він цей термін засудив. «Живий як життя» з’явилася у той час, коли у мові почав панувати канцелярит (мова бюрократичних розмов та паперів), а іноземні слова почали активно долучатися до вживаної мови.

Зараз ситуація з іноземними словами точно така ж, а канцелярит та завчені фрази досі викладають у школі. Так що книга Чуковського навіть зараз допоможе позбутися від поганих звичок у мові.

«Як розмовляти з ким завгодно, коли завгодно і де завгодно» — Ларрі Кінг

Це книга не про мову, як лінгвістичне явище. І навіть не про техніку мови або ораторське мистецтво. Це унікальний досвід людини, яка хоче навчити нас говорити, а не мовчати, не соромитися та не ніяковіти — при цьому говорити красиво, розумно і добре. Для нас приклади з книги дещо американські, проте багато що можна взяти на озброєння та використовувати у повсякденному спілкуванні.

«Дивацтва нашої мови» — Найджел Браун

Написав книгу англомовний автор, проте мова йде зовсім не про англійську. Втім, і не про якусь конкретну. Найджел Браун досліджує появу запозичених слів в інших мовах, а вони практично завжди збігаються з іншими мовами. Так що у «Дивацтвах нашої мови» ми виступаємо громадянами світу, а заодно дізнаємося, звідки взялася величезна кількість слів та як вони змінили з часом своє значення.

«Критика чистого розуму» — Іммануїл Кант

Це філософська праця І. Канта, опублікована у 1781 році та вважається однією з фундаментальних робіт в історії філософії й найважливішим твором філософа.

Головне питання твору — дослідження пізнавальної можливості розуму у відриві від знань, які людина отримує емпіричним шляхом. Звичайно, у творі Кант висвітлює безліч інших тем — від простору і часу до можливості довести існування Бога.

Так що, якщо ви любите філософські теми, ця книга обов’язкова до прочитання. Правда, не чекайте, що книжка — проста та захоплююча. Як-не-як праця Канта — це результат більш ніж десятирічних роздумів, і багато читачів скаржилися у першу чергу на складність книги, яка заважала розуміти ідеї автора.

Джерело: brodude.com, heroine.ru

Фото: Pexels